Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Knights and Merchants: The Shattered Kingdom

Rytíři a kupci

04.06.1998
únor 2002
82
152 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Princi se už nechtělo čekat až zdědí trůn, a tak se rozhodl vzít si jej násilím. Převrat se mu daří a rychle si podmaňuje většinu království. Vy, ve službě starého krále, musíte ubránit poslední oblast a následně dobýt zpět ty princem již dříve ukořistěné.

Knights and Merchants (KaM) je hrou hodně podobnou The Settlers II: Veni, Vidi, Vici. Máte za úkol postavit funkční ekonomiku města a pak armádou totálně rozdrtit soupeře. KaM však tento koncept oproti Settlerům dotahují o stupínek dál. Nejen, že musíte živit veškeré obyvatelstvo, ale bitvy nejsou automatické a tvoří podstatnou část hry. Jednotky fungují striktně stylem kámen-nůžky-papír, takže s obstojnou taktikou můžete mnohdy porazit i několikanásobně větší armádu. Hra se ukazuje ve slušivé kreslené grafice plné povedených animací a dotváří ji nezapomenutelný český dabing.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Knight and Merchants je extrémně návyková středověká strategie.

Můžete v ní takticky svádět těžké bitvy, můžete si pečlivě budovat své město, můžete ladit hospodářství k nejvyššímu výkonu. Budovy musí být mezi sebou logicky propojeny cestami, po kterých je zásobují nosiči. Je třeba stavět tak, aby na sebe dílny navazovaly a byly co nejblíž, aby se nosiči moc nenachodili, ale zároveň stavíte na omezeném prostoru a je třeba dělat kompromisy. Postavit město tak, aby vyrábělo co nejvíc, je samo o sobě zábavná logická hra.

Zásobování budov, vojska, nebo staveb můžete přímo pozorovat. Můžete sledovat hemžení několika desítek nosičů, jak chodí po městě a udržují jeho hospodářství v chodu, ale pokud dojdou důležité suroviny, skončíte ve slepé uličce, takže musíte mít stále přehled o zboží ve skladu.

Pokud vás nebaví budovat, vezměte své jednotky a zaútočte na nepřítele hned. Ačkoli má velkou přesilu, většinu misí jde takticky vyhrát do hodiny.
Malé vojsko může porazit i velkou přesilu, pokud nepřítele napadne nepřipraveného. Ale to samé platí i pro vás. Běda, pokud se do zad vašim lučištníkům dostane třebas jediný nepřítel. Než stačíte vojsko otočit, nadělá pěknou paseku.

Příprava k boji je náročná, ovládání vojska chce trpělivost a pokud jste napadeni během přesunu, většinou to neskončí dobře. Před bojem je třeba opatrnosti, provést průzkum, důkladně vojsko sešikovat podle předem připraveného plánu, přitom nezapomínat na krytí boků a zálohy. Jakmile se totiž vojáci pustí do bitvy, už nemůžete dělat nic, jen přihlížet jak to dopadne.

Hra bývá srovnávána s dětinskými Settlers, ale KAM je hra pro dospělé. Obsahuje silný příběh, který se ve středověku nejednou stal. Například i český král Václav I. musel řešit stejný problém a události měly podobný průběh. Hra je lehoučká na pochopení, ale obtížná na mistrovské zvládnutí.

Vše musí být zásobováno, budovy i lidé. Nemůžete poslat hladové vojáky daleko, přijdete o ně. Každý člověk ve hře stojí peníze, které musíte vydělat, každý voják má zbroj a zbraň, které musíte vyrobit, každý předmět ve hře, musí někdo přinést. Ačkoli hra funguje automaticky a hráč se omezuje jen na velká rozhodnutí, je ve hře pořád co dělat a nestane se, abyste se chvíli nudili.

2D grafika hry je vynikající. Je malý zázrak, co tvůrci dokázali s 256 barvami. Zatímco v dnešní 3D hře se studenou kovovou grafikou, nerozeznáte kámen od prasete, tady je vše dokonale ostré a přehledné, vše je animováno s německou důkladností, vidíte každou maličkost.

