Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diablo III: Reaper of Souls

25.03.2014
19.08.2014
02.11.2018
kompatibilní
80
183 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
rozšíření
Multiplayer
ano

Diablo byl poražen a jeho duše polapena do obnoveného černého kamene, který tak obsáhl všech sedm zel. Následně bylo třeba rozhodnout, co s ním. Archanděl Tyrael se dohodl se skupinou horadrimů na zapečetění kamene uvnitř světa Sanctuary. Doufal, že se tam nebezpečný artefakt snad nadobro ztratí. Archanděl Malthael, dříve známý jako aspekt moudrosti, nyní smrti, však má s kamenem duší zcela jiné plány. Násilně se artefaktu zmocnil a chce jeho prostřednictvím vyhubit lidstvo a zastavit tak věčný svár mezi nebem a peklem. Jediný přeživší horadrim je vyslán za mocným bojovníkem z řad Nephalem, aby zabránil blížící se zkáze.

Datadisk pro Diablo III (2012) vylepšuje fungování většiny herních mechanik ze základní hry a přidává nový obsah. Přibyla třída crusader, podobná paladinovi z Diablo II (2000) a řada velkých zbraní, včetně nového typu "cepů" či řemdihů. Levelcap se zvyšuje z 60 na 70, paragon level je rozšířen o „account wide“ funkci. Pokud získáte s jednou třídou paragon level 100, stejný paragon level bude i u dalších charakterů ve vašem Battlenet účtu. Paragon levely nemají omezení, mohou být neustále zvyšovány.

V rámci nového Adventure módu můžete volně procházet světem a využívat portálů nazvaných "Nephalem rifts". V nich záleží na tom, jak silnou postavu máte. Čím dále se dostanete, tím lepší bude odměna. Dále byl do hry přidán nový řemeslník, v původní hře plánovaný a vynechaný Mystic, který za poplatek může upravit vzhled předmětu, nebo změnit jednu ze statistik tak, aby byla vhodná pro vaši specializaci a třídu.


Poslední diskuzní příspěvek

Asi si dam po dlouhy dobe pred ctyrkou zase jednou sezonu. Vypada zajimave, jen je smutny, ze s tim prisli takhle pozde.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS4 70
Jelikož jsem Diablo III rozehrál v rámci Ethernal Collection, po čtvrtém aktu nenásledovaly titulky, ale akt pátý z Reaper of Souls. Že se jedná o rozšíření jsem poznal téměř okamžitě. Tím samozřejmě nemyslím, že pátý akt nastal po porážce Diabla, ale že došlo ke změně atmosféry a hudby.

Zatím co temnější atmosféru jsem uvítal všemi deseti, i když na dvojku a především pak na jedničku se i tak nechytá a stále je hra na můj vkus až moc barevná, hudba se značně zhoršila. Nechápu kdo vymyslel ta houslová sóla, ale vůbec se sem nehodila, a stejně tak vzrůstající hudba, která nabírala na intenzitě i přesto, že byla celá lokace dávno vymlácená.

Hlavní záporák Malthael mi nepřišel jako nějaký extra borec a na Baala ze dvojky nemá ani náhodou. Na druhou stranu jsem při souboji s ním poprvé za celou hru umřel a byl jsem rád, že jsem nehrál s Hardcore postavou. 

Určitě je super věc Adveture mód, kde se dá v náhodně generovaných úkolech dosyta vyblnout, ale i ten mě po splnění několika trofejí přestal bavit. Občas jsem využíval možností, které nabízela NPC Mystic, především pak změnu vzhledu předmětů, ale určitě ne v takové míře, jako Romča. Mystic sice byla již v prvním aktu, ale byla přidána až v rámci rozšíření. Stejně tak byl přidán i legendární kraví level (zde s názvem Not The Cow Level), který je zaplněn hordami rozzuřených krav.

70. level se nám s Romčou podařilo získat ještě před zabitím Malthaela a trofejí nám vyskočilo necelých padesát z celkem čtyřiapadesáti, když počítám i rozšíření Rise of the Necromancer, ze kterého Romča s čarodějkou samozřejmě nezískala žádnou, mimo jedné rozhovorové. Zatímco dvojku jsem hrál rád opakovaně, trojka mi jednou stačila a teď jsem zvědavý, co předvede čtyřka, která dle videí zatím vypadá parádně.

