Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

SSD byla asi má nejlepší investice do HW. Nedokážu si už představit hrát Total Wary na normálním HDD - tříminutové tahy okolních frakcí probíhají maximálně do půl minuty. Jednou jsem si omylem stáhl hru na blbý HDD aniž bych si toho všiml a pak jsem normálně shazoval hru do lišty, protože se mi zdálo, že se to totálně kouslo. :D
@Chuck (05.04.2019 10:27): Hraješ na tom PC systém a nebo hry? Proč proboha kupovat SSD jenom na systém. Dneska má HHD smysl jenom jako úložiště dat, na cokoliv jiného už jen SSD. U některých her může být rozdíl v načítání mezi SSD a HDD i desítky sekund.

Občas mi přijde, že někteří lidi zamrzli co se týče použití HHD a SSD a jejich kapacit 5 let zpět :)
@Chuck (05.04.2019 10:27): Tak SSDčkem si zrychlíš načítání samotných her, ale i loadování objektů atd.. Plus věřm, že hry náročné na textury ve vysokém rozlišení, velké množství objektů atd. z toho SSD tady dost vytěží. Do novýho PC bych si HDD pořídil jenom jako místo k ukládání filmů, hudby, fotek nebo obecně věcí, který moc často nepoužívám/nespouštím. A pořád mluvíš, jak jsi pes na naprosto tichý PC, vždyť ten pevnej disk musí chroustat jak blbej při hraní. Já mám nějakou starou Barracudu od kámoše a ta poletí z okna, jakmile z ní přesunu věci na novej exterák, to se nedá poslouchat..
@Chuck (05.04.2019 10:27): Smrt HDD !

Nejlepší je samostatné SSDčko na OS a neherní soft (browser) a druhé na hry. Zbytek na cloud. HDD má smysl jen pokud třeba střiháš video. Zároveň jestli je NVME citelně dražší, tak bych se na to vybodl, na hry je to trochu overkill.
@Bursoft (05.04.2019 10:16): I takhle podobná myšlenka mě napadla, ale spíš počkám, až mi tohle SSD zdechne a pak bych spíš pořídil maximálně 256 GB a měl bych ho zase jen na systém. Na hry a zálohu mi přijde ideální tohle HDD, které teď mám pár měsíců v tom hlavním PC.
@Kwoky (05.04.2019 09:24): Tak teoreticky je tam rozdíl, prakticky to tuším člověk pozná asi jen na rychlejším bootování Windowsů (koukal jsem na nějaký testy). Sám SSD nemám, to půjde až do nové sestavy. Jen referuju nadšení, když jsme nejnovější Samsung nvme zapojili do kámarádova novýho PC..

@Chuck (05.04.2019 09:30): Aha, ty to chceš do starýho PC.. tak to mám dojem, že ti nic jinýho, než 2,5 palcový SATA nepůjde, deska nemá M.2 sloty, pokud dobře koukám..
@Bursoft (05.04.2019 09:20): Rozdíl v NVME je velkej, ale ne ve hrách. ;) Respektive když se ten rozdíl přepočítá zase na nějakej cenovej poměr, jestli se mi to skutečně vyplatí, tak bych ty prachy u herního PC vložil na něco jiného. Na hry bych koupil nejlevnější 2.5" SATA a nic neřešil. NVME bych kupoval až když má člověk náročnou práci.
@valcik (05.04.2019 09:20): Nevím. Ale měl jsem několik měsíců uskladněné nepoužívané SSD a žádný problém jsem nezaznamenal.

@Bursoft (05.04.2019 09:20): Jo tak kabely chápu :) Ale pozic pro M.2 většinou není v PC na rozdávání.
V čem podle tebe ten rozdíl je? Já jsem přešel ze SATA na NVME a zdá se mi to stejný.
@Kwoky (05.04.2019 09:09): Ako dlho udrží SSD dáta bez napájania, teda ak je počítač odpojený od energie? Čítal som tuším o troch mesiacoch, ale spreadsheet od rôznych výrobcov to neupresňuje.
Zkusím to srozumitelně vysvětlit.

Jsou dvě rozhraní - SATA a NVME.
- SATA SSD má buď konektor SATA nebo M.2.
- NMVE má pouze M.2, ale trochu jiného tvaru než SATA M.2 (2 výřezy vs 1 výřez - prohlédni si konektory na těch obrázcích, co jsem ti sem naházel).

Mezi SATA M.2 a "starým" SATA není rozdíl v maximální rychlosti (cca 550 MB/s). NVME je rychlejší (až 3 GB/s) a dražší.

Osobně bych si SATA M.2 nikdy nekoupil, protože v tom nevidím žádný smysl. Na náročné použití se hodí NVME, na všechno ostatní (třeba na hry) stačí stará SATA.
Když už jsem nakousl to SSD, jaké volit rozhraní? Přijde mi, že jich je nějak víc, než bývalo. :-)
@Chuck (05.04.2019 06:14): Myslíš kontakty přímo v socketu? Doufej, že to nebude dělat problémy.. brácha si na starým PC taky pár ohnul a i když jsem se to pinzetou snažil narovnat, po roce ten PC vyhodil, protože mu to náhodně chcípalo za běhu..
Hlásím, že od večera méně herní sestava už běží. Příčinou nebyl zdroj, ale zohýbané plíšky na základní desce v místě uchycení procesoru. Těžko říct, jestli k tomu došlo při demontáži z původní hlavní sestavy, ale každopádně PC běží a mojí jedinou úvahou je teď pořízení SSD, bez kterého je to PC fakt na vojeb, a pak ještě nahrazení boxovaného chladiče CPU, jelikož ten Arctic Freezer 33 jsem si nechal v tom novém. Ale to už je ta lepší část. ;-)
resim novej notas ... co to je to nvidia max-q ??? zda se, ze to ma trosku horsi vykon nez normalni varianta (10-15% horsi), ale ze to bude min hrat a bude to tissi, pac to je delany do ultrabooku .. pletu se ?