Hráči, kteří Knights and Merchants nemůžou přijít na jméno, mají pravdu. Hra obsahuje mnoho chyb v umělé inteligenci a bugy maří hráčovu snahu. Vojáci neposlouchají jak by měli a jejich ovládání je složité.
Ale lepší a zábavnější strategie tohoto typu snad ani není.

Pro: extrémně hratelné, graficky hezké

Proti: bugy, umělá inteligence

+23
  • PC 85
Jsem v depce vážení a milí navštěvovatelé téhle herní databáze. Mé poslední dva komentáře získali totiž dohromady 16-. Nemůžu spát, nemůžu jíst, ráno ani večer se mi nepostaví. Takže nadešel čas abych napsal komentár který nahoní co nejvíc plusek, abych zas mohl jíst, spát a smysluplně využívat pravou ruku. Takže tenhle komentář bude muset obsahovat dojemný příběh z dětství, vtipnou historku, drsné hlášky a žádné mrtvé a mrzačené děti. Okey, jdou se honit pluska.

Knajdt and Meršls neboli Rytíři a Kupci. Tuhle hru jsem poznal ve škole, v první třídě jsem totiž měli počítač a Rytejří a Kupci byla jedna z mála her co tam byla. Musím říct že jsem se v té době do té hry zamiloval. Krásná grafika, parádní hudba a hlavně tejpci, ve zbrojích kteří v rukou pevně drží nástroje zkázy a smrti. Po pár dnech hraní ve škole jsem se rozhodl že tuhle hru chci mít doma. Paní učitelky byly tak laskavé že mi CD půjčily na jeden den domů a já si to vypálil (muhehehe) a tak začala má rytířská pouť. Dokonce měli ve škole i návod na hru, ten jsem si dokonce naskenoval, sice černobíle ale to nevadilo, jelikož jsem si ho pak vlastníma rukama a pastelkami vybarvil. (Bum prásk, Příběh z dětství splněn!). Jo já tu hru tehdá vážně žral, dokonce se mi podařilo přesvědčit spolužáky že umím vstoupit do počítače a že v té hře žiji a tímhle jsem je krmil až do třetí třídy. Nakecával jsem jim že jsem král, a že oni můžou být mí Lordi a oni to neskutečně baštily (vždycky jsem uměl krásně vyprávět historky/lhát). (Bum prásk vtipná historka splněna).

No a teď jsem se s touhle hrou po několika letech opět setkal. A že to bylo krásné setkání. Vděčím za to svému příteli Pajmičovy (!!!!!!AHOJ KAMARÁDE!!!!!(furt je to lepší než zdravit v televizi)). Grafika mi příjde stále krásná, hudba je perfektní a hratelnost neztratila nic ze svého kouzla. Navíc jsem si poprvé zahrál mulťák, a to je ještě větší zábava než SP, hlavně tedy PvP. Co se pak týče KooPu tak to už sranda bohužel není, jelikož Počítač je zasranej Číter, který má už od začátku městu a Armádu, kdežto vy začínáte od píky. Takže se hodinu a půl dřete s parťákem, město už vám funguje a začínáte stavět armádu, jenže v ten moment BUM PRÁSK BUM zapne se skript a nepřítel vezme těch svých posraných 150 jednotek a vydrancuje vás, zprzní vaše ženy a zmasakruje vaše dět... moment tohle vynechám, chci přece pluska. A vy se samozřejmě nezmůžete na odpor, protože jsem se museli tu hodinu a půl srát s tím aby vám fungovala ekonomika a vy tak měli všeho dostatek. Takže KooPu se už budu vyhýbat a soustředím se jen na PvP jelikož to stojí vážně za to (pokud tedy hrajte mapu která je normálně nadizajnována, a nemáte jediný přísun zlata půl mapy od sebe, to totiž dokáže přímo bohovsky nasrat! Ale pokud narazíte na dobře nadizajnovánou mapu, tak to stojí bohovsky za to!).

