Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
@RomcaT (25.07.2023 01:08): Ještě jsem navíc koukl na ty věci, co jsem doporučoval Všivákovi, abych teda nepletl ostatní uživatele a koukám, že v Dead Rising dle Databáze hrajeme za novináře. Ve skutečnosti však ta postava je fotožurnalista. A wikipedie o tomhle povolání říká:

"Novináři , kteří jsou zapojeni do tohoto oboru, jsou obvykle známi jako reportéři, fotožurnalisté nebo grafici a mají významný vztah k  výtvarné fotografii ."

Pojďme ignorovat, že slovo "novináři" je hned první slovo definice (lol) a řekněme tedy, že DH, jakožto zdroj informací spjatý s výzvou, poskytuje "falešné" informace hráčům výzvy. Snad mi i teď nechcete tvrdit, že tahle kategorie není nedomyšlená. Protože jako hráč nezapojující se do komunitního dění bych dle popisu usoudil, že hra danou kategorii splňuje a ani by mě nenapadlo, že by v tom mohl být nějaký háček.
@RomcaT (25.07.2023 01:08): Kdyby mě Tainaru neupozornil na to, že reportéra neberete jako novináře, tak by mě ani nenapadlo se tím zabývat a ptát se na to, neboť jsem měl do teď za to, že reportér je novinář a věřím, že nejsem sám. Nedomyšlené to tedy je, protože jste si random vymysleli novou definici slova.

A opět, reportér ze samotné definice pracuje s textem. Navíc když už argumentujete tím, že ta kategorie se točí kolem práce s textem, tak co tam dělá knihovník? To tam pak muže byt knihkupec, tiskař, trafikant…

Jak jsem psal níže, naprosto chápu, že se něco nedomyslí a vznikají díry v pravidlech, ale tím pádem mi přijde přívětivější to už nechat byt a nechat hráče tu díru využívat než měnit pravidla za pochodu. Ti hráči za to totiž nemohou. Navíc v tomhle specifickém případě se ani nebavíme o nějaké díře, tady to je vaše nová smyšlená definice slova, kterou hráči neznají a v zadání jste ji nezmínil.

Nechci po vás teď abyste to zas měnili, píšu vám to jen jako pohled hráče výzvy. Je to poněkud odrazující, neb s takovou mi za měsíc řeknete, že máte novou definici pro nějaké řemeslo. A to já tu ještě chodím pravidelně, tak sem občas mrknu, ale jsou hráči, kteří DH diskuzi nečtou a na konci roku jim řeknete, že výzvu nesplnili protože se něco změnilo nebo protože vaše definice se liší od definice ostatních. Čachry s Báje a Legendy na začátku roku mohly taky někoho lehce minout třeba.
@Fritol (24.07.2023 21:18): tohle nebylo nedomyšlené, od začátku byla ta kategorie postavena na tom, že budeme hrát za někoho kdo pracuje s textem (nebo postava s někým takovým úzce spolupracuje). Dle mě je to z kategorie patrno a ještě jsme to upresneli, že tam reportér patřit nebude. Již název kategorie k tomu jasně odkazuje.

To, že se během roku přijde na skulinky, které kategorie neupravuje doslovně, nebo uživatele přijdou na otázky, které je třeba v týmu probrat a nepočítalo se s tím hned od začátku - to je snad normální vývoj. Je třeba si uvědomit že samotné tvoření kategorii probíhá během dvou měsíců. Každý člen výzvy do toho jde s nějakým nápadem, nejdříve ty nápady všechny napíšeme, přidáváme k nim různé komentáře, přemýšlíme jak by to bylo vhodné uchopit. Pak hlasujeme pro ty nejlepší a pak je dále upravujeme. Je to určitý proces, každý z nás na tom má vždy dost práce a to že nevychytame všechny mouchy, s tím je třeba počítat.

Však i v DH týmu určitě sem tam probíráte pravidla a bavíte se o tom co zlepšit. Je třeba si uvědomit, že jste již sehraná parta, ve které se během roku mění členové minimálně a pravidla jsou nastavena také již léta. My pracujeme v podstatě každý rok s jiným týmem i jinými pravidly. Proto je to asi méně konzistentní.

To že tu letos bylo více emocí je pravda. Nicméně je třeba říci, že se vše uklidnilo, máme již místo, kde se dají věci řešit.

Jestli máte chuť jít příští rok do výzvy není nic snazšího, než se do týmu přihlásit.
@M.a.t.t. (24.07.2023 21:29): Jo, proto tam je uvedený příklad knihovníka. Plus tedy "známá" Reportáž psaná na oprátce.