Pro: temnější atmosféra, Adventure mód, Mystic, trofeje, kraví level

Proti: stále příliš barevné, Malthael, hudba

+27
  • PC 90
Na Reaper of Souls jsem si nedovolil čekat a při první příležitosti jsem ho včera koupil a ihned rozehrál. S RoS přišel výkoný, 16gB velký, velice zlepšující update. Z celé původní hry se stala (aspoň dle mého názoru) mnohem lepší a zábavnější hra. Skilly nabraly na efektivitě, celá hra se hemží novými efekty a všechno je to až z nebezpečně návykově dobré.

Na RoS mě velice zaujal návrat k temnější a depresivnější atmosféře, kterou si lze velice dobře vychutnat. A stímto faktem, je velice příjemnou věcí nová postava, která byla zvolena velice dobře. Ono všech pět původních postav na mně působilo vždy až příliš exoticky, temně gotický Crusader tak aspoň vyvažuje misky vah.

Noví nepřátele Zvláště povedení temní andělé a spousta nového vybavení jen svádí k tomu, projíždět tento datadisk znovu a znovu. Zvlášť když obě kategorie nabízejí zajímavé kousky.

Příběh se nám zajímavě posunul, opravdu jsem si nebyl jist co od něj mám čekat. Připravil pár překvapení a potvrdil dlouhodobé předpoklady. Konfrontace s Adriou?......to jsem čekal, že si to Blizzard schová až na další datadisky. To, že se Diablo vrátí? No každý kdo trochu sleduje vývoj blizzardu, ví že Diablo bude tak dlouho ožívat, dokud z něj budou sypat solidní zisky.

Ve výsledku hodnotím tento datadisk vysoko - 90%
Je pravda že by hra mohlá být ještě tak o třetinu delší, ale RoS je příčinou, že Blizzard překopal původní Diablo 3 na vyšší level. A vzhledem k tomu že Ros nabídne opravdu hutnou atmosféru, zajímavé nepřátele a rozšiření celé této návykové hry, myslím že to hodnocení je zasloužené.

Osobní tip - celou hru nemá smysl začínat na nižší, než třetí obtížnosti. Vyšší příjem zkušeností, zlata a lepšího vybavení - dělá celou hru mnohem zábavnější. Z mé zkušenosti mohu potvrdit, že hru lze začít s novou postavou i na Torment I, kde už jsou souboje opravdu náročné na taktiku a jedna vteřina může rozhodovat o vítězství anebo prohře.

Pro: Zajímavé pokračování, atmosféra

Proti: Trochu delší a nepředvídatelnější hra by Blizzard taky nezabila

+20
  • PC 95
Těšil jsem se a nečekal. Opět jsem stál v předprodeji a chtěl hrát to, co mě tak baví. Diablo není jen stupidní rubačkou, je to hobby. Debaty ohledně toho, zda se jedná o RPG, chápu. Ovšem také rozumím tomu, že každá hra musí nést své označení a Diablo zkrátka není strategií. Je to ARPG, akční RPG, hack & slash RPG apod.

Jak tomu u Blizzardu bývá, jejích Diablo je neustále se měnící hra. Jakmile se spustil datadisk, dostali jsme nový akt, u kterého bylo poměrně jedno, že se nachází na západě světa Sanctuary, příště to bude jih nebo východ a bude to stejně tak efektivní, protože to přinese nové obohacení v podobě herního prostřědí nebo kultury. Na to se příjemně hledí. Classy? Každá z nich byla stvořena na základě těch původních z předchozí hry. A Crusader? Inpirovaný Paladinem, ale ne jen tak předělaný Paladin, protože byl populární a Blizzard dělá to, co hráči chtějí a měli rádi. Příběhově od něj nemá tak daleko, je to totiž vlastně holy warrior, jenom z jiného řádu. Je jiný a trochu elitnější, větší tvrďák, proto Crusader. Koho to vlastně zajímá? Diablo není příběhovou hrou, ale má ho a dá se studovat do hloubky. Co se týče příběhu a Crusaderů, jejich hod kladivem není zkrátka výmysl. Příště myslím si bude něco jako Druid.

