Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

Zdravím, vloni jsem tak nějak začal s nakupováním konzolových her, až to nějak přerostlo ve sbírku skládající se z titulů pro Nintendo DS, 3DS, Wii, Wii U a Switch a PS2 a PS3. Takže hlavně již neaktuální generace, přičemž některé hry se ukázalo, že je docela problém sehnat. Zpočátku jsem sháněl převážně po aukčních portálech od lidí, posléze jsem objevil pár slušných Internetových bazarů. Přesto některé hry u nás neseženu, například Ultimate Ghost'n Goblins pro PSP, kvůli kterému bych i to PSP pořídil. Najdou se tu další sběratelé, kteří by poradili třeba další bazary či jiné obchody? (Kromě eBay a podobných, kde často najdu, co bych chtěl, ale třeba s +500 Kč poštovným někde z USA.)

Obchody, které jsem já našel a byl s nimi spokojený: prokonzole.cz, game2k.cz/, shadowbazar.cz (nově spuštěný vlastní eshop) a hrybazar.cz (nakupují v UK a zasílají do ČR - člověk nikdy neví, v jakém stavu přijde a rychlost dodání jsou tak 2 až 4 týdny).
@Walome (24.07.2020 18:05): nvidia s tou službou má velký problémy, protože vydavatelům se nelíbí, že z toho nedostanou kačáky, tudíž nutí nvidii, aby ty hry stahovala, minimálně pokud si mezi sebou nedomluví nějaké smlouvy.
Pár měsíců zpět jsem tu nadšeně hýkal nad nvidia now tak teď jen pár postřehů.

Jedna hra se mi tam začala prostě zničehožnic sekat a už se to nikdy nevrátilo do normálu. A teď jsem koukal, že ta hra už ani není v nabídce. A to není první (a asi ani poslední).

Trochu mi tím pádem uniká cílovka - hádal bych kažuály (pcmr si prostě koupí dobrej komp), ale kažuál si k tomu chce jednou začas sednout a nic neřešit a ne se bát že tohle nebude fungovat nebo že mi po 2 měsících hra zmizí... takže asi tak.

Jinak já osobně jsem aspoň zjistil, že sezení u pc mě už fakt neba, protože jsem si nezahrál skoro vůbec. Ale tak zkusil jsem to :)


@Kwoky (24.07.2020 12:46): jo ti jsou super. A na tohle jsem fakt čekal a hned si to dnes s nadšením pustil. Ta produkce je parádní. Trochu mě i mrzí, že jsem jim nehodil pár šlupek na ks.
@BUMTARATA (24.07.2020 11:02): Sony měla zatím zdaleka nejlepší show. Ani ne tak lineupem, ale tou svižnou dramaturgií a počtem gameplay videí. Teď z těch posledních Ubisoft epic fail a MS myslím všechny srazilo tím příšerným Halo, aspoň to pak trochu dohnali ke konci, jak tam ládovali jeden trailer za druhým. Samozřejmě Stalker vede, ale typuju, že to vyjde tak za 2 3 roky, takže se ještě načekáme. Nejvíc next gen vypadala Forza, prý to byl in game footage.
@Fritol (24.07.2020 10:52): Já vlastně musím takhle zpětně ještě jednou pochválit tu konferenci Sony, která na studia apelovala, aby tam byl všude, pokud možno, vidět gameplay. Takhle bych si to představoval a byl bych rád, kdyby se z toho stala rozšířena praxe. Ukázat hru, až když je gameplay (což ale třeba nebyl případ druhého Horizonu), aby byl alespoň nějaký příslib, naděje, že to snad v dohledné době vyjde.
@BUMTARATA (24.07.2020 10:49): No to by bylo rozhodně fajn, ale představ si to oznámení nové konzole. "Tohle je nový Xbox, můžete si na něm zahrát XOne hry ve 4K a 60fps, nové hry bohužel nemáme. Kupte si ho, dík". To by myslím Phil letěl na hodinu. :D
@Fritol (24.07.2020 10:37): Ještě mě napadá, že kdyby ty hry neoznamovali roky dopředu, tak by pro změnu roky mlčeli, jako třeba teď Rocksteady, na jejichž hru se těším, aniž bych věděl, co to vlastně nakonec bude, a to na klidu taky dvakrát nepřidá. :))
@BUMTARATA (24.07.2020 10:28): Vycházela dřív vždy na střídačku. Jeden rok Motorsport, další Horizon a furt dokola. Akorát u Horizon 4 jim asi došlo, že bude lepší ždímat prachy z větších DLC, tudíž už dva roky žádná nová Forza nevyšla, místo toho vyšly dvě velké expanze, s čímž imo v té sérii budou pokračovat. Navíc to má dost živý multiplayer furt, takže lepší to dojit dlouhodobě.

