Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
@Fritol (02.01.2024 11:13): Jakto že tyhle hry to splňují? To začínám být z tý kategorie zmatenej. Hellblade má sice fakt pěknou grafiku s výrazy postav, ale přímo live action tam přece žádná část není ne? Pomocí motion capture je natočenejch spousta scén ve velkým množství her, ale o tom ta kategorie z tý definice není, nebo to tak aspoň nechápu.
Díky za odpověď k předchozí otázce. A ještě bych teď měl jednu :)

"Dohraj hru, ve které přímo ovládáš loď, ponorku nebo jiné plavidlo plovoucí po vodě nebo pod vodní hladinou."

Počítá se jako jiné plavidlo Pokémon, na kterém postava sedí, když se plaví po vodě nebo když se na něm potápí pod vodou?
Nechcem aby to niekto zobral zle, len som podobne ako BUMTARATA regulárne zmätený, že niekto je zmätený z úplne jednoznačného zadania a nemá jasno v pojmoch herný a hraný materiál.

@GameEs (02.01.2024 10:27): Pokiaľ by bol ten trailer priamo súčasťou hry, potom by to mohlo byť aj uznané do HC, inak nie.
@S4TW (02.01.2024 10:22): Jestli tu kategorii správně chápu, myslí se tím opravdu filmová sekvence, tak jak vzniknul třeba trailer k Last Train Home, vyloženě hraný materiál. Tzn. Horizon Zero Dawn splní pouze základní variantu, jelikož tam dabuje např. Lance Reddick.
@S4TW (02.01.2024 10:18): Filmovým materiálem se myslí vyloženě "Live-Action", tedy předtočený materiál s reálnými herci, zatímco třeba cutscény v Horizonu jsou vyrenderované, vytvořené za pomocí technologií, nejsou to "reálné" záběry.
Prosim vas, vazne ctete ty doplnujici informace. Je to vazne esencialni pro pochopeni toho, co se tim mysli. Jednou vetou se to vazne neda.
@S4TW (02.01.2024 09:57): A prečítal si si aj doplňujúce informácie?

"V hardcore variantě si naopak budete vybírat hry, ve kterých se objevuje klasický filmový materiál, nestačí tak postava vymodelovaná dle reálného herce v grafice hry. Povoleny jsou tedy různé FMV tituly, interaktivní filmy, ale i hry s filmovými cutscénami či experimenty kombinující hraný materiál s filmovým a celkově i hvězdy daleko menší až žádné svítivosti."
Upřímně si nejsem jistý, jestli dobře chápu HC variantu Tenkrát v Hollywoodu. Třeba Horizon Zero Dawn je na HC ok či nikolivěk?
Tak jsem prošel kategorie, v první řadě chci poděkovat organizátorům, je to zas velmi zajímavý a přidám tu pár tipů a zároveň dotazů :)

4. Cyberpunk 2077: Phantom Liberty (Idris Elba - je to DLC/datadisk, dá se to brát jako samostatný oddělený od Cyberpunku kvůli tomu rozsahu (cca 20 hodin herního času), nebo je to prostě dohromady a nedá se tím pádem splnit tato kategorie Phantom Liberty a kategorie 5./10. standardní Cyberpunk 2077?

5. by mělo být v pohodě hodně star wars her, já si chci zahrát poslední Jedi: Survivor. Darth Vader má amputovanou jak ruku, tak nohy :)

8. Kupodivu pokud by někdo nechtěl hrát vyloženě v pravěku zasazenou hru, tak mě napadlo, že by to asi mohlo splnit Saints Row IV, kde je možné jezdit na živém velociraptorovi :)

Pro inspiraci sem si v profilu dal víc variant pro některý kategorie.
@Rujha (01.01.2024 21:17): Ja by som inak dodal, že sa oplatí začať asi rovno Blasphemous 2 , hra má viac možností (viac typov zbraní, viac skillov) a nie je tam extrémne prísna na precision platforming. K jednotke sa dá ísť kľudne aj po dohraní dvojky, ani z príbehového hľadiska by to asi nemal byť problém.
Hm, ohledně černobílých her… Často se stává, že se v monochromatických hrách používá další barva pro zdůraznění určitých prvků (červená v Slay the Princess) nebo je rovnou celá paleta posunutá (tyrkysový nádech v Return of the Obra Dinn). Budou se i takový uznávat?
Vie prosim niekto z povolanych prebehnut moj zoznam hernej vyzvy 2024, ci su v nom vsetky hry v poriadku? Dakujem predom :)

Pripajam ho aj sem z archivnych dovodov, ak by boli nejake neskorsie zmeny:

