Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Dragonsphere

1994
62
6 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Dragonsphere je další z řady ve své době velice oblíbených adventur. Hra do značné míry připomíná výtvory Sierry jako například Quest for Glory I: So You Want To Be A Hero ať už svým ručně kresleným grafickým ztvárněním nebo herní náplní.

V Dragonsphere se ujmete role čerstvě korunovaného krále Callashe, který se musí postavit zlému čaroději jménem Sanwe. Herní systém je založen na řešení puzzlů jak v rámci inventáře a kombinování předmětů, tak samozřejmě interakcí s okolím. To, čím se Dragonsphere do jisté míry odlišuje od konkurence, je množství různých způsobů, jakým lze hlavnímu hrdinovi přivodit smrt.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Dragonsphere mám už nějakou dobu staženou zdarma v knihovně GOG a při prvním pokusu o rozehrání mě odradila ošklivá grafika a přehršle textů. Proto si teď zahraji trošku na ďáblova advokáta a budu tvrdit, že ta hra není vůbec tak špatná, jak to z hodnocení tady vypadá.

Tentokrát začnu tím nelepším a tím je příběh. Před léty uvěznil starý král se svým čarodějem zlého kouzelníka. O 20 let později starý král umírá a mladý se ujímá těžkého úkolu zničit kouzelníka jednou provždy. A tak se vydá do tří zemí (nomádi, měňavci a víly) aby získal pomoc, prošel čarodějovou tvrzí plnou pastí a zatnul mu tipec. Celou dobu mi to připomínalo King Questy svým tradičním příběhem. Jenže zhruba v půlce hry čaroděje porazíte, nastane zvrat jak prase a pohodový King Quest se mění tak trochu na Hru o trůny. Víc prozrazovat by byl hřích, ale stojí to za to.

King Questy budu zmiňovat i nadále a to v dobrém i zlém. Hře nechybí zajímavé postavy, parádní gradace děje až do finále, ale bohužel také jako King Quest (5-6 díl) vypadá. Grafika je na rok vzniku opravdu prastará a nedetailní. Přesto jsem si kupodivu zvykl, protože jednotlivé obrazovky jsou celkem pěkně nakreslené. Ke hře navíc hraje pěkná pohádková hudba a vše je nadabované.

Hratelnost je rovněž dost ovlivněná sierovkama a to v dobrém i zlém. Takže tu máme spoustu zajímavých puzzlů a miniher (hádání kamenů, přeskakování sloupů), nechybí měnění podob, spousta kouzelných předmětů a spád (postupujete většinou stále dále). Bohužel také nechybí šílené rozhovory, kdy musíte přesně odhadnout pořadí odpovědí, přítomno je i umírání na každém kroku, některé naprosto nelogické úkoly, šílené hádanky (víly!!!) a spousta nevyužitelných předmětů. Těch se Vám v inventáři nahromadí asi kolem dvaceti a kromě tradičních deseti příkazů jako zatlač, polož atd... mají ještě každý dva-tři způsoby použití.

Takže obtížnost stoupá k nebeským výšinám a musím uznat že bez časté konzultace s návodem (resp. point listem) bych si nejspíše ani neškrtl. Posuďte sami - v jedné místnosti musíte vzít mrtvou krysu, zmrazit ji a nalepit na rám dveří s teleportem. Následně na tentýž rám použijete dvojici chapadel, načež hrdina milý teleport chytí, smotá a strčí do kapsy... Jak už jsem zmínil, ve hře se sbírají body, které ovlivní detaily konce hry.

Nakonec mě ale přes výtky Dragonsphere jakožto tradiční fantasy adventura docela bavila. Za rok 1994 určitě lepší volba než Kyrandia 3 nebo King Quest 7.

Pro: Tradiční King Questovské fantasy se skvělým příběhem, pěkná hudba, gradace, spousta nápadů.

Proti: Na rok vzniku zastaralá grafika, brutální obtížnost.

+12
  • PC 75
GOG mi čas od času udělá radost hrou zdarma a to je i případ Dragonsphere, o které jsem předtím v životě neslyšel. Zatím jsem u ní nestrávil příliš času, takže hodnocení se ještě nejspíš bude měnit. Už teď ale můžu poukázat na zajímavou atmosféru, neobvykle silný důraz na "středověké reálie" a taky (občas až černý) humor, objevující se v komentářích hlavního protagonisty (první volba ve hře: půjde se král věnovat problému s kouzelníkem, nebo se mu nechce a radši zůstane v posteli?) či ve zmiňovaných způsobech úmrtí (doporučuji skočit do studny).

EDIT: Dohrano. Prekvapila me celkem brutalni obtiznost hry, jdouci i za latku nastavenou Sierrou. Taky tak (ne)milujete dialogy, u kterych presne zalezi na poradi odpovedi, ktere date? Nebo kdyz jste omezeni poctem otazek, ktere smite polozit a kdyz se netrefite do klicove, tak mate smulu a muzete loadovat?

Casove limity jsou tu sice taky, nastesti nejsou tak prisne jako u Sierry, kdy se nektere ukony musi vykonat na vterinu presne. Na druhou stranu interakce s inventarem neni uplne nejstastnejsi a prave v casove narocnych usecich vam muze pekne zavarit - ovladani je nekde na pomezi klasickych prikazu a point and click, zkratka hybrid. Hudba je misty dost otravna, hlavne proto, ze v oblastech, kterymi budete prochazet nejcasteji, hraje porad ta jedna a ta sama odrhovacka.

Mala poznamka o pribehu - twist prichazejici v polovine hry je pomerne originalni, i kdyz je to vlastne jen takovy King's Quest III postaveny na hlavu. Zaver nanestesti postrada epicnost a hlavni (!) padouch z nastale situace vysel jeste pomerne dobre a jeste mel tu drzost drzkovat. kralovna matka sice prisla o syna a druhy konecne poznal, jaka byla celou dobu svine, ale vypadalo to, jako by si z pobytu v zalari vubec nic nedelala.

75% pro neznamy a do uvedeni na GOGu zapomenuty klenot s plnym voice overem, byt s noname dabery. Vysledne skore: 249/250.
+7