Jasné, já si jen myslím, že to je pravděpodobné datum, protože nic krom Forzy, Hellblade a Fable neukázali, což nejspíš znamená, že nic v pokročilejší fázii vývoje na ukázku ani nemají. Jestli v roce 2022 nevydají žádné velké hry, tak je zas Sony převálcuje jak nic. Sice jasně, Gamepass mají i na PC a ten je pro ně zdá se hlavní, ale stejně... nějaký HW asi prodat logicky chtějí. :D
Tak jsem to taky zpětně dokoukal, a kromě ohlášení Fablu, u kterého jsem si krásně zapištěl už včera večer, mě zaujal snad jen Everwild, možná The Gunk. Zbytek dost nezajímavý, nebo přímo strašný (Halo Infinite). A nová hra od dontnodu mě překvapivě nezaujala ani trochu. BtS ani dvojka se mi nelíbily, ale aspoň vypadaly atraktivně a měly něco svého, tohle vypadá strašně prázdně. Jo a dostává mě, jak snad v každém z trailerů zazněly osudové věty jako "musíme je povraždit a zachránit svět, než ho zničí", nebo "nikdo to o tobě neví, ale jsi speciální". Já myslel, že od toho jsme se už posunuli. :D
@Fritol (24.07.2020 09:56): Já ti nevím. Nějaká Forza vychází snad každej rok. K tomu je to pro ně fakt nová, velká hra a ten tým nepatří k největším. Radši bych se k roku 22 moc neupínal. Ale kdoví…
@Fritol (24.07.2020 09:56): Srovnavat auta s rpg, teda Frito :)
Ale uprimne zas tak hrozne to MS nema, pro mainstream hrace docela ok. Kazdopadne hry na ktere cekam porad nikde. Ono taky co kdy a jak bude asi dost zalezi jak se rozhodne covid, zatim to radi spis vic nez min. Ted jsem zrovna cetl kolik novych filmu odlozily/zrusily, u her to nebude asi o nic lepsi.
@BUMTARATA (24.07.2020 09:22): Já bych se vůbec nedivil, kdyby Fable využívalo střídání ročního období z Horizon 4 a technologicky tak navazovali právě na Horizon, ať to u RPG hry zní jakkoliv vtipně. A vůbec to rozhodnutí, že Fable budou dělat Playground imo v MS padlo v momentě, kdy viděli jak Horizon 4 vypadá. Ta mapa tam je tak parádní, že by se kdejaké open world RPG mohlo stydět a mě osobně teda zkoumat Británii s autem bavilo víc než zkoumat fantasy světy ve většině RPG.

No a Forza teď bude Motorsport, pro kterou pak dva roky minimálně budou dělat DLC, tudíž na Horizon 5 imo přijde řada nejdřív 23-24, přičemž Fable má teď pro Playground určitě prioritu a vyjde dřív. Když mají dva týmy v ještě nedávno indie studiu Ninja Theory, tak Playground musí mít též. V tomhle jsem optimista a věřím, že to stíhají. Navíc MS krom té Forzy nemají žádnou nextgen exkluzivitu ohlášenou a jak sami řekli, tak první rok nové konzole nejspíš ani žádnou first party mít nebudou tuším. Na 2022 by tak měli mít připravené nějaké pecky, třeba to Fable. Uvidíme.