Bez gearu nejste nic, gear je všechno. Systém lootu byl na start datadisku předělán. Je ho méně, ale o to nám líp sedí. Dřív bylo všechno až moc random, v čemž měla spočívat nekonečnost hry a dlouhý item hunt. To nestačilo. Teď je to všechno mnohem lepší. Každá classa dostala nové sety, každá má svůj high end set, bez kterého nelze projet tužším obsahem hry jako nůž máslem. Itemům byly přidány speciální efekty, na základě kterých lze kombinovat a vytvářet buildy.. způsob hraní. A stále se různě upravují nebo budou přidávat.

Obtížnost hry: Na začátku býval Normal, Nightmare, Hell a Inferno. Z toho vznikl Monster Power 1-10, teď je z toho Torment I-VI, což je v této podobě dle mého názoru ideální, protože až to bude potřeba, může se přidat další stupeň. A časem se mnohé mění. Adventure mode, který je další novinkou k lepšímu a společně s touto nastavitelností obtížnosti, přičemž každá z nich má jiné % šance na drop, spolupracuje. Už nemusíme procházet pevnou kampaní s cut scénami, můžeme naskočit pomocí world mapy do jakéhokoliv aktu a plnit bounties, rychlé a jednoduché questy s odměnou. Můžeme si dělat cokoliv chceme. Chodit rifty, což jsou něco jako dungeony, pokaždé z náhodných lokaci a nepřátel s bossem na konci. Každý systém ale obsahuje nedostatky. Když pospojujeme jednotlivé systémy dohromady, vzniká komplexnost. Zmínil jsem odměny za bounties, ty jsou např. v podobě legendárních itemů, ovšem většina z nich je skoro k ničemu (využití pro začinající charaktery by si našly), jen jeden z nich je tzv. best in slot item, který chce mít každý, protože umožnuje velký skok v progressu.

A co progress z hlediska samotných postav? Max level posunut na 70, ale dosáhnout maximální úrovně je samozřejmě jen první krok, hlavní a důležité je to, co bude potom. Pro mě to jsou tisíce hodin. K tomu byl dále uveden nový paragon systém, kdy po dosažení té 70tky můžete získavat nekonečné množství bonusových úrovní, přičemž po získání každé z nich můžete volit libovolné staty navíc. Ty pomohou, např. takový movement speed nebo cdr, který v danou chvíli výborně zapadne do toho, jak potřebuji. Dřív to bylo jen 100 lvl s pevně danými bonusy a trvalo to expit. Teď je zase o něco více možností a životnost hry je prodloužena. Z toho se dostávám k aukci, jejímu zrušení a tradingu. Trading mezi hráči není, vypadá to podivně, ale možná je to tak správně. Vlastně v určité formě je - pokud s někým hrajete, drop na nějaký čas tradovat lze, ale pouze s daným spoluhráčem. A smart loot, který má zamezit tomu, aby postavě, která nepotřebuje intellect, nepadl intellect? Stát se to může, je pro to asi 15% šance. Můžete vyhodit, někomu dát, gearnout s tím jinou postavu, rozložit na materiály určené k enchantingu nebo výrobě předmětů. That's good. Kdyby byl trading, jako to bývalo v LoD, každý by měl full gear během mrknutí oka. Aukce byla zajimavým systémem, ale vetšina z nás na ní trávila místo skutečného běhání po světě a řezání monster desítky hodin a někdy i stovky hodin. Navíc pak byl i pocit, že ze samotného hraní není žádný upgrade, protože jsme pořízením věcí z aukce přeskočili velký kus progressu. Bylo to horší..

Transmo a výše zmíněný enchanting: Měli jsme dye, což jsou barvičky na obarvení gearu. Na každé postavě vypadal gear jinak, ale to nestačilo. Nevím, zda je to rozmazleností, ale tuto změnu jsem uvítal. Některé itemy zkrátka vypadají otřesně nebo do sebe nezapadají. Obrněný vršek a tepláky k sobě zapadat nebudou, i když to možná někomu prodlouží život. Krátké pižlátko vypadá hůř, než dlouhý meč, ze kterého šlehají blesky. Jak pro koho, pro mě ano. Enchanting umožňuje vybrