Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Sid Meier's Colonization

1994
31.05.1995
84
72 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Kolonizace je, dalo by se říct, volným pokračováním Civilizace. Kolonizace byla vydána nedlouho po své předchůdkyni a na první pohled jsou si velmi podobné. Při bližším pohledu naleznete ale obrovský rozdíl. Hlavní silou této hry není tentokrát vojenská moc ale obchod!

Na začátku si zvolíte jednu ze čtyř koloniálních mocností (Anglie, Španělsko, Francie a Nizozemí). Vyplujete se svou jednou bárkou, jedním skautem a jedním kolonistou do Nového Světa. Tam libovolně budujete své kolonie, pěstujete potraviny, tabák a získáváte další suroviny. Ty jsou důležitým obchodním artiklem, kterým naplníte svoji bárku až po střechu a vypravíte se zpět do rodné Evropy své zboží zpeněžit. Když už jste v Evropě, můžete nakoupit nějaké suroviny, kterých je v koloniích nedostatek a přivézt si to nejdůležitější "zboží", kolonisty.

Specialitou je starání se o vaši kolonii. Na malé mapce okolí osady vidíte políčka, na které rozmisťujete své kolonisty, kteří pěstují obilí, kácejí stromy atd. Na vedlejší ploše jsou budovy, které máte ve své vesničce postaveny. Na některé budovy také můžete umisťovat kolonisty, kteří pak ze surovin, které máte ve skladech, vyrábějí produkty nezbytné k fungování osady nebo k obchodu. Výhodné je používat dřevorubce na kácení dřeva a rybáře na rybolov, každý osadník sice zvládne každou práci, ale profesionál ji zvládne vždycky lépe a máte z toho větší profit.

Samozřejmě že v novém světě nejste sami. Potkáte se zde s domorodými indiány, kteří jsou někdy přátelští a jindy plení vaše sklady. Setkáte se také s ostatními koloniálními mocnostmi, které vám brání v rozvoji a může dojít až k válečnému střetu. Když jste dostatečně vyspělí, můžete se pokusit o vyhlášení nezávislosti, ale v tom případě se připravte na tuhou válku s vaší domovskou zemí.

Na svůj věk je Colonization velice komplexní a propracovanou hrou. Když vás jednou pohltí, strávíte u ní jistě dlouhou dobu.