Jinak u Stalkera bych se nedivil, kdyby 10x restartovali vývoj od ohlášení. Navíc to dělají ukrajinci, kdoví co tam patlají... Vůbec bych se nedivil, kdyby Microsoft zaplacením té exkluzivity zachránil vývoj. Takže s MS studiem bych to nesrovnával uplně. :D
@Fritol (24.07.2020 06:16): Právě. Dělají „Horizon“ (MS zjevně pořadové číslovky už vůbec nezajímají). Takže 22 ne „nejpozději“, ale nejdříve, obávám se, spíš 23 24. To samé Stalker a další hry z kategorie „hele, máme jen cinematic teaser, protože jsme na tom vlastně ještě nezačali pořádně dělat“. V neprospěch brzkého vydání hraje také to, že předchozí hra v sérii vyšla před milionem let, a tak se už nedá na nic technologicky navázat. Pro srovnání si vezmi velké hry roku 20; Doom Eternal, oznámení 18, technologicky přímo navazuje, GoT, oznámení 17, nová IP, TLoU2, oznámení 16, obgenerační skok, ale technologicky čerpá z Uncharted 4, Cyberpunk, oznámení 13. Vlastně se mi tahle praxe oznamování her vůbec, ale vůbec nelíbí.

Ke konferenci… Z nových her zaujaly Everwild a As Dusk Falls. Jinak se těším na Tell Me Why a Medium. Fable a Stalkera neberu jako realitu, viz výše. A pak je tu Halo… tohle je next-gen? Myslím, že to jenom dokazuje, že cena za nesmyslnou podporu old-genu bude vysoká. Neskutečně mdlé, jak po grafické, tak herní stránce, ta gorila na konci vypadala jak z pět let starý hry, koukal jsem na to v němém úžasu. Jo, a vlastně ještě Obsidian… nj, další generický fantasy svět is coming…
@kuler91 (23.07.2020 22:47): MS dávno na nějakou konzolovou válku nehraje. Víc jak polovina těch her co tam ukazovali vyjde na XOne ještě. Cílem bylo myslím nalákat na koupi Gamepassu.

S Fable bych to neviděl tak pesimisticky jinak. Vzhledem k tomu, že to dělají Playground a mluví se o tom nějaky ten rok už, tak bych to viděl nejpozději 2022. Nevím jak velké studio jsou, ale někdy taky musí dělat Horizon 5. :D
Jestli vyjde Fable za 10 let je mi vcelku jedno, důležité je že nová Forza Motorsport tu bude zcela jistě podstatně dříve než Gran Turismo 7. :) A nebo taky ne, uvidíme.
Nic pořádného neukázali ... Nový stalker potěšil, ale to je asi vše. Ten Fable vyjde za 10 let ? Taky mohli ukázat alespoň pár sekund gp ...
Pokud chtěli nalákat na novou generaci Xboxu, tak si pěkně podřezávají větev. Ten old gen Halo je fakt hra maximálně tak do GP.
Mě tedy zaujal Jen WH40k: Darktide. Pokud to bude stejně dobré jako vermintide, tak to snad koupím za plnou cenu.
Microsoft za mě dobrý. Těším se především na novou Forzu Motorsport, ovšem co mě těší méně je podpora Ray Tracing. To abych si časem koupil GPU s RT nebo ten Xbox. Nečekal jsem že tak brzy dorazí RT do simulátorů.
Inu Microsoft za mě fajn. Nejvíc se těším na Tell Me Why samozřejmě, snad jim další epizody nebudou trvat rok. Taky mě dost zaujalo The Medium a singleplayer Crossfire od Remedy. Snad to vyjde i na PC. Stalker jinak cool trailer a jestli mají launch exkluzivitu, tak chválím, by nemuseli posrat hned začátek zas. :D Fable, Everwild a hlavně State of Decay 3 (mrtě cool trailer) mě zajímají, ale tak nic jsme neviděli. A ten nový Skyrim od Obsidianu taky bude cool určitě.

Jinak jsem zklamaný, že neukázali Hellblade vůbec, jen ohlášení vývojářských deníčků je meh, to beztak nevyjde ani 2021, přitom to tehdá vypadalo, že to bude launch hra. Škoda. Halo vypada extrémně nudně, ale na to asi nejsem cílová skupina prostě.

Ovšem ani jedna hra tam nevypadala nextgen (Snad jen Forza a to stejně nebyl gameplay), což je vedle Sony streamu trochu fail. Škoda.
Ok, nejvíc mě zaujalo CGI videjko ze STALKER 2. I jako CGI to prostě je radost že to vzniká. Snad to neposerou. Nová Remedovina CrossfireX taky vypadá náramně. Halo je Halo, z gamepassu si to zahraju rád jako zbytek série. Na nový first person Obsidian RPG se taky těším (snad to bude lepší než Outer Worlds).
Nejlepší trailer celý show byl na Grounded, zasmál jsem se.
Za chvíli MS předvede co chystá..snad to bude lepší než u soňáků a ubisofťáků (byť bych si na to nevsadil).
Stereotyp může být jak v chování, tak i v myšlení. A rovněž v tom nevidím vůbec nic škodlivého, či odsouzeníhodného. Prostě je to léty prověřený a zaběhaný způsob života, založený na zkušenostech a ujasněném názoru, co naturelu dotyčného vyhovuje nejlépe. Případně i rozumově zcela nepodložená zvyková záležitost. Každý si ať vědomě, či bezděky vytváří své stereotypy a třeba si to ani neuvědomuje. Pokud má někdo tendenci druhého poučovat a snažit se ho přetvořit k obrazu svému, dělá chybu. Lidé nejsou stejní a co naprosto vyhovuje jednomu, může být pro druhého zcela nepochopitelné. V tom je taky možná ten zakopaný pes a důvod, proč někteří nedokáží záliby a chování druhých pochopit a pokud nejsou schopni udržet si nadhled, mají tendence druhé přecvičovat, či alespoň poučovat. :c) Stereotypy v myšlení jsou maličko horší, neboť mohou člověka brzdit a doslova mu škodit. Ovšem zase na druhé straně, každý z nás chce být někde „ukotven”, je to prostá snaha mít nějaké duševní zázemí a „myšlenkový domov”. Pokud to nikomu neškodí a neubližuje, proč ne, každého věc. ;c)

