Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
@Tulareanus (02.01.2023 17:21): Takže jestli je C&C: Red Alert dieselpunk, splnila by 9. kategorii (HC variantu) i remasterovaná kolekce C&C, jejíž součástí je původní první hra a první Red Alert?

A ještě otázka do éteru. Dal by se do 5. kategorie nějakým způsobem našroubovat libovolný díl ze série Devil May Cry? Nehrál jsem, ale mám to v plánu. Předem děkuji za odpověď.
@Fritol (02.01.2023 20:02): Preto je dobré to upresniť na stvorenia, ako to bolo zjavne myslené, len súčasná formulácia je očividne mätúca. Potom ti tam Amazonky určite nebudú pasovať :)) Tie som ja osobne nebral ako mytologické bytosti, keďže sú to reálne ženské bojovníčky opradené legendami a nie nejaké bytosti vymykajúce sa realite. No to sme znova pri tej definícii a bolo by to potrebné upresniť. Potom sa z toho automaticky vylúčia i bohovia, keďže tí sú stvoriteľmi a nie stvoreniami.
@M.a.t.t. (02.01.2023 19:51): Mě teda bohové napadli jako první, i jsem si jednu hru, kde ovládáš bohyni (asi) vybral. Je to okřídlená žena. Tak teď jsem trochu zmatený, zda se to počítá či nikoliv. Přijde mi, že to Tul zbytečně komplikuje, ale tak přidělává si problémy hlavně sám sobě, že. :D Amazonky dle mě jsou mytologické bytosti.

Každopádně koukal jsem tak na profily ostatních co si vybrali a zaujalo mě, že si @Jumas: vybral do steampunku Tragédie Ruprechta Falckého. Tohle tým výzvy schvaluje? Já totiž myslel, že ta hra je inspirovaná Zemanem a se steampunkem nemá nic společného. Co jsem tak viděl nějaké gameplaye, tak ty balóny jsou poháněny horkým vzduchem prostě, nikoliv nějakým parním strojem.
Ja som to teda od začiatku chápal v zmysle bytosť ako stvorenie a ani mi nenapadlo uvažovať nad žiadnymi bohmi či Amazonkami. No to, samozrejme, píšem za seba a pre potreby výzvy by bolo ideálne to asi upraviť i v popise na stvorenie, nakoľko to ľudí očividne trochu rozdeľuje. To je asi jediný problém, no ten sa dá jednoducho vyriešiť :)
@Kunick (02.01.2023 19:40): To, že spojíš dve slová dokopy neznamená, že znamenajú to isté ako spojený výraz. Už tretíkrát tu linkujem to isté:
"A legendary creature (also mythical or mythological creature) is a type of fictional entity, typically a hybrid, that has not been proven and that is described in folklore (including myths and legends), but may be featured in historical accounts before modernity.

In the classical era, monstrous creatures such as the Cyclops and the Minotaur appear in heroic tales for the protagonist to destroy. Other creatures, such as the unicorn, were claimed in accounts of natural history by various scholars of antiquity.[1][2][3] Some legendary creatures have their origin in traditional mythology and were believed to be real creatures, for example dragons, griffins, and unicorns. Others were based on real encounters, originating in garbled accounts of travellers' tales, such as the Vegetable Lamb of Tartary, which supposedly grew tethered to the earth." zdroj 

Romulus a Remus sú považovaní za postavy z rímskej mytológie, nie za mytologické bytosti. To, že ty si myslíš niečo iné, z toho nerobí fakt.
Jinak jak tu někdo zmiňoval že by chtěl hrát Diablo II. Tak ho můžete mít dokonce na HC. Stačí ho projít s Amazonkou ;)
@Tainaru (02.01.2023 16:52): Ide na HC, lebo to je vizuálna novela. Ja som to pochopil tak, že si sa pýtal na normal, do ktorého nesedí.

@Peach (02.01.2023 16:51): No je to industriálne prostredie, ale to samo o sebe dieselpunk z toho nerobí. Mako energia, na ktorej funguje nielen Midgar je magická/živá.

@Yokolobuna (02.01.2023 16:50): Sorry, s tým debutom je to moja chyba, zabudol som, že sa to nakoniec zjednodušilo. Pôvodne sa mali brať len hry, ktoré sú debutom originálneho názvu, ak je štúdio premenované, ale potom sa to zjednodušilo, čiže beriem späť, môžeš použiť aj ten Dead Space: Extraction.