Opakovaně tu píšu: Hráči nevidí do hlav autorům, a proto by měl být hlavní text zadání a nikoliv představa autorů.

edit: Osobně se mi líbí představa, že knihovník je tam proto, že naplňuje větu "..postavu, která se živí prací s psaným textem." Což je pravda, ale uplně jinak, než je dané sousloví chápáno :D
@M.a.t.t. (24.07.2023 21:29): Blbost. Média bežně dělají video reportáže a k tomu přepis. A stejně tak stále vznikají čistě psané reportáže. Samotná definice slova říká, že může být psaná i obrazová. Definice slova novinář je pak člověk píšící do novin. Rok 2023 není žádný cyberpunk, noviny se stále tisknou a vznikají psané reportáže. Reportér je tedy novinář.

Jak jsem psal, hádat se za zařazeni reportéra do kategorie nebudu, ale je to absurdní slovíčkaření.
@Všivák (24.07.2023 15:34): Tady je seznam vizuálních novel v češtině. Do normální varianty pak na Level CD 5/2003 vyšly v češtině první dva Broken Swordy (jedna ze dvou hratelných postav je novinářka Nicole Collard), ale vylepšené edice na GoG a Steamu už češtinu nemají. Na Level CD 12/1998 pak vyšel v češtině Gabriel Knight, kde je stejnojmenný hrdina knihkupec a neúspěšný spisovatel. Na GoG i Steamu čeština opět chybí.
@Dunemaster (24.07.2023 21:07)
@ZephyrCZ (24.07.2023 21:10)

Konec výzvy by byl škoda. Já chápu, že to je velký projekt a na něco se prostě zapomene a nedomyslí, je to úplně v pohodě. Ale kdyz už teda tým ty kategorie nedomyslel, tak by alespoň neměl vymýšlet pravidla za pochodu a házet hráčům klacky pod nohy akorát. Naopak by měli uznat chybu a nechat to volnější. Ja měl za to, že smysl te vlastní domény a postavení výzvy mimo DH mělo přivést nové hráče a ti určitě nečtou upřesňující pravidla po půl roce někde v diskuzi.

Říct, že reportér není novinář je jako říct, že onkolog není lékař. Nevím, přijde mi to trochu absurdní, kor když se tu týden tým sám dohaduje, zda je Happy Game survival.
Za Retro Klub se omlouvám uživateli @Marles: budeš si muset dát do 8. kategorie výzvy něco jiného zdá se.
@Tainaru (24.07.2023 18:59): V tom případě nelze použit ani Zombie Infection tedy.

Vzhledem k tomu, kolik problému a nesrovnalostí kolem výzvy tady proběhlo už, mám takový pocit, že to tým výzvy zbytečně komplikuje. Špatně promyšlené kategorie vzhledem k tomu, že se tu furt musí něco přehodnocovat a dopávat se, neb ze zadání to není jasné. Dle mě to trochu ztrácí na zábavnosti pak.

Novinář a reportér je prakticky to samé, vzhledem k původu slova novinář. Reportér muže psát reportáže i do novin, což z něj děla novináře. Není omezen na video záznam. Ale tak whatever, hádat se nebudu. :D
@Všivák (24.07.2023 15:34): Pokud ti nevadí emulatory nebo máš mobil s Androidem, tak Zombie Infection. Jedna z tří hratelných postav je novinářka. A v případě emulace J2ME je to i v češtině.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge bys mohl rozjet. Můžeš tam hrát za April, která je novinářka. Ve State of Mind hraješ za novináře a nemá to vysoké nároky (navíc je to zrovna v akci). Nebo pokud chceš něco akčního, tak v Dead Rising hraješ taky za novináře. Optimalizace tady bude asi druhá věc, ač jde o původně dost starou hru.

Případně to můžeš odfláknout hrou The Librarian.
@next_ghost (22.07.2023 13:27): : Na konci má člověk hodnost faraóna, a v briefingu je tak hráč oslovován. I v závěrečném outru vyplývá, že hráč byl ten vládce. Krom toho předtím je oslovován "King of the Two Lands", takže to sedí i na obyčejného krále. Ale dary se dávají na konci lidem Egypta a požadavky jsou od království, ne od tvého vládce.

To, že člověk musí nadále mít královské hodnocení stejně jako celý zbytek hry, je jasné.

btw. baví mě tvé užití slovíčka "určitě".
@Tulareanus (22.07.2023 13:36): Hmm, je fakt, že do poslední mise jsem se v těch hrách nikdy nedostal. Hráč má sice v každé misi postupně rostoucí hodnost, která je v poslední misi "cézar", "faraon", apod., ale jestli pořád dostává úkoly typu "faraon vyžaduje dar", tak to bude čistě kosmetická záležitost.
@Tulareanus (22.07.2023 13:22): Ale sakra vždyť Dieselpunk je přímo definovaný jako sci-fi verze světa od začátku 1. světové války do 50. let 20. století. Co říká Wikipedie:

"Dieselpunk is a retrofuturistic subgenre of science fiction similar to steampunk or cyberpunk that combines the aesthetics of the diesel-based technology of the interwar period through to the 1950s with retro-futuristic technology and postmodern sensibilities."
@next_ghost (22.07.2023 13:27): Ja som bol v tom, že za toho faraóna tam potom hráč časom hrá. Ja viem, že aj popisky na dh sa môžu mýliť, ale hra tam má napísané:
"Hráč postupně v kůži stařešiny kočovné osady, venkovského šlechtice, učence panovnické rodiny, královského písaře, kancléře, vezíra a nakonec faraona spravuje přidělenou obec a řídí její rozvoj."
@next_ghost (22.07.2023 12:07): Fíha, ťažké otázky dávaš. :) Ale som rád, že dávaš rovno príklady, za to vďaka.

K tomu fotografovi som si to celkom pogooglil. A podľa wikipedie musí remeslo byť manuálnou činnosťou, preto má občasný prienik s umením, ale fotografia k tomu nepatrí. Fotografia je považovaná za formu umenia.

Zdroje, ktoré som na to použil:
https://en.wikipedia.org/wiki/Craft
https://en.wikipedia.org/wiki/Handicraft

A tento zaujímavý zoznam tradičných remesiel z WIKI som práve doplnil aj do FAQ dokumentu pre inšpiráciu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Outline_of_crafts

A k BloodRayne . Neber to, prosím, tak že ti to chcem komplikovať, ďakujem za konkrétne pasáže. Ale ten Cyborg je určite sci-fi, ale nie je na ňom nič dieselpunkové. Na tom kňazovi tiež nie, dokonca z toho boja to vyzerá, že má svoju kazateľnicu na kolajniciach, ktorú posúva hydraulickým stláčaním páky. Je to samozrejme šialené, to hej.

@karadum (22.07.2023 12:04): Hand of Fate som síce nehral (čaká ma stále v backlogu :) ), ale z toho, čo som videl gameplay, tak si myslím, že Karbaníka by mala na normal spĺňať. Asi by bolo fajn, keby to ešte potvrdil aspoň jeden ďalší člen tímu výzvy, ale za mňa osobne ok.

@Dan9K (22.07.2023 13:15): Áno, Pharaoh spĺňa normal 3. kategórie ako panovník.
Předpokládám, že do trojky na normal se vejde i faraón :-) Pharaoh 

Zas mi to hezky vyšlo samo od sebe :-) Jen Šachovou hru nemám kam dát....

ale teď mi došlo, že si to tam nemůžu dát, protože jsem to začal hrát už dávno, to jsou debilní pravidla :-)
@adam.kulhanek (17.07.2023 21:20): Ja by som to uznal vzhľadom aj na informácie tu. "In Jet Set Radio , Tokyo-to is very reminiscent of a 1990s version of the real Tokyo."

Ale bolo by dobré, keby to potvrdil, ešte aspoň jeden ďalší člen tímu hernej výzvy, nech to máme na poriadku. :)
Ahoj. Měl bych otázku k "Země vycházejícího slunce" a její hardcore variantě. Chtěl jsem si sem původně dát Jet Set Radio, protože na wiki se píše, že se hra odehrává v Tokyu. Nicméně, na začátku hry je řečeno, že jsme někde v Asii, ve městě Tokyo-To, kterému všichni říkají jednoduše Tokyo (viz toto video).

Chápu správně, že si to do té HC varianty kvůli této jedné větě nemůžu dát?
Díky.
@next_ghost (16.07.2023 11:39): Áno, to už vyzerá dieselpunkovejšie než zombíci alebo príšery. :) Akurát je otázka, ako je to tam zastúpené, či je to v jednom leveli alebo viac a čo ďalšie okrem tých mechov. Lebo za mňa osobne to na dieselpunk kategóriu nestačí. Má ísť o setting, nie len o výskyt anachronických robotov.
@next_ghost (15.07.2023 23:31): Charakteristika Dieselpunku nie je ""divná 2. světová válka", ale svet v ktorom sú silno zastúpené (väčšinou anachronické) technológie na spaľovacích diesel motoroch, ktoré v našom svete v prípade alternatívnej histórie neexistovali alebo technicky nemôžu existovať. V prípade, že sa nejedná o alternatívnu históriu, stále platí, že sa musí jednať o také technológie. Čiže voodoo zombie alebo pavúčie príšery z toho dieselpunk určite nerobia.

Factorio som nehral, čiže sa k tomu nechcem zatiaľ vyjadrovať, ale ak ty alebo niekto ukáže nejaký príklad, v čom je to dieselpunk, tak to určite ja alebo iní členovia tímu výzvy skontrolujeme.
Původně plánovaný RtCW pro HC variantu 9. kategorie (Dieselpunk) se mi nepodařilo rozchodit, tak teď hledám náhradu. Počítala by se BloodRayne? Hra se odehrává ve 30. letech 20. století, hlavní hrdinka je poloviční upírka a nepřátelé jsou voodoo zombie, pavoučí příšery a nacisté. Tím je splněná charakteristika Dieselpunku jako "divná 2. světová válka".

Wikipedie také do Dieselpunku řadí Factorio. Sice nevím proč, ale jestli to souhlasí, tak se hádat nebudu. ;-)
@Wettek98 (09.07.2023 21:30): to mě těší, že jsi se u mě inspiroval ;o). Ano ano, měla jsem za to, že když jde o japonské puzzle, které skládáš v japonském prostředí, bude to ok. Nicméně neměla jsem pravdu. Teď tam mám Dyna Blaster, která má vývojáře z Japonska. Takže jsem vsadila na jistotu. Hlavně tuhle hru najdeš v DOSboxu a máš jí zahranou za jeden večer, takže pro mě značka ideál. Bavila jsem se u ní parádně ;o) Ale samozřejmě her odehrávajících se v Japonsku nebo od Japonským vývojářů je celá fůra a pokud nemáš jako já omezení na hry z první a třetí osoby a ke všemu časovou tíseň, tak si určitě vybereš. Když tu nastíníš jaké hry tě baví určitě ti dá někdo typ.
@Wettek98 (09.07.2023 21:30): Pokud si zahraješ všechny sporty až do konce, tak se to určitě dá počítat jako dohrání “sezóny”, potažmo celý hry. Kdyžtak dej pak vědět, jak to tam je koncipovaný. Ale takhle od stolu nevidím moc rozdílů od značek FIFA/NHL apod.
@Wettek98 (09.07.2023 21:30): Nevím, jak u Tokya, ale pamatuji se, že Sydney 2000 mělo mód, kde jsi dělal všechny sporty a na konci šlo o to, jaký si byl v medailovém pořadí, což se dát určitě počítat jako jedna sezóna (alespoň za mě, za neporotce :D)
@jones1240 (09.07.2023 20:38): Super, díky moc. Právě u Romči jsem se inspiroval původním výběrem a koukal jsem, že to nakonec změnila :D Asi jsem fakt slepej, nikde jsem nenašel, že se to tu řešilo i když jsem hledal, tak mě to právě zmátlo. Ale chyba je na mojí straně :-)
Ohledně OH je to spíše prvotní nástřel, o prázdniny se toho nahraje dost sportovního v coopu tak bych to asi mohl dát, ale neni to nejspíš finální výběr, spíše kdyby náhodou. :-) Každopádně, ne že bych si to chtěl něják výrazně ulehčovat, ale pokud lze LOH dokončit (tím chci říct prostě splnit disciplíny v rámci jedněch her) tak se to lze počítat jako sezóna ne? Tzn. jedna z možných variant dokončení hry, stejně jako např. u FIFA a v ní dohrát sezónu. Minimálně takhle to z pravidel chápu. Nevím, jak je to přímo v případě této hry, zatím jsem ji nehrál, ale beru to spíše i jako informaci pro budoucí výběry her.
@Wettek98 (09.07.2023 14:20): Jak jsme říkali už u Romči, nesplňuje, ta hra se neodehrává v Japonsku, ale jen stavíš puzzle s japonskou tématikou, thats all :D Jak jsem na tu hru koukal, tak v ní ani není nikde řečeno že ty puzzly v japonsku skládáš, takže za mě bohužel ne. Olympijské hry nejsou problém, odehrávají se v japonsku. I tak bych ti ale doporučoval najít jinačí hru, kvalitnějších co se v japonsku odehrávají je velká spousta. Navíc jestli se nepletu tak Olympijské hry nejdou dohrát a v takovém to případě musíš ve hře strávit minimálně 10 hodin, což tady může být docela pain, ale nikdo ti to hlídat nebude žeo.