Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Sword of the Samurai

1989
84
6 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Tato hra od MPS Labs je simulací kariéry japonského středověkého šlechtice.

Hráč zde, jako samurai sloužící s několika věrnými bojovníky jednomu z lokálních feudálů, rozjíždí cestu za slávou svého rodu. Pomocí čestných i podlých prostředků jde přes hlavy svých konkurentů a probíjí se hierarchií až do pozice knížete usilujícího o vytvoření šogunátu. Jeho cesta vede přes získávání cti pomocí hrdinských skutků, plnění přání jeho pána a nenápadné likvidace konkurentů.

Kromě strategické části, kde hráč rozhoduje o vývoji jeho panství a činů jeho aktuální hlavy rodu, je hra proložena mezihrami, které jsou buď 1v1 duely, akční střety s přesilou, či rovnou souboje armád. Je jen na hrdinovi, zda zemře stářím jako shōgun, zraněním v boji, či vlastní rukou.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
Někdy si rád zahraju menší hry, které jde častěji opakovat. A to je právě případ Sword of the Samurai podobně jako třeba Budokanu. A asijská tematika je pro mě skoro vždy plusem, takže Sword of the Samurai jsem nemusel nacházet dlouho. A od té doby ho mám docela dlouho v DOSBoxu, a zaslopuženě - pár MB kvalitní zábavy.

Sengoku, období, kdy Japonsko 15. a 16. století bylo rozdělno na mnoho menších provincií a jejich klanů, které mezi sebou válčily o moc nad částmi země vycházejícího slunce, a s tím souvisejícím ovládnutím celého Japonska. V historii se to povedlo za období Muromači, do kterého spadalo zmíněné období Sengoku, klanu Ašikaga.

Hra Sword of the Samarui může klamat rokem vydání, ale propracovaností se směle může rovnat některé dnešní produkci. Dvojice strategií od MicroProse (společně se hrou Darklands, zasazenou do středověkého Německa) kladoucí důraz na managment a historické reálie, patří mezi dnes relativně zapomenuté tituly, ale o to více zajímavé.

Po výběru jména, obtížnosti (stylové rozdělené podle typů samurajských mečů), klanové přednosti (čest, půda, umění boje a velitelství) a provincie přichází samotný managment. Začínate jako jeden z Daimjů, vůdce rodinného klanu, jehož cílem je dostat se až na pozici samotného Šogůna. Provedení se meze nekladou. Můžete si slávu vybojovat souboji cti, vypuzováním banditů či pomocí spřáteleným Daimům. Pokud chcete radikálnější, ale také nebezpečnější řešení, budete se muset uchýlit k únosům, nenápadným vraždám a vojenské aktivitě na území vlastní provincie.

Mimo taktickou část jsou v SotS také obsaženy jednoduché, ale zábavné minihry. Základní interakce je tak rozdělena do tří částí:

1. Kenjutsu, souboj muže proti muži o čest (při výpadu je nutno držet enter a směrovou šipku).
2. Souboj menších armád, u nichž je kladen důraz na taktiku a správné použití formace.
3. Shora viděný boj vašeho samuraje, jenž se snaží porazit přesilu banditů, nenápadně se vloupat do příbytků či zachránit nevěstu za pomoci tradiční katany a luku.


Samotná hra je prokládána moudry zenu a dalšími drobnostmi, které potěší. Například stylizovanou grafiku a vhodně vybranou estetikou, a midi, jenž překvapivě neruší (ale ani nenadchnou). V dnešní době se může hráč setkat se Sword of the Samurai například i na Steamu, takže vyzkoušení nic nebrání - ovšem kvůli určitému věku hry to nebude pro každého. Naopak kdo ocení jisté retro, ale vcelku jednoduše koncipované mechaniky a snadné ovládání, může být Mečem Samuraje potěšen.

Pro: dobové zasazení, grafika a bezproblémové ovládání

Proti: managment mohl být více propracovaný, pestřejší úkony

+22