Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

DreadOut

15.05.2014
46
15 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

DreadOut je indonéský survival horor, jenž se svou hratelností podobá konzolové sérii Fatal Frame. Hráč musí odhánět duchy jejich focením, což bude provádět za pomocí smartphonu hlavní hrdinky. Krom soubojů s nadpřirozenem je zmíněný mobil i klíčovým nástrojem při řešení mnoha hádanek a puzzlů. Zajímavý je i systém umírání - v takovém případě se postava probudí v temnotě obklopena svíčkami, a se zářivým světlem v dáli. Vběhnutím do onoho světla postava znovu ožije s tím, že čím častěji zemře na tom samém místě, tím větší vzdálenost bude muset ke světlu uběhnout.

Protagonistkou hry je Linda, středoškolská studentka, která se ocitne uvězněná v opuštěném městečku. V průběhu hry se Linda kontaktuje se záhadnou temnotou, jež je městečkem prolnuta. Přitom se učí novým schopnostem, které bude muset zužitkovat k záchraně sama sebe i svých spolužáků.

Level design se nese v duchu starších survival hororových kousků - zpravidla bude hráč řešit úkoly při hledání předmětů a cesty vedoucí k jeho cíli. Postup hrou mu budou ztěžovat duchové a démoni všemožných tvarů i velikostí. Hra se odehrává v exotickém indonéském prostředí, s dynamickými přechody z třetí do první osoby a naopak. Navíc nabízí napínavý děj plný zvratů, a dokonce i odemykatelné oblečky. Celé dílo je rozděleno na dvě epizody, přičemž ta druhá přijde v podobě bezplatného updatu.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 55
DreadOut je svým původem unikátní horor. Dorazil totiž z Indonésie a především pro západní hráčskou komunitu nabízí ojedinělé seznámení se s klasickou hororovou hrou zasazenou do exotického indonéského prostředí. Z východní Asie známe řádku slavných hororů, ale snad všechny má na svědomí Japonsko, snad všechny se řadí mezi střílečky a snad všechny situují děj kamkoli jinam, jen ne do východní Asie. Za DreadOutem pochopitelně nestojí nijak velké, zkušené ani finančně zajištěné studio, takže se nedá očekávat kvalita na úrovní Japonských hororovek. Ale dobře víme, že stvořit dobrý horor se dá i s minimem prostředků.

Hoší z Jávského Bandungu nezačali špatně. Děj sleduje skupinku vytlemených studentíků (hlavní hrdinka je samozřejmě nejprsatější :D ) a jejich profesorku na výletě. Vinou zabloudění a blokády na cestě vedou kroky skupiny do blízkého městečka, které je zamořené zlem až po okraj. Studentíkům tuhne úsměv a hrdinka Linda Meilinda se bude muset dost snažit, aby ze skupiny vůbec někdo zbyl. Zatím to nezní špatně, že? Jenomže hra neskutečným způsobem trpí na zastaralost technického provedení a ošklivou grafiku odpovídající hrám z roku 2000. Ošklivé rozplizlé textury, nedostupné okolí formou 2D kulis, toporné animace postav... Když si k tomu přičteme odfláklý design prostředí a velice časté bugy, mění se zajímavá hra v odpudivý kousek, který zůstal o patnáct let pozadu. Ale kdo se přes tohle všechno přenese, stále si může hru užít, protože se pyšní poměrně slušnou atmosférou, která je schopná grafické nedostatky zakrýt. Kvalita DreadOutu není na první pohled moc patrná a neodhalí ji ani první (nultý) akt, který je v podstatě jen předělávkou už tak dost hrozného dema. Hra doporučuje nultý akt odehrát, byť by vzhledem k jeho otřesné náplní měla raději nutit hráče na něj zapomenout.

Jak už bylo řečeno, hrdinkou příběhu je studentka Linda, která má nadpřirozené smyslové schopnosti a upravené technické vybavení (v podstatě smartphone), se kterými dokáže nejen zachytávat duchy ale též s nimi bojovat. Focení duchů slouží k jejich likvidaci, neboť jak je známo - fotky mají pravdu, indiáni kradou duše. No a tak hráč často pozoruje mobilem okolí, neboť pouhým okem některé duchy neuvidí a jakmile se nějaká potvora objeví, je třeba ji focením zlikvidovat. Na rozdíl od drtivé většiny moderních hororovek se hrdinka tedy umí bránit, což zní hezky, ale nenechte se zmást - tam, kde by měl Resident Evil pistoli, máte v DreadOutu foťák. Je to v podstatě totéž - namíříte na slabý bod potvory a stisknete tlačítko. Jeden zásah, druhý zásah, třetí zásah... a potvora lehne. Přeci jen je ale třeba říct, že feeling zranitelné dívky je mnohem silnější, když má v rukách foťák nežli brokovnici.

Dlouhý průzkum rozsáhlých interiérových i exteriérových lokací, drobné adventuření a sběr dokumentů jsou pro DreadOut typickou náplní. Navíc tu máme již zmíněné duchy a to je hlavní klad hry. Ve hře prakticky není nic jako řadový nepřítel. Počet duchů totiž téměř odpovídá druhům duchů, jinými slovy - většina duchů je naprosto unikátní a hráč se má neustále na co těšit. I na poměrně krátkou délku má hra docela hodně potvor, ale přesto se najde dostatek prostoru na průzkum a nasávání atmosféry. Hra sice nemá kdovíjaký spád ale kdo někdy viděl Asijský horor, tak bude sotva překvapen. Za zmínku stojí i poměrně široká škála zpestřujících drobností, které jde nejlépe popsat jako nepovinné miniúkoly pro achievementy.

Zhruba rok po vydání přidali tvůrci v rámci patche druhý akt, který se délkou vyrovná prvnímu a kvalitou ho ještě překonává. Druhý akt je více situovaný na exteriéry, spád a dostaví se i více napětí, více akce, více potvor a dokonce i více povedených zvuků a animací. Ukazuje se, že ač jsou modely postav slabé, autoři s nimi dokážou psí kusy a momentky, kdy si třeba dívka přejede dlaní po tváři a z hezké tvářičky je rázem znetvořená bestie, dokážou vyvolat ve fanoušcích duchařin přijemný pocit, neboť to je přesně to klasické hororové strašení, akorát v herním vydání.

Za exotikou se sice nedá skrýt všechno a DreadOut působí jako silně zastaralá záležitost, nicméně své kvality rozhodně má. Ono už jen to, že se nesnaží jít vstříc západním akčňákům a krvákům, ale tíhne spíše ke klasické duchařině ho odlišuje. Hra ale vyžaduje vřelý vztah k žánru, ideálně přímo k Asijským hororům a nebo aspoň otevřenost k novému zážitku.

PS: Zdejších původně pětadvacet čísel je teda silný kafe. To jste hráli jen to demo? :)

Pro: Solidní duchařina, spousta různých potvor, exotické prostředí, atmosféra

Proti: Mizerná grafika, slabé technické zpracování, mnoho bugů a nedodělků, vcelku nijaký příběh

+7