Jo a když už jsem zmínil tu ekonomiku, tak se k tomu trošku rozpejšu (jen proto abych zajebal místem a aby to vypadalo že píšu dlouhý smysluplný komentář). Tákže ekonomika ve hře. Ekonomika ve hře je velmi krásně a funkčně zpracována. Například, máte tu zlato, za zlato si kupujete panďuláky, jenže zlata nemáte omezeně, takže postavíte zlatý důl. Tam se těží zlatá ruda nebo jak se tomu odborně říká, jenže pak ještě musíte postavit slévárnu na zlato, kaj se ta zlatá ruda odnese a pak zpracuje. Ale na zpracování zlaté rudy je potřeba ještě uhlí. Tak postavíte uhelný důl. Jenže uhlí se používá jak na výrobu zlata tak železa které se používá na výrobu zbraní a zbroje. Takže si musíte rozhodnout kam to uhlí budete dávkovat více a kde méně (ano, můžete si ve hře nastavit dávkování). Takže tak to by bylo k ekonomice ve zkratce.

Co bych ještě mohl zmínit? Už vím! Něco co mě též neskutečně sere! Umělá demence! Především lučišníků a kušírníků. To je fakt něco hrozného, přesně tihle dva typy jednotek jsou přímo dementí, jsou dementí asi jako 90 letej dědek který je už je od narození dementí a každým rokem se mu demence prohlubuje (Bum prásk Drsná hláška splněna). Ano až takhle jsou dementí. Vy jim dáte pokyn k útoky na jízdu, ale oni nezačnou střílet i když je mají v dostřelu, oni půjdou až k té jízdě a nechají se zmasakrovat, jelikož se neumí bránit. A tohle dokáže opravdu královsky nasrat, nasrat tak, že kdybych opravdu uměl vstoupit do té hry, tak tam vstoupím najdu si jejich ženy, ty znásilním, pak jim podříznu krky, pak si najdu jejich děti, ty též znásilním a též jím podříznu krky (Bum prásk vyhnout se mrtvým dětem. Nesplněno). Jo a ještě jedna věc mě sere. Vono v tom středověku asi existují odbory či co, jelikož ti dementi co se mají starat a expanzi mé vesnice, prostě jen tak občas odmítnou stavět. Říkám si, paráda, na tohle místo postavím věže, a nepřítel tam buď neprojde a nebo projde ale s velkými ztrátami, ale kdežé, ti debilové to odmítnou postavit, takže nepřítel projde bez problému, pak těm debilů usekne hlavy a vyplení mi vesnici na které jsem dělal přes tři hodiny.

Ale i přes všechny tyhle kurvárny mám tuhle hru rád. Opravdu rád. Stavět svou vesnici je prostě prča (když tedy ti zmetci neprotestují), díky skvělé ekonomice, a i ty bitvy baví když vaše jednotky dělaj to co jim pomocí myši nařídím.

Na závěr už jenom Bum Prásk chci vaše pluska!

Pro: Stavění, Bitvy, Ekonomika, Grafika, Soundtrack

Proti: AI demence, Některé navrhnuté mapy, PC je zasranej číter!

+18 +19 −1
  • PC 80
Ačkoliv si na strategie příliš nepotrpím (nedostatek trpělivosti), Rytíři a Kupci byla první strategie, kterou jsem hrál, takže už jen toto "poprvé" se zákonitě musí odrazit na mém hodnocení. Vzpomínám si, že jsem byl přesvědčený, že se jedná o českou hru, protože jsem vyfasoval verzi s úsměvným českým dabingem a tak si rovněž vybavuji stoupající adrenalin při hláškách typu: Vaši nevolníci jsou napadeni! Celkově se jednalo o roztomile malovanou podívanou, které na zábavnosti ubíralo snad jen dosti pomalé tempo. Pro obveselení přikládám odkaz na tenhle parádní remix :) enjoy

https://www.youtube.com/watch?v=eB3LzOJ0iQc

Pro: pěkná grafika, povedený design misí

Proti: pomaaalééé!

+16
  • PC 100
Knights and Merchants. Budovatelská real-time strategie, která dodnes nejen přežívá, ale žije lepším životem, než ji mohli tvůrci nadělit do vínku v roce 1998. Velkou zásluhu na tomto stavu má skupina vývojářů z projektu KaM Remake, nicméně bez kvalitního základu by byla sebelepší modifikace pouze vařením z vody. Jak se neustále ukazuje, Rytíři a kupci ten správný základ mají!

