Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Rapier (23.04.2022 21:49): Jo. A začínam mít obavy, jestli to zase nepoleze nahoru. Hodila by se mi do jednoho PC k i3-10105F nějaká GPU, ale nějak se mi zatim nechtělo platit ~10K+ a do bazoše se mi nechce - buď tam lidi nabízí předražený několik let starý grafiky, nebo sice aktuální modely, ale jen třeba o 10-15% levnější, než nový.
Zaregistrovali jste to také?! Ceny GPUs se za poslední 3-4 týdny vůbec nehnuly dolů, i přes všechny ty mínus 10-20% co svítí na alza/czc/tsbohemia. Tak nějak jsem očekával posun ale kulové.

U nás je to s GPU jak s naftou/benzinem, obojí máme "nejdražší" v Evropě. Tak alespoň v něčem jsme světoví! :)

PS: pozitivní zpráva je, že kdo si před léty koupil GTX 1080 Ti, RTX 2070S nebo RX 5700XT může být s výkonem ve hrách stále v klidu.
@Paul (18.04.2022 10:40): Dalším lidem okolo mě už chodí info, že si mohou Steam Deck zaplatit. A já pořád smutně koukám do mejlu... a kde nic, tu nic... Už Ti nějak reagovali, alespoň písemně, ohledně Tvé vratky, nebo to bude bez komunikace a rovnou dorazí novej kus?
@7c (18.04.2022 10:19): nope, poslal jsem ten svůj zpátky do Valve Netherlands aby mi poslali takovej co mi nebude pískat v uchu :) Ten high-pitch zvuk byl bohužel při delším hraní nesnesitelnej pro moje uši/mozek.
Jinak tu Cooler Master bednu, co jsem tu vychvaloval mají i v ATX verzi, za 1600... :)
@Cobot (15.04.2022 14:34): a jaký máš s Ferou teploty? A předpokládám že sis upravil křivku aby se větrák furt neroztáčel/nezastavoval (minimálně u mýho 2700X se stockem to bylo potřeba).

Jinak průhlednou nechci, svítí v PC různý diody na desce či grafice a to nepotřebuju při hraní vidět :)
@Paul (14.04.2022 21:24): Nevím jak uchladí 5800X3D, ale Feru 5 jsem teď kupoval a má velmi příjemnou bezproblémovou montáž. Žádnej plast tam pro Ryzen není. Návod je pro x patic, ale po chvilce se v něm vyznat dá bez probémů. Takže pokud uchladí dobře tenhle konkrétní procesor (nebo 5800X bez 3D), tak je to dobrá voba. Hlučnost (ticho) za mě OK.

Průhlednou bočnici přestaneš prakticky hned vnímat a aspoň to čllověka dokope udělat pořádně cable managmet, takže si tím nevyřazuj z výběru spoustu kvalitních skříní.
@Paul (15.04.2022 10:21): Jo, konečně mám pocit, že mi bedna dobře větrá. :-) Schválně jsem vybral takovou, která může mít CD mechaniku, přece jen občas být potřeba může. Má vepředu i nahoře dvířka, takže to odvětrávání může být ještě lepší. Já tu průhlednou bočnici chtěl, takže pro mě výhoda, navíc to není extra velká kráva, takový Fractal Design má většinou moc velkou délku, resp. hloubku.
https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a53_5g-review-2406.php

Dle očekávání. Letos je to stran střední třídy u Samsungu zase sešup. Pokud někdo chce kupovat telefon od nich někomu do rodiny, tak raději berte loňský Samsung Galaxy A52s 5G. Je lepší jak letošní model.