Ten wiki zoznam je dosť zlý, tu je pár príkladov, ktoré tam nie sú uvedené, ale jedná sa o dieselpunkové hry:
Scythe: Digital Edition 
Command & Conquer: Red Alert 
Command & Conquer: Red Alert 2 (trojka už nie, tá už má moderné technológie)
Valkyria Chronicles 
Valkyria Chronicles 4 
Dishonored 1 a 2 (je to whalepunk, ale uznávame to)
@Malignus (02.01.2023 13:54): Jestli se řeší, zda do 4. kategorie spadají jen hry, které se odehrávají na reálných lokacích v Japonsku, tak by to potenciálně mohlo diskvalifikovat i Yakuzu. Kamurochō je fiktivní čtvrť, sice značně inspirovaná reálným Kabukichō, ale pořád fiktivní :)

Každopádně za mě je trochu kontraproduktivní se v tom takhle hrabat, když by se tím mohly vyřadit podobné tituly, které ducha kategorie určitě splňují. @Tulareanus (01.01.2023 16:15) sice zmiňuje, že tam musí být základní odraz od reality, ale z doplňujících informací na webu výzvy takové kritérium není moc jasné. Navíc, jak určit hranici, je třeba v tomhle případě reálné město, ale fiktivní čtvrť, v pohodě?
@Tulareanus (02.01.2023 16:37): Díky za kontrolu. Podle popisu mi Extaction seděl, přeci jen: "Pro volbu vývojářů jsou určující samotné profily na Databázi, tj. bylo-li studio v průběhu času přejmenováno a na Databázi má samostatný profil, za debut se počítá i první vydaná hra pod novým názvem." Což by byl dle mého názoru právě tento případ. Vůbec mi to ale nevadí, rád dám přednost Psychonauts.

9. To mě dost překvapilo, měl jsem radost, jak ideálního zástupce žánru jsem našel... Wiki není neomylná, ale uvádí pouze 17 her a FF VII mezi nimi (odkaz zde ). Stejně tak jsem pročítal různé diskuse a hráči se shodují právě na tom, že FF VII patří právě do dieselpunku (jen je místo nafty/bezínu látka jménem mako). Diskuzí jsem prošel několik a výsledek byl vždy právě takový, že má hra nejbliže dieselpunku... Z osobní zkušenosti nevím, sám jsem nehrál ani původní hru. Případně nahradím Mad Maxem (ten byl tuším již odsouhlasen) nebo Wolfenstein: The New Order.
@Tulareanus (02.01.2023 16:37): Ad Resident Evil - Survival horror refers to a subgenre of survival video games that include horror game elements. [5] [6] [7] The player character is vulnerable and under-armed, [8] which puts emphasis on puzzle-solving and evasion, rather than the player taking an offensive strategy. [9] Games commonly challenge the player to manage their inventory [10] and ration scarce resources such as ammunition. [8] [9] Another major theme throughout the genre is that of isolation. They tend to de-emphasize combat in favor of challenges such as hiding or running from enemies and solving puzzles.
Kdybyste nechtěli hrát do té 5. kategorie Immortals jak všichni ostatní, tak bych vám rád připomenul trochu zapadlou metroidvanii Apotheon dokud jsou slevy. :)
@Yokolobuna (02.01.2023 16:16): Len pre istotu upresním:
2. kategória Dead Space Extraction do HC nesedí, lebo je to len premenované vývojárske štúdio, ktoré robilo Dead Space, Je to aj v popise vývojárov tu na DH: Visceral games - "Pod neobvyklým názvem a logem se skrývá známé interní studio Electronic Arts, EA Redwood Shores, které v květnu 2009 změnilo jméno."

7. Resident evil - povedal by som, že len tie menej akčné, adventúrnejšie časti to spĺňajú, ale toto je len môj názor

9. Final Fantasy VII - nie je to dieselpunk ani steampunk, je to pomerne moderné scifi

ostatné vyzerajú za mňa ok.
Pro případnou inspiraci (a pokud možno kontrolu) se podělím o výsledky svého dosavadního bádání s ohledem na to, že uvedené tituly bych v rámci výzvy chtěl skutečně odehrát... Někde nemám vybraný základ, jelikož si věřím na HC, ale naplnit kategorii by nebyl podle mě problém (třeba japonská hra mi přijde v pohodě), nebo naopak zatím nemám uspokojivou HC variantu:

1. Karbaník:  
Thronebreaker: The Witcher Tales   – Základ
The Witcher 3: Wild Hunt   – HC 

2.  Debut:
Remember Me   – Základ (díky za inspiraci komentujícími)
Dead Space: Extraction   – HC
Psychonauts   – HC (díky za inspiraci komentujícími)

3.  Císařův pekař / pekařův císař:
Final Fantasy XV   – Základ
Prince of Persia: Warrior Within   – Základ 
Kingdom Come: Deliverence – HC

4.  Země vycházejícího slunce:
 Ghost of Tsushima   – HC 

5. Báje a legendy:
 Immortals Fenyx Rising   – Základ 

6.  Sága pokračuje:
Far Cry 4   – HC (tady je to vážně "easy", hrajeme v době, kdy by bylo složitější najít novou IP, zejména v AAA produkci, FC4 je jen takový "placeholder"... jestli se do další Ubisoft hry pustím, nevím)