Poslední država. Poslední šance zvrátit vývoj občanské války rozpoutané mocichtivým princem Lotharem, synem spravedlivého a moudrého krále Karoluse. Začátek hry není příliš vlídný. Hráč v roli hejtmana musí odrazit útok na poslední část země věrné králi a koruně. Kampaň tak začíná uprostřed drancování hráčovi vesnice. Na budovatelskou strategii, která svou ekonomickou komplexností překonala vše do té doby viděné, je to bezesporu drsný úvod. Většina následujících misí již splňuje formát 80% budování a 20% boje. Výzvou jsou pak čistě bojové mise, kde o úspěchu či neúspěchu rozhodují pouze hráčovi strategické schopnosti, protože v přesile bude vždy a za všech okolností nepřítel.

Německý smysl pro detail místy hraničí s naprostým šílenstvím. Grafická stránka hry je propracována do nejmenších detailů, prakticky vše co se ve skutečnosti hýbe, je i ve hře animované. V kombinaci s nestárnoucí ručně kreslenou grafikou pak herní prostředí působí nadmíru příjemným, živým a uceleným dojmem. Perfektní je také soundtrack. Počet skladeb není nijak oslňující, kvalita a nezaměnitelnost ovšem hrají důležitější roli. Počet budov, jejich návaznost v herní ekonomice, typy vojenských jednotek a jejich využití velmi výrazně převyšuje vše do té doby vídané. Komplexnost systému bohužel narušuje jeden významný, ale předpokladatelný efekt.

Problematická umělá inteligence se na první pohled výrazně projevuje v bojových částech, kdy oddíly jednotek zkrátka nedělají to, co mají. Pokud jakákoliv jednotka z oddílu začne bojovat tváří v tvář s nepřítelem, celý oddíl v tu chvíli zapomene plnit zadaný úkol a bez jakékoliv taktiky jde do boje. Udržování bojové linie v ten okamžik padá a hráč musí chtě nechtě přeorganizovat taktiku i všech ostatních oddílů. Problém také nastává ve chvíli, kdy se určitý bojovník rozhodne napadnout nepřítele, ke kterému se přes jiné jednotky nemůže dostat. Takový bojovník poté čeká tupě ve frontě a nechá se často bez obrany zabít jiným nepřítelem. Inteligence počítačem ovládaných protihráčů je sama o sobě velice slabá a odkázána na jednoduché skripty. Tuto vlastnost naštěstí do určité míry kompenzuje KaM Remake.

Tou zpočátku méně patrnou, ale o to více frustrující chybou je systém roznášení surovin a výrobků. Na první pohled chaotické chování nevolníků se řídí matematickým a velmi nevariabilním systémem, který jednoduše rozdává příkazy jednotkám pouze s ohledem na jejich zaměstnanost. V praxi tak nastává situace, kdy nevolník například donese do pekárny mouku, ale upečený chléb již nepřevezme a neodnese do skladu, i když je v danou chvíli tou nejbližší volnou jednotkou, a to z toho důvodu, že příkaz k odnesení chlebu byl již vydán před tím jinému volnému nevolníkovi, který se v tu dobu ale bohužel nacházel na druhé straně mapy. Z toho plyne, že čím větší infrastrukturu vytváříte, tím méně efektivní se stává, bez ohledu na počet nevolníků.