1. Nemova říše
Easy:   Uncharted 4: A Thiefs End  
HC:   Subnautica 

2. Láska nebeská
Easy:   Life is Strange: True Colors  
HC:   Final Fantasy IX

3. Volání Cthulhu
Easy:   Alone in the Dark 
HC:   Octopath Traveler   (Ophilia)

4. Tenkrát v Hollywoodu
Easy:   The dark Pictures Anthology: House of Ashes   ( Ashley Michelle Tisdale )
HC:   The Complex 

5. Nikdy se nevzdávej!
Easy:   Cyberpunk 2077  
HC:   Conway: Disappearance at Dahlia View  

6. Ukradené Vánoce
Easy:   Viscera Cleanup Detail: Santa's Rampage   
HC:   What remains of Edit Finch 

7. Ve stínu pixelů
Easy:   Quest for Infamy  
HC:   Limbo 

8. Cesta do pravěku
Easy:   Ark Survival: Evolved  
HC:   Far Cry: Primal 

9. Ztraceno v překladu
Easy:   Alien: Isolation   (DE)
HC:   Anno 1404   (DE)

10. V záři reflektorů
Easy:   Alan Wake II  
HC:   Octopath Traveler II
Za mne výzva opět super. Mám radost, že se mi do ní povedlo dostat Vánoční dárky (RE:4 do 1. na HC a Hogwarts do Vánoční kategorie)… stejně tak sedí predobjednanej Baldur's Gate III a zvažuji Alan Wake II . Předběžně mám vyplněno, kdyby někdo sháněl inspiraci a tentokrat jsem si i celkem jistý, že hry sedí (snad až na Transistor). Určitě se ještě něco změní. Moc díky organizátorům!
Počítají se do té kategorie pixel artu i ty HD-2D, co jsou pixel art jenom "napůl"? Octopath, a tak podobně.
Anebo obecně hry, kde je jen jednoduché 3D prostředí a všechno ostatní pixelovaté?
Zajímavé kategorie. Ale jako zatím vždy, i když jsem si pročetl doplňující informace, mám potíž zejména s tím, že si velmi nerad spoiluji hry. U některých kategorií je to jasné, ale u některých bych byl rád, kdyby mi někdo, kdo třeba dané hry hrál, potvrdil nebo vyvrátil, zda skutečně patří do daných kategorií, ke kterým jsem je přiřadil spíš podle pocitu. Ve všech případech cílím na hardcore variantu.

1. Nemova říše - Sunless Sea - asi jasné, jen nevím, jestli se to dá "dohrát"

2. Láska nebeská - Children of Morta - samotný fakt, že hrajete mmj. za manželský pár již od začátku hry předpokládám kategorii nesplňuje (nebo tak jsem to alespoň pochopil), ale uzavírají se ve hře mezi hratelnými postavami sňatky?

3. Volání Cthulhu - Kena: Bridge of Spirits - náboženství mají různou podobu, Kena by myslím měla být přírodní šaman inspirovaný některým z východních náboženství, který pomáhá v přechodu zaseklých duší. V doplňujících informacích je uvedeno: "Mimo více či méně fanatických kultistů se tak ke slovu dostanou papeži, kněží, jeptišky, inkvizitoři, šamani, druidi a další, přičemž zde již není podmínkou, aby měli cokoli společného s Lovecraftem."

4. Tenkrát v Hollywoodu - Simulacra nebo Who pressed mute on uncle Marcus (nanšel jsem v databázi) nebo Tesla Effect - asi jasné

5. Nikdy se nevzdávej - Rakuen - ano/ne?   

6. Ukradené Vánoce - Costume Quest - asi jasné

7. Ve stínu pixelů - tady mě napadlo asi 8 her, ale postupně jsem zjistil, že většinou mají i nějakou barvu navíc, než jen černou a bílou (např. Othercide, Slay the Princess, The Life and Suffering of Sir Brante), nebo jsem je už dohrál, ale na výběr je stále dost, takže asi The Cat Lady nebo Minit - asi jasné

8. Cesta do pravěku - Syberii 2 jsem již dohrál, a v nových Syberiích nevím, jestli se živí mamuti vyskytují, takže tady zatím nevím, Far Cry Primal asi hrát nebudu, narazil jsem na The Odyssey of the Mammoth, ale netuším co je to zač

9. Ztraceno v překladu - Syberia - The World Before ve francouzštině - asi jasné

10. V záři reflektorů - tady mě taky kupodivu napadlo docela dost her... které jsem již dohrál, ale někdo tu psal, že by HC variantu mělo splňovat Disco Elysium 

Mohl by mi někdo potvrdit nebo vyvrátit kategorie 2., 3. a 5.? Ostatní si myslím, že by měly být ok.