EIDT: Předchozí příspěvek prosím nebrat v potaz! Chtěl jsem věc původně pojmout trochu jinak, pak jsem svůj post překopal a nějakou záhadou se mi onen rozepsaný odeslal.
@Ringo (23.07.2020 13:44): Tak v tom případě to používají špatně oni, protože stereotyp je opravdu názor založený na povrchním dojmu. Názor že existují dvě pohlaví není stereotypní, ten je fakt tak maximálně tradicionalistický, když už by ho tedy bylo potřeba onálepkovat. Nebo tedy kdybych se měl vrátit k těm hrám, tak tradicionalistický názor by byl, že dungeony by měly být krokovací a ideál je Dungeon Master. Progresivistický názor je, že by měly být náhodně generované, plné achievementů a ideál je Darkest Dungeon. Stereotypní názor by byl, že lidi co hrajou dungeony uvízli v minulosti a nedokážou docenit vývoj herní scény.
@hanak_v_exilu (23.07.2020 13:40): No já právě dost často slýchávám výrazy typu - "podléháš stereotypům", např. když řeknu, že pohlaví jsou opravdu jen dvě....to jen tak na doupřesnění, kde všude se to slovo objevuje, a teď už raději zpět ke hrám :-)
@Ringo (23.07.2020 12:53): Tak v takovém významu jsem to snad ještě neslyšel. To by spíš mohli použít něco jako "omezený", případně "starosvětský". A nebo jak se používalo za minulého režimu "zpátečnický", nebo "reakční". Já používám výraz "tradicionalistický", což taky může být chápané negativně, ale je to přirozený protiklad ke slovu "progresivistický", které už taky začíná získávat negativní konotace.
@hanak_v_exilu (23.07.2020 11:57): No já spíše popisuji, jak je to slovo dnes zneužitelné a nadužívá se skoro na cokoliv, co člověk třeba považuje za jasnou zvyklost a někdo by jí rád změnil. Takže cílem je na něj nalepit výraz stereotypní chování. Ono se tak třeba přistupuje k vesničanům - jo, jsou stereotypní, protože mají ve zvyku dělat to či ono a když jim někdo ukáže nějaký podivný nový jev, tak se zhrozí a nechtějí to. Přitom nikdo nechápe, že oni nejsou povinni přijímat nový jev, když jim starý vyhovuje a je správný pro ně a nikdo nemá co rozporovat, jestli není správný i obecně. S tou korektností bysme se pak dostali ještě do hodně jiné debaty, která tady nepatří :-) Za podléhání stereotypům se dnes už považuje i respektování matematicko fyzikálních či biologických zákonů a pokud je tohle stereotyp v tom negativním slova smyslu, jakože pro mnohé je, tak já naopak za těmito stereotypy budu stát a budu na ně hrdý :-) Otázkou je, co je to vlastně stereotyp, to co jsi pospal mi přijde jako přirozená asociace, byť nemusí být v tomto konkrétním případě pravdivá. Je to něco jako když vidíš člověka v sukni, bude to žena, když v kalhotech, bude to muž. Mnozí lidé si mylně myslí, že mnohá tetování vyobrazují svastiku. To už není stereotyp, ale omyl, neznalost.
@Ringo (23.07.2020 09:29): "Stereotyp" ale znamená něco jiného, ne? Je to soubor znaků které lidé vnímají ve spojitosti s nějakou osobou, nebo jevem. A ve většině případů tak, že to zakaluje úsudek. Je to v podstatě obdoba politické korektnosti, protože tě nutí o někom přemýšlet v předem určených liniích, a nevnímat ho jako jednotlivce v konkrétní situaci. Krásný příklad je třeba na idnes.cz ve článku o debatě v Přerově. Na titulní fotce je mohutný holohlavý člověk na kterém jde vidět tetování - čtenář si ho stereotypně spojí s agresivním neonacistou. To co popisuješ ty je spíš fetiš.
https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/prer ... 9_olomouc-zpravy_stk
@samorost (22.07.2020 19:22): Já bych slovo "stereotyp" přímo označil za zprofanované klišé, které dnes slyším strašně často a obvykle jej pronášejí lidé, kteří nechápou a nerozumí tomu, že má někdo něco rád, že ho něco baví a že vnímá věc tak, jak ji vnímá a své prožitky a okolní vjemy vnímá po svém. To slovo je prostě snaha někoho označit za toho, že vnímá své oblíbené věci "špatně" a v podstatě jde o snahu naznačit takovým lidem, že by se měli předělat a vnímat věci jinak - tedy jakože konečně "dobře". Kdyby v mém případě mě někdo označil, že podléhám stereotypům, tak jsem na to vlastně hrdý a přímo se tím pochlubím, že to tak je. A rovnou se dotyčného zeptám - "čemu tak nějak od srdce podléháš ty, máš-li vůbec v životě čemu?" :-)
@Paul (22.07.2020 23:40): Predpokladám ale, že je to len užitočné, pre tých, ktorí používajú steam app primárne cez browser a nie iba cez aplikáciu, že? Ja totiž steam v browseri vôbec nepoužívam.
@Tulareanus (22.07.2020 17:18): Mnoho pravdy v tom, co píšeš. Osobně taky své koníčky střídám v jakýchsi vlnách a rovněž jsem měl už období, kdy jsem byl třeba na koncertě, či v divadle jen párkrát do roka a pak náhle chytnu slinu a není prakticky týdne bez nějaké akce. U her to samé, taky jsem už zažil i dlouhodobé herní sucho a naopak třeba od chvíle, když jsem před více než třemi lety pořídil domů PS4, dohrál jsem už hodně přes stovku her a pořád mě to drží. A tak je to se všemi mými zálibami, je opravdu dobré to střídat, alespoň nehrozí vyhoření a člověk se stále baví naplno.

Co se týče muziky, vidím to rovněž úplně stejně. Dnes a denně vychází tolik dobré hudby, že pokud se člověk jen trochu zajímá a nepřijímá jen pasivně komerční radio produkci, musí si vždy to své najít. Já spíš zápolím s tím, že nestíhám poslouchat vše, co bych chtěl. A kolik jsem ještě neslyšel muziky z let minulých, hanba mluvit. :c) U her platí samozřejmě totéž a to píšu jako člověk, který ze všeho nejvíc miluje hry z druhé poloviny devadesátých let.

A jen malý dovětek k tomu stereotypu. Myslel jsem to spíš tak, že člověka prostě někdy něco maximálně baví a nemá potřebu to měnit. Pokud pak dojde k nějaké nevítané změně, která mu tu zálibu otráví, je logicky nevrlý. A měnit nic nechce, spíše požaduje nápravu směřující k původnímu stavu. Maně se mi vybavila taková blbina, jak v naší oblíbené restauraci přestali dělat „domácí” tatarku a nahradili ji kupovanou a štamgasti rozpoutali takovou revoltu, že netrvalo ani čtrnáct dní a bylo vše při starém. :c)) Prostě pokud člověk o změnu svých návyků, či zálib nestojí, nemá cenu mu nutit jinou alternativu. Samozřejmě ale rozumím tomu, že pokud se po nějaké takové nemilé změně návrat k původnímu a osvědčenému v podstatě nedá očekávat, je nesmysl měsíce nadávat a čekat na zázrak. Pak se holt člověk musí nějak zařídit, i když to už zkrátka nebude ono. Co se dá dělat.
@samorost (21.07.2020 10:57): Však jasné, preto je to hodnotenie individuálne, ale máme tu nejaký aritmetický prienik priemeru - väčšina ľudí koreluje v hodnotení, hoci ich motivácie, prečo tak učinili môžu byť rôzne. A to býva občas vysvetlené komentárom alebo diskusiou.

Ohľadom stereotypu: Ja netvrdím, že stereotyp je inherentne zlý. Bez mnohých každodenných stereotypov by nás bežný život bol chaotický a to by bolo mnohokrát psychicky aj fyzicky vyčerpávajúce. Niektoré stereotypy potrebujeme: vstávanie v približne rovnakú hodinu, aspoň z časti naplánovaný pracovný týždeň, koníčky sú sami o sebe určitým stereotypom - ak to vezmeme zoširoka, jedná sa o opakovanie konkrétnej činnosti za účelom relaxu. Ja som však narážal na to, že mne osobne príde logické, že ak mám voľnočasovú aktivitu ako stereotyp a táto aktivita mi nerobí radosť, dokonca na mňa pôsobí až negatívne, tak je moja vlastná chyba, že to nezmením. A toto som si všimol aj u členov mojej rodiny. Nerobí im radosť pozeranie TV a aj tak to robia, pretože "zvyk je železná košeľa". No a hry žerú ešte viac času a aby som hral konzistentne hry bez toho, aby som sa bavil...

Každopádne, aby sme zostali v realite a nie pri cdčkách s reklamami. K väčšine dnešných koníčkov existujú vždy riešenia a alternatívy. Zažil som xy ľudí, ktorí sa sťažovali, že sa dnes nerobí dobrá hudba. Ale keď som sa pýtal, že odkiaľ to majú a s čím to porovnávali, tak maximálne s komerčnými rádiami. Nikto si napr. nesnažil vygooglť alebo nájsť na youtube pre začiatok povedzme ich žáner v súčasnosti. Nikto neskúsil vyhľadať alternatívne alebo žánrové rádia, či si prečítať nejaké články o najalbumoch za posledné desaťročie a skúsiť si ich vypočuť. Frflať a sťažovať sa dokáže každý, lebo v tom nie je žiadna námaha, ale vždy je tu cesta. To isté s TV, ak sa mi nepáči čo dávajú, tak skúsim platený kanál bez reklám alebo sledovať na internete alebo si kúpiť balíček filmov/seriálov. Prípadne úplne zmeniť koníček. Byť zameraný na jeden koníček by pre mňa osobne bolo nešťastné, človek skôr upadne do rutiny a nemá alternatívu v prípade, ak aktuálne nemá na danú vec chuť. + z mojej skúsenosti viem, že práve pre tú rutinu je niekedy riešením dlhšia pauza. Ja som napr. v rokoch 2012-2014 nehral skoro žiadne hry. Prípadne rád hrávam Magic: the Gathering, ale i v tom hraní som mal už párkrát aj polročnú pauzu, počas ktorej som sa napríklad viac venoval gitare, čítaniu alebo športu.