Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Defender of the Crown: Heroes Live Forever

26.06.2007
28
2 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Z jara roku 1199 umírá anglický král Richard I. Lví Srdce na následky střelného zranění u hradu Châlus v daleké Akvitánii. Jeho nepopulárnímu bratru Janovi nepomohla ani brzká korunovace k tomu, aby v Anglii zklidnil zjitřené nálady a spory jednotlivých rodů a země se propadá do vleklé vnitřní války. Hráč se ujímá role jednoho ze saských pánů (Wilfréd z Ivanhoe, Cedrik z Rotherwoodu, Geoffrey Longsword nebo Wulfrika Divokého) a snaží se získat mocenskou převahu nad ostrovem a zároveň čelit dotírajícím Normanům.

V tomto casual remaku Defender of the Crown (1987) budete rozšiřovat své domény o nová panství, formovat vojsko, stavět hrady, účastnit se rytířských turnajů i soutěží v lukostřelbě a osvobozovat princezny. Hratelnost se vlastně příliš neliší od více jak 20 let starého originálu a jednou z mála inovací je sbírání karet, zvýhodňujících vaše jednotky v bitvách a dobývání. Nechybí ani možnost přivolat si na pomoc Robina Hooda a jeho lesní vojsko, avšak pozor, tentokrát si protistrana může do bitvy přivést Černé templáře! Remake se bohužel nedrží nastíněné příběhové premisy a děj začíná už v roce 1150, tedy čtyři roky před nástupem rodu Plantagenetů, ze kterých pocházel král Richard, přesto jsou tu všechny charaktery známé z původní hry.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 25
Defender of the Crown: Heroes Live Forever by se spíš mělo jmenovat Screwers of the Franchise: Corporate Greed Thrives Forever. Co se to jen s Cinemaware, společností, která na přelomu 80. a 90. let ládovala trh vysoce kvalitními interaktivními filmy s příměsí dalších žánrů jenom stalo?! Proč nechali svoji nejlepší značku, Defender of the Crown padnout do rukou lidí, jejichž nejlepším produktem byly piky v internetu? Originál jsem sice nehrál, ale viděl jsem pár videí a nechal jsem si o něm povyprávět bardy ze země DOS, až mě samotného přepadla chuť stát se na chvíli také obráncem koruny. Jaká chyba byla, když jsem se rozhodl pro tento příšerný "revival".

Remake/reboot/sequel, nebo tomu říkejme prostě FAIL pochází z doby, kdy už bylo Cinemaware pohlceno eGames, které hru přes její adobácky flashovou povahu neváhalo v roce 2007 nabízet v řádně „oceněné“ krabicové edici. Následně samo ve finanční tísni a s patnácti upocenými maníky v kanclu, přeprodalo hru dalším mazákům přes hry v okně, kalifornskému Shockwawe. A ti si za odemčení plné verze ani pět let po vydání neupejpají říct bez centíku 7, slovy SEDM dolarů, ježkovy oči...

Jo, na jejich stránkách můžete zkusit trial, ale samozřejmě je jeho timer nastaven tak, aby vše končilo „v nejlepším“ a vy jste měli pocit, o kolik obsahu a hratelnosti ještě přicházíte. Věřte mi však, že nepřicházíte - krom svých peněz samozřejmě, pokud se rozhodnete vydřiduchům zaplatit. Heroes live Forever jak se totiž zdá, nepřichází oproti více jak dvacet let starému originálu s ničím navíc. Hra je dobrá akorát tak k tomu, abyste se pro hodiny dějepravy naučili názvy anglických hrabství. Super, teď už konečně vím, kde je Cornwall a co dál? Fakt NIC, vůbec NIC po odemčení full verze byste patrně zjistili, že vám do konce zbývaly tři minuty hraní. Následuje statický obrázek, pak tabulka výsledků podobná té v AoE I a konec!

Inovace? Co třeba mírové smlouvy mezy pány, rozšíření mapy o Skotsko, nebo Francii, kde byli měli králové Anglie také své državy. Co třeba propojení se Svatou zemí, kde byl král Richard jako doma, nebo aspoň jednoduchý mikromanagement ekonomiky panství. No prostě NĚCO, co by zpestřilo a smysluplně prodloužilo hratelnost!!! Ovšem ne natáhlo, jako to dělají děsivě zpracované minihry ať už se jedná o soutěž v lukostřelbě, turnaj, nebo nájezd na hrad a únos princezny, které mimochodem vypadají a probíhají zcela totožně. TOHLE za 7 doláčů? Really? Are you out of your minds???

Nejenom, že mapa Anglie je malá jak půlpence a členitá jako výtvor z LEGA Duplo, ale samotná hratelnost je zoufale nevyvážená. Pokud si zvolíte lorda sídlícího na pobřeží, museli byste dělat hodně velké seky, abyste dokázali prohrát, AI je zaměstnaná příliš sama sebou. Zato když si zvolíte holobrádka Cedrika Longsworda, sídlícího v samém středu mapy, obtížnost raketově stoupá a vyhrát často znamená nejeden planý pokus. Bitvy jsou fraška, můžete mačkat jen uřvaného Normana (=attack) a bílou slepici (=retreat). Při chabě naanimované bitvě, kde útočí všechny, až čtyři druhy jednotek najednou, je vám schopna hra zobrazit zhruba maximálně 15 rytířů i kdybyste jich už měli 100. Dále nemá vůbec smysl stavět ve vámi obsazených hrabstvích věže, či hrady a opatřovat je posádkou. Pokud to „přežijete“, protivníci se vzájemně dosti rychle „vyruší“ a pak už stojíte proti jedinému lordovi, přičemž rozmisťování posádek kdesi by znamenalo už jen zbytečné tříštění sil.

A nakonec, je jen málo pokračování, které vypadají hůře, než jejich prequely. A kromě grafiky Heroes Live Forever mě napadá snad jen vyblité Chris Sawyer's Locomotion (pokračování skvělého Transport Tycoon Deluxe), jejichž grafiky vypadají, jako kdyby prošly slezí, bachorem, čepcem i knihou. Odfláklá grafika pomyslně završuje všechno ošklivé na tomto titulu.

Pro: V jádru dokonalý koncept původní hry by nedokázal udolat ani dýmějový mor. Jako hra to funguje, bylo-li by to zdarma, hodnotil bych 50%.

Proti: Jestli si Robin Hood: Defender of the Crown (2003) ještě udržoval jistou štábní kulturu, to nevím, ale toto je pád až na samé dno vodního příkopu.

+17