The move to a new Exynos 1280 chipset, while more than likely fiscally sound and great for Samsung, actually constitutes an all-around downgrade compared to last year's Snapdragon 778G 5G chipset. And speaking of the Galaxy A52s 5G, it also has a 3.5mm audio jack and Wi-Fi 6, unlike the A53 5G. It also arguably makes better use of its camera hardware and produces better photos. Also, despite its smaller battery, it has essentially the same and overall solid battery endurance. Oh, and definitely not least, it is noticeably cheaper than the A53 5G. 
Díky za tipy. mATX asi ne, jsem zvyklej s Chieftecem na nějakej middletower či co to je, chtěl bych něco podobnýho. Takže nějakej ten Fractal a možná ten Silentium Fera..levnej a recenze vypadaj dobře.
@Paul (14.04.2022 21:24): Já jsem dělal sestavu pro matku v mATX a kdykoliv s tím manipuluji, tak mám strašnou radost, jak je to krásně praktické, lehké, vzdušné, nezasrané prachem. jak ty magnetické filtry fungují i jako hezká dekorace a stačí je sundat a opláchnout... i při sestavování to bylo nečekaně easy.
Sice píšeš že průhlednou bočnici nechceš, ale mě přijde praktická v tom, že vidíš, jestli je tam hodně prachu.
Jo, ale větší grafiku do toho asi nedáš. https://www.czc.cz/cooler-master-masterbox-q300l-cerny/230234/produkt 
Chlazením jsem nikdy nešlápl vedle se Silentium.

Každopádně s tou bednou to beru spíš jako tip pro ostatní, neb Paul je high-ender, jak jsem si právě uvědomil a asi by se mu tam nevlezla grafika.
@Paul (14.04.2022 21:24): Fractal Design má pár prémiových casů i do 3k (třeba Define C nebo Meshify C, stejný šasi, různý typ nasávání vzduchu, jen bacha na max. délku GK), popř. větší Define S. Já osobně bych asi pětikilo přihodil za novější model nicméně (myslím Define 7 (Compact)).

Chladiče něco od be quiet, já měl Dark Rock 4 Pro nebo jak se to jmenuje, ale to už je přes limit bez slevy a docela OP si myslím. Ne-pro verze dá budget a pořád super chladič, jen bacha na první slot RAM, ne všechny se tam vejdou. SilentiumPC Fera 5, tím taky chybu neuděláš, popř. třeba Arctic Freezer (myslím 34 je poslední).
Jakej byste doporučili case a chladič na Ryzen 5800X3D?
Asi se konečně zbavím tý pomalý jebky 2700X a spolu s tím i svého 16 let starého a dodnes používaného Chieftecu, ale vůbec se v kejsech a chladičích nevyznám.
U casu bych nerad šel přes 3K a u chladiče přes 1500.
Case bych rád bez svítících diskoték, bez průhledný bočnice a bez otravnejch diod co vypalujou oči, pokud možno. Měl bych v něm dva plotnový, dva satový ssd a jeden m2 na desce.
@Rapier (07.04.2022 19:05): Nakonec mi tu MSI prodejce nechá za 16k (z původních 18,2k), což je v podstatě cena toho Asusu Dual, o kterém ses zmiňoval v diskuzi u Doom. Zkusil jsem ho totiž diplomaticky požádat, jestli by nezvážil snížení ceny v závislosti na zlevnění grafik, ke kterému došlo v uplynulých dnech a kupodivu na to přistoupil. Tak snad příští týden dorazí.
Budoucnost je taková ze se hry budou hrát sami z cloudu a teplo vám doma bude dělat šest osob z oblasti zasazených válkou. V tom lepším případě, spis to ale vypadá k návratu k ohni a kopí :)
@Gordon (13.04.2022 19:04): Na co narážíš? Já mám na mysli chlazení počítačů. Přece jen už teď je občas nepříjemné vedle počítače být, když jede na plný výkon v létě. Teplo ze serveru v serverovně nemusím snášet, protože ho nemám doma.
Co si myslíte o energetické / tepelné udržitelnosti herních strojů? Docela by mě zajímalo, jestli je na obzoru nějaký výrazný pokrok v tom, jaký výkon budeme schopní získat za jednotku energie. Protože mám pocit, že v dnešní době už se pomalu blížíme k hranici únosnosti toho, kolik tepla počítače vytváří. Z tohoto důvodu začínám uvažovat, že tak v horizontu 5 let začnu přecházet na nějakou formu cloudového hraní. Teda aspoň za předpokladu, že nepřijde nějaký průlom v optimalizaci grafických výpočtů nebo se grafický vývoj her výrazně nezpomalí.
@Všivák (12.04.2022 09:42): Vadná Wi-Fi v konzoli? Těžko říct. Kdyby sis neporadil vem to k nám a zkusíme. Teď nevím jestli má ps3 Wi-Fi na desce nebo separátní modul ale teoreticky bych ti to mohl vyměnit když by byla separatne.
Mám problém se svou PS3. Zničehonic se konzole odpojila od internetu a nemůže najít wifi-signál. Pořád mě upozorňuje, ať zapojím intenetový kabel. Nevíte někdo, co by to mohlo být za problém. Doma nám inak internet funguje bez problémů.
@Rapier (11.04.2022 10:37): Na to, že máš dva komply, dva Xboxy, jeden Playstation a teď snad i Switch, mi přijde vtipný mít na toto všechno nějakou starou TV :D

Když mě došlo PSko, měl jsem nějakou starou FHD Samsung TV. Neříkám, že to bylo blbý, ale co jsem přešel na LG OLED, tak není cesta zpět. Právě přemýšlím, že jen kvůli TV si znovu zahraju God of War na PSku, páč mám pocit, že jsem se o něco ochudil na té staré TV..
@Karasman (10.04.2022 08:32): mě nikdy TV moc nezajímaly, kupovali jsme hlavně kvůli dětem. Ve své době ten Samsung byla solidní "100Hz" TV se slušnými IPS barvami. Pamatuji si, že Ti co chtěli kvalitní barvy v té době kupovali ještě končící plazmy.
My kdysi doma měli nějakou přenosnou TV po babičce, takovou tu malou CRT od Tesly. Proti tomu byl Samsung slušný skok. :)

Každopádně očividně doba pokročila, netušil jsem jak moc dnešní TV vypadají dobře.
@Rapier (09.04.2022 21:14): Tyjo, nechci kecat, protože teď nejsem doma, ale myslim, že máme doma úplně stejnýho Samsunga. Kupoval jsem ho myslim na začátku 2010 nějak kolem 18-20k. Pořád drží, kluk jeden... :-)
@Charllize (09.04.2022 23:18): souhlas, TV mi kazí zážitek z hraní o tom žádná. Dva roky byl covid, v obchodě s elektronikou jsem byl tak max. kupovat sáčky do vysavače. Že máme TV na hov.. mě došlo když jsem si koupil PC monitor, ale že dnešní TV jsou světelné míle daleko mě došlo až dnes když jsem se zadíval na zmíněnou 55" OLED LG v ElektroWorld. Pravda 2x dražší než nás tenkrát stála první TV co jsme si s ženou koupili vůbec, nicméně obraz je jak z jiného světa. :) Nemohl jsem uvěřit svým očím jak technologie pokročily. Nejspíš už chápu jak to Garret myslel s tím počkej až uvidíš pořádnou 4k TV.

@Garret (09.04.2022 23:43): ano, správně se má uvádět 10 bit u mě je to nativních, často bývá 8 bit a zbylé jsou dopočítání FRC. Jsou i nativní 12 bit (na kanál) monitory, ale ty už byly mimo můj cenový rozsah.
@Rapier (09.04.2022 21:44): Jako mít nějakou starší TV k ps4 ještě smysl dávalo, tak nějak. Ale mít obě nejnovější konzole a k tomu starou TV je už na pováženou. Měl by to být tvůj akutní problém a nezabýval bych se koupi grafiky kvůli RT ve sto let starým Doomu. Bez urážky, myslím to dobre. Dneska pomalu kterákoliv TV ti poskytne lepší obraz než co mas, a nemusí být za 40k.