7. Silnější přežije! (splňuje dle Vás základ série Resident Evil?)
Subnautica   – Základ
SOMA   – HC 

8.  Pero mocnější meče (vloni "hraná" Amnesia: Memories to u mě dotáhla na nejhorší hru hranou v daném roce, tak snad nebudu znovu trpět; do základu je ideální Alan Wake, ten má však již hotový):
Zero Escape: Zero Time Dilemma   – HC
Doki Doki Literature Club!   – HC
Psycho-Pass: Mandatory Happiness  – HC 

9.  Období páry a petroleje (ideální hra je F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch, "bohužel" dohráno minulý rok):
Final Fantasy VII Remake   – HC 

10.  Před naším letopočtem (pro mě největší utrpení na PS4 a PS5 prakticky nesplnitelné, opráším PS3 a budu muset odehrát hru bez trofejí, což je dost mimo moji komfortní zónu :D):
The Darkness   – Základ 

Ještě bych chtěl touto cestou poděkovat za pořádání výzvy. Je to výborné zpestření a já se včera přistihl, jak opakovaně aktualizuji příslušné stránky. Letošní se povedla, byť mě 10. a 7. kategorie není úplně po chuti... ale o tom to tak nějak je.
@Rujha (02.01.2023 15:17): Áno, Iron Harvest je dosť jasný predstaviteľ dieselpunku alebo aj hra Scythe: Digital Edition na základe ktorej Iron Harvest vznikol.

@BUMTARATA (02.01.2023 15:22): Dishonored je uznaný do dieselpunk ako iné tekuté palivo. Deadloop som ešte nehral, otázka je, či využíva dieselpunkové prvky. Sú totiž hry (hlavne japonské), kde máš napr. rôzne kráľovstvá a jedno je čisté fantasy a druhé je povedzme steampunkové, ak by sa taká hra odohrávala len v tom čistom fantasy, hoci v nejakej inej hre série je aj steampunkové kráľovstvo, tak by sa to neuznal. Tak skús prípadne prezistiť, či aj deadloop má tak ako dishonored také prvky.
@BUMTARATA: @GameEs: Díky. Sice je to jediná kategorie, kde mám více než 10 kandidátů, ale GoW zahraju určitě, takže díky za tip! Holt, do mytologické části asi budu muset zařadit něco ze série HOMAM (krom trojky, kterou mám 100% sem tam) nebo Kings Bounty.
@Rujha (02.01.2023 14:30): Pokud chceš někam zařadit God of War, určitě jde zařadit do kategorie 6., sice s novou érou a přesunem z antického řecka do mytologie severských bohů zmizela číslovka, ale je to už 4. díl v rámci standardní série, když se přičtou i všechny spin offy, tak i mnohem vyšší číslo pokračování této série. Jak je uvedeno v popisu kategorie "Dokonce není nutné ani to, aby měla hra ve svém názvu číslo, nebo číslovku."
@GameEs: 4. Okami - v popisu dané kategorie je uvedeno "jde o to, aby se herní náplň odehrávala na území Japonska, historické období, nebo míra stylizace nejsou rozhodující." Jak uvádíš, "fictionalized version of real life Japan" je podle mého chápání právě míra stylizace.

@BUMTARATA: Že Kratos v GoW není založen na řeckém Kratosovi jsem nevěděl. Sérii jako takovou neznám, chystám se zahrát právě to první GoW, které zpřístupnili na PC, tak by mě potěšilo, kdyby to šlo zařadit do některé HC kategorie a tahle mi přišla jasná.
@GameEs (02.01.2023 13:05): Tak ten Hogwars Legacy prešiel hlavne kvôli tomu, že hippogriff je z gréckej mytológie, ale ak tam budú aj kentauri, tak aj to je ok. :)

@BUMTARATA (02.01.2023 12:38): Presne tak, Kratos v God of War s reálnou mytológiou nemá nič spoločné, rovnako ako Tiamat vo Final Fantasy sérii nie je zo starobabylonskej mytológie.

@adam.kulhanek (02.01.2023 12:33): Satyr je z polovice človek, goatman je síce na zadných nohách, ale obe časti sú zvieracie-démonické. Prešiel som teraz celý bestiár z D2 + Lord of Destruction a nie je tam prekvapivo žiadna mytologická bytosť, ktorá by sedela.

@Tainaru (02.01.2023 13:32): Ten zoznam je na inšpiráciu, ak nájdeš naozaj skutočné remeslo, ktoré tam nie je, tak napíš a myslím si, že by sa dalo použiť ak bude relevantné.
@GameEs (02.01.2023 13:39): Tím se nám ale dosti zužuje počet her, které lze na 4. HC zahrát v podstatě jen na něco ze sérií jako Persona či Yakuza, ale začínat příběhovky od prostředka, není ono a první díly na PC nejsou. :-(