ps na alze filtry:

hp || asus || dell
17.3' +
gpu: 1060 1070 1080 2060 2070 2080
Vypojil bych kabílky a udělal "šroubovákový test" jak už tady bylo zmíněno. Tím se lehce vyloučí možnost, že je to způsobeno kabílkama/vadným spínačem
@Bursoft (04.04.2019 11:44): Nesouhlasím. Pokud jde o zapínání nebo reset, tak na pólech nezáleží. Deska jen potřebuje, aby se ty piny propojily. Můžeš to udělat klidně i šroubovákem, který žádné póly nemá :) Záleží na tom u LEDek, ale ty neřešíme.
@Bodkin (04.04.2019 11:58): To, co teď říkáš, mi připomnělo historku při přidání RAM. Zapojilo se to podle nákresu a barev a ani ťuk. Tak se zvolila varianta druhá a evidentně nesprávná a RAM jely v pohodě. :-)
@Chuck (04.04.2019 10:57): Popř. zkus zkontrolovat zapojení zapínacího/reset tlačítka na základní desce. Pokud přehodíš póly nebo zapojíš něco někam, kam nepatří, tak se to chová právě takto..
@Chuck (04.04.2019 10:57): Třeba je někde jen špatný kontakt (málo zasunuté konektory). Už se mi také stalo, že se počítač sám vždycky po pár sekundách vypl a nikdo nemohl přijít proč, několikrát se komplet rozložil/složila a furt nic. Nakonec to bylo rozbitým vypínacím čudlíkem na skříni. :D
@Kwoky (04.04.2019 09:25): Je. Nicméně navečer tam zkusíme dát ten můj Seasonic Focus Plus Gold, který má 550 W a uvidíme. Pokud to nebude zdrojem, veškeré další možnosti jsou víceméně vyčerpány a nezbyde nic jiného, než tam naházet zpátky ty původní slabší komponenty. To bych asi nebyl já, kdyby se to obešlo bez problémů. :-/

Edit: Někdy nesmírně závidím lidem, kteří mají PC jen na surfování po internetu a nemusí nic takového řešit.
Kdybyste se pls podívali do mého profilu (ať to nemusím znovu vypisovat) na část "Moje méně herní sestava", přijde vám, že ten 450 W zdroj, který v ní mám uveden, by tu sestavu neutáhl? Včera jsme to se známým IT upgradovali z té mojí předchozí a když jsme to zapnuli, PC se rozeběhlo asi na jednu vteřinu.
@Garion (02.04.2019 20:58): Info o grafikách je zastaralé, súčasné NVIDIA GF karty už 10 bpc natívne podporujú. Stačí mať softvér ktorý dokáže pracovať s tridsaťbitovými farbami a DP alebo HDMI prepojenie s monitorom na prenos štyridsaťbitového signálu, DVI to nezvládne.
Zdar, měl bych další dotazy ohledně monitorů, pokud se někdo z vás bude chtít podělit o své zkušenosti, rád si to přečtu.
Tak např.: U některejch TN monitorů uvádí barevnou hloubku 8bit, u některejch to neuvádí vůbec - co si pod tim mam představit, když znam jenom CRT monitory, kde je barevná hloubka 32bit, nebo 16bit?
@marwel (02.04.2019 12:42): Jak píše Garret, reklamace zásadně vyřizuju osobně a nikdo totožnost neřešil zatím a to jsem reklamoval už kopec věcí.. Ale jako riziko to bude vždy, to nepopírám. Zvlášť u dražších věcí si to člověk asi 2x rozmyslí..
@Bursoft (01.04.2019 21:30): Zaruka na bazarove veci je osemetna zalezitost. Vzhledem k tomu, jak hodne veci se dnes prodava pres internet a casto na fakture figuruje jmeno a adresa kupujiciho. Pokud totiz reklamujes vec, ktera je napsana na nekoho jineho, obchod ti reklamaci nemusi uznat (a vetsinou to take neudela). Pak musis resit reklamaci s puvodnim majitelem a zname lidi, pokud to neni soused nebo nekdo podobny, z vysoka se ti na to vysere.
Nediv se. Vzhledem k tomu jak bylo AMD s architekturou FX na tom špatně, a jak dobře na tom byl posledních 9 let Intel s architekturou počínaje Sandy Bridge, je pro nás co máme (měli jsme doteď Intel) klíčové vědět jak moc si s upgradem CPU+RAM+MB pomůžeme. To je to co obvykle recenzenti v review neřeknou. Oni jen porovnají výkon poslední a předposlední řady Intel s Ryzen 1 a 1+ architektury ale ani slovo o tom jak moc se upgrade CPU opravdu vyplatí a zdali vynaložené peníze přinesou kýžený výsledek.