Poslední diskuzní příspěvek

@Jab (06.07.2023 21:15): Stejně bych řekl, že se to stalo jen málokomu. Mít tolik měst se ani nevyplatí, protože je ztěží ubráníš. Ideální počet měst je podle mě tak 5-6 měst. Víc už při revoluci ubráníš jen těžko.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Colonization je výborná tahová strategie „ze staré školy“. Jedná se o mladší sestru legendární Civilizace od stejného tvůrce, tím ale veškerá podobnost končí.
Cílem hry je zkolonizovat nový svět - Ameriku (či jinou náhodně vygenerovanou zemi). Hned po vylodění v novém světě je třeba na vhodném místě založit kolonii a rozjet obchod se starým kontinentem, který je pro hru zcela zásadní. Za lodí dovezené zboží do Evropy získáme prostředky na nákup specialistů dělnických profesí či zbrojního arzenálu, který nám pomůže vybudovat silnou kolonii.
Celkem záhy zjistíme že v novém světě nejsme sami, krom původního obyvatelstva (indiáni všech možných kmenů – Apači , Tupy, Aztékové, .. ) je tu i dotěrná konkurence ze starého kontinentu. Je třeba zvolit vhodnou strategii na nabídky, které od protivníků obdržíme, není zrovna nejvhodnější poštvat na sebe ze začátku veškeré protivníky, zde si přijdou na své mistři diplomacie, která ve hře hraje nemalou roli. Neméně důležitou roli hraje korzárství , pirátěním můžeme pěkně potrápit dotěrné konkurenty a znepříjemnit jim obchodní výpravy. Na druhou stranu korzárství provozují i naši protivníci. Colonizace je do detailu propracovaná strategie, krom výše zmíněných aktivit je třeba starat se o chod kolonií, zásobovat je novými kolonisty, zajistit potravu a suroviny které jsou v dané lokalitě nedostupné. Je vhodné vybudovat síť cest a urychlit tak zásobování. Následně je třeba vyvážet vyprodukované výrobky v podobě rumu, doutníků, kabátů a dalších (celkem je ve hře 16 obchodovatelných položek). Kolonie je třeba zabezpečit jinak o ně brzo přijdeme, je dobré v nich postavit palisády a dobře je vyzbrojit vojenským arzenálem. V koloniích je možné postavit spoustu budov které nám usnadní výrobu, a pomůžou dosáhnout našeho cíle, vyhlásit nezávislost na rodné vlasti.
Colonization je famózní strategie, mockrát jsem se při hraní v pozdních hodinách přistihl jak sám sobě říkám ještě jeden tah a pak jdu spát, nakonec z jednoho tahu byly další dvě hodiny hraní. Tohle kouzlo se z moderních her nějak vytratilo. Ke hře jsem se po letech vrátil abych ji v roce 2010 konečně pokořil. Hra ani v dnešní době neztratila nic ze svého kouzla, jistě grafika nemá vysoké rozlišení a není ve 3D na druhou stranu je krásně kreslená. Hudba je slušná, pěkně dokresluje kolonizační atmosféru, brzo se však oposlouchá, na hratelnosti to však vůbec nic neubírá.
Colonize je legendární pecka, které dávám 90%.

Pro: Propracovaná tahová strategie se vším všudy, indiáni, piráti, diplomacie

Proti: Snad jen časová náročnost a vysoká obtížnost

+22
  • PC 95
Neuveriteľná nostalgia... Ani nie ako 10 ročný fagan som hrával túto pecku a hoci som nerozumel ani slovo, intuitívne a sčasti za pomoci brata som odklikával jednotlivé možnosti a na základe výsledkov neskôr zistil, o čom som vlastne rozhodol. Samozrejme k boju o nezávislosť som sa nikdy nedostal...

O to lepší bol pocit, keď som si Colonization pustil opäť po niekoľkých rokoch a zistil, že znalosť angličtiny tu je naozaj výhodou. Stovky hodín pri objavovaní Ameriky alebo Nového sveta som väčšinou odohral za Holanďanov (bolo to asi to Merchantou na začiatku) a pri rozvážnejšom budovaní som sa zrazu dopracoval k boju za nezávislosť a bol to pre mňa väčší zážitok ako pri nejakej súčasnej rádoby pecke.

Taká prepracovanosť sa len tak nevidí a o to viac ma potešilo neskoršie pokračovanie Civilization IV: Colonization, ktoré sa síce nevyrovná tunajšiemu zážitku, no aspoň čiastočne poteší.

Pro: prepracovanosť, Inkovia & Aztékovia, rozmanitosť a veľkosť máp, boj za nezávislosť...

Proti: závislosť :)

+11
  • PC 100
Když jsem prvně hrál civilizaci, byl už rok 2000 a ráno když jsem se vzbudil nad klávesnicí, nemohl jsem uvěřit, že se mi to poprvé stalo u hry, o které si vyprávěl už Ježíš s apoštoly.
Nedokázal jsem tenkrát pochopit jak něco tak ohyzdného, může být tak zábavného. Pár let na to jsem narazil na Colonization a můžu říct, že jsem se probudil hned několikrát u klávesnice. K nesmrtelné zábavě přibyla luxusní nesmrtelná grafika, která je prostě stále hezoučká. Colonization je pro mě stokrát lepší civka.
+8 +12 −4
  • PC 85
Colonization je výborná strategie z období dobývání Ameriky. Je to vlastně taková obdoba civilizace, přesto je úplně jiná. Tak především zde máte kromě 4 civilizací i indiány ,co s vámi chtějí obchodovat nebo zlikvidovat kolonii. Plno specialistů, kteří vám pomůžou s výrobou zboží, které pak prodáte do starého světa. Cílem je vyhlásit nezávislost na domovském státu. K tomu potřebujete armádu.