Velkým plusem pro hru je, že vyšla v době, kdy se na takové chyby hledělo jako na výzvy, které jsou neoddělitelnou součástí hry a je třeba je překonat. Hra tak s malou dávkou tolerance nabídla mnohem víc radosti, požitků a zábavy, než té občasné frustrace z AI. Pro našince navíc zajistil distributor nezapomenutelný dabing plný kultovních hlášek. Knights and Merchants mě provází už od Vánoc roku 1998 (zatracená nostalgie), postupně se usídlila na všech mých počítačích a díky digitální distribuci a především KaM Remaku (který mimo tuny zásadních vylepšení zpřístupnil i zcela použitelný multiplayer) tuším, že nějaký čas ještě na disku zůstane.
+16
  • PC 90
Hra mého dětství...
Vzpomínám si, když jsem jako nadšené dítě kreslil ve škole plánky a mapky nepřátelských ležení a měst a probíral s kamarády, jak porazit zdánlivě neporazitelného nepřítele a jak naplánovat výrobu, aby mi mí věrní nezemřeli hlady. Manuál ke hře byl pro mne biblí, který jsem s úžasem četl ve školní družině a hledal všemožné triky a návody na vedení boje a ekonomii. Sice jsem ji nedohrál. Došel jsem pouze do 4. mise (bez cheatů). Nemohl jsem zapomenout na svou hořkou porážku, a tak jsem se odhodlal a napravil své selhání!

V této hře bojujete na straně starého krále, proti jeho zlotřilému synovi, který jaksi nechtěl čekat na zvolení do své funkce a jednoduše si ji vzal. Postupně se probíjíte hordami vpouřenců, rebelů, zrádců, barbarů, až přímo k samotnému synátorovi, abyste mu dali řádně pětadvacet na zadek.

Jedná se o kombinaci budovatelské a rts strategie. Stavíte cesty, mlýny, farmy, doly, řezníky, hrady, kameníky, školy, kováře, obrané věže a plno dalšího, co Vám buďto nasytí obyvatele nebo vyrobí armádu, takže zase žádný složitý princip. Jednou z nejdůležitějších, ne-li nejdůležitější, je skladiště, do kterého Vám vaši nevolníci (Bože, proč jim dali takový název? Jsem si celou hru přidal jako tyran) nosí vše co vyprodukujete a až to bude potřeba tak to přenesou tam, kde se to zpracuje, či využije. Takže ti chudáci jenom chodí. Ve škole si za zlato "koupíte" plně kvalifikovaného pracovníka. Máte na výběr již od zmíněných nosičů, dělníků, kteří staví jak vy pískáte, farmářů, kovářů, rekrutů, což jsou budoucí vojáci (ti štastnější skončí v obrané věži) a dalších. Ve hradu si vycvičíte Vaši tak vysněnou armádu v čele s nekonečným zástupem chrabrých rytířů v zářivé zbroji likvidující vše co má jinačí barvu než vy, ale ze začátku se budete muset spolehnout na pár "dřeváků". Celý proces "výroby" věcí je prstě úchvatný. Dřevorubec, pokácí strom, udělá z něj kmen. Nevolník ho vezme do pily, kde se z něho stanou prkna. Ty se dále přenesou třeba do zbrojní dílny, kde si obědnáte sekeru, která se přenese do hradu, kde na ni čeká rekrut, aby se stal domobranou. Jeden děj z mnoha.

Jednotky se pohybují po pomyslné mřížkované mapě, což mi někdy připomínalo šachy. Někde jsem četl, že tato hra není moc známá, protože se u ní musí opravdu strategicky uvažovat. Vždicky proti Vám stojí snad 3 násobná přesila V poslední misi se vyrobí jeden nepřátelský šermíř cca za půl minuty, ale časem Vám dojde jak na nepřítele vyzrát a osvojíte si všelijaké finty a fígle Vylákání celé armády jedním šípem. Uzavřít se do úzké soutěsky, dopředu dát nejtvrší borce a zezadu na ně vrhat déšť šípů. Vaše armáda se skládá do určitých praporů. Kopiníci, jízda, bojovníci na blízko, střelci. Ty můžete dávat do svých útvarů, a tak si vytvořit neprostupnou hradbu vojáků. A nezapomeňte, že i vojáci musí jíst

Hra nabízí 2 odlišné styly hraní, buďto se spolehnete na jistotu a budete si stavět základnu a budovat větší armádu, než tu co máte k dispozici na začátku nebo se vydáte s hrstkou hrdinů dobýt nepřátelské město hned ze začátku mise. Přiznám se, že kdyby nebylo druhé možnosti, tak hru nedohraju. Vzpomínám si jak jsem s děsivým nadšením sledoval, jak po mém zásahu na nepřítele, lehl popelem jeho hostinec a jejich obyvatelé prostě vyhladověli.