Já jsem měl strategii po vylodění jsem založil kolonii, kde jsem vyráběl ze základních surovin (kožešiny,cukr,tabák,bavlna) nějaký draší výrobek (kabáty,rum,cigára,vlnu), kterou jsem draze prodával nebo těžil stříbro. Pokud jde o krále, který mi stále chtěl zvyšovat daně tak u základních surovin jsem ho nechal ať mi bojkotuje u těch draších surovin jsem to akceptoval až do výše daní 5%, pak jsem je nechal bojkotovat taky (pořád je můžete prodávat akorát za stále nižší cenu). Ze začátku kdy daně jsem měl nízké jsem se snažit vydělat si co nejrychleji tak na 2 tři děla, získat Cortese a pak najít a zaútočit na dva nejbohatší indiánské národy Inky a Aztéky (bez Cortése získáte o 1/2 míň zlata). Mezitím si založím město někde u kopce kde těžim rudu a vyrábím nástortroje, které jsou potřeba k většině budov které si v městě postavit. Také z nich vyrábím zbraně. Koně si dovezu z Evropy a pomocí stájí je tam množím (je třeba na to jídlo a také skadiště aby jste mohli mít víc jak 100 zásob od čehokoliv). Zbraně a koně si nenechávám bojkotovat. Ostatních národů si nevšímám pokud nejsou moc blízko mě. Zbytečně bych se oslaboval útoky na jejich města. Ostatní indiáni začnou být po čase otravní a když nedostanou co chtějí tak na vás zaútočí. Pokud už máte dobře opevněné a zásobované sídlo a každém městě alespoň vojáka tak vám obchod z indiány je skoro k ničemu můžete je zlikvidovat taky. Po zničení Aztéků a Inků by jste měli mít tak 20 000 - 30 000 což stačí na vybudování slušné armády.

Důležité jsou lodě. Ze začáku máte 1 loď, co muže vozit 2 jednotky nebo 2 druhy zboží (pokud jste Holanďan tak máte Obchodní loď která má 4 místa). Postupně je lepší lodní arzenál rozšiřovat o galeonu (spoustu toho uveze a může vozit poklady) a piráty. Těmi můžete přepadat cizí lodě aniž by útok znamenal vyhlášení války. POZOR NA JEDNU VĚC. Pokud máte piráta ve městě, tak vám na město může cizí národ zaútočit aniž by vám vyhlásil válku. Další útočnou lodí je fregata, kterou, ale nekupuju protože jí získáte zadara když máte jednoho maníka. Pokud máte dost vojáků a zbraní je třeba si ještě zajistit podporu obyvatel pro revoluci. To se dělá pomocí zvonů svobody. Některé stavby a lidi v kongresu vám tvorbu zvonů svobody zvýší.

Pokud máte dost vojáků a opevněná města je čas na revoluci. POZOR PO REVOLUCI UŽ NEMůŽETE DO DOMOVSKÉHO PŘÍSTAVU A POKUD SE VÁM POŠKODÍ LOĎ A NEMÁTE OPRAVDNU LODÍ, TAK UŽ LOĎ DO AMERIKY NEDOSTANETE, protože se vám opravuje v domovském přístavu. Proto je dobré před revolucí vybudovat opravnu lodí a custom house aby jste mohli obchodovat. Po vyhlášení revoluce vám král jako první vylodí u nejslabšího města, které má nejméně vojáků. Není dobré nechat útočit královo vojsko, protože jeho jednotky jsou silné a mají velký bonus na útok. Je lepší na jeho jednotky zaútočit

Pro: Skvěle udělaná tahová strategie

+6