Grafické zpracování hry, je hodně zajímavé, sice mě HODNĚ bolely oči z těch sytých 256-barev, ale dává to takovou krásnou pohádkovou tvář, která nestárne. Hudba ve hře už je jenom třešničkou na dortu.

Dostáváme se k záporům. Hra je až moc zdlouhavá. Pokud se rozhodnete stavět základnu tak Vám bude jedna mise trvat několik hodin. U mě to byválo třeba i kolem 8. Proto jsem byl rád, za možnost rychlého přepadového útoku. Jednotky se pohybují pomalu, takže všechy průběhy výroby trvají neskutečně dlouho. Na druhou stranu si budete vážit všeho, co vyrobíte. Samotná stavba trvá hned několik minut, než tam dělňasové postaví cestu, než se tam nanosí materiál a než budovu postaví. To bylo stavitelství, ale noční můra je formování jednotek, stačí tam blbě natočit jednoho pěšáka a rozboří Vám celou formaci. A vůbec nejhorší je krmit vojáky, ti nosiči tam udělají totální chaos.

Umělá inteligence zde není moc dobrá. Tomu nosiči nevysvětlíte, že tama to má kratší, že má nejdříve vzít tamto a pak až tamto atd. Naschvál jsem pozoroval jednoho hladovějícího nevolníka. Ten blbec mi byl asi až tak oddán, že nosil zbraně a rudu, ale nenapadlo ho si zajít do hostince se najíst a zemřel... A to ten vůl, ještě donesl nějaké jídlo do toho hostince, ale on tam nezůstal, on šel dát do hradu štít. Asi musel splnit normu nebo chtěl ať se nají jeho kamarádi nebo co, a tak to potom dopadlo...
Inteligence nepřátel je taky nic moc. Když na Vás útočí tak nejdou ve formaci, jenom když máte čistě bojové mise, tam ještě jo, ale jinak posílají jakoby proudy nebo hady a ty nejsou až tak obtížné, stačí udělat chytrou past a padnou, i když jich je 5x tolik. Náročnost v bitvě bývá sice velká, ale dá se to zvládnout.

Když už budete stavět vaše městečko po desáté, tak už budete mít v hlavě celý plánek vašeho budoucího města, což je celkem stereotypní a nudné. Na to ale vývojáři mysleli, a tak Vám čas od času šoupnou skálu, uhlí nebo třeba jezero hned vedle skladiště. A to je výzva! Jindy jsou tak hodní a dají Vám aspoň z půlky postavené město.

Skvělým momentem je poté, když je vaše město dost neefektivní, pomalé nebo umírající hlady atp. a Vy musíte přijít na to, kde je ve vašem malém ráji chybička, který orgán vynechává, který je zbytečný, který potřebuje pomoc, jak zrychlit cestu Vašim pracujícím tepnám a žílám, aby po ní mohly být vaše krvinky co možná nejrychlejší nebo pro změnu zrušit pár nepotřebných buňěk a nahradit je jinými.
A pokud už budete unaveni z neustálého válčení, stavění, organizování a zlepšování, tak prostě vypnete a budete se kochat Vaším veledílem. Celé městečko potom připomíná živoucí organismus nebo ekosystém a budete uchváceni celým mechanismem. S nadšením budete sledovat jak se kameník dře, jak chlapi chlastají v hostinci (hospodě), jak farmář obdělává půdu, jak se dělník fláká, dřevorubec kácí stromy, řezník chrápe, horníci vytvářejí nový hudební styl, pomocí přesně rytmických úderů a celkově, jak jsou všichni štastní (až na ty nevolníky).

Rytíři a kupci je skvělá hra, kterou můžu doporučit všem lidem, kteří mají rádi o něco náročnější strategie nebo jsou již unavení ze všech možných "klikaček" a o tomhle kousku ještě neslyšeli.

ÚTÓÓÓÓK NA NEPŘÍTELÉÉÉÉ

Pro: Atmosféra, Boj, Stavění, Živé město, Grafické zpracování, Hudba

Proti: Umělá inteligence, Zdlouhavé, Někdy stereotypní, Jste tyranem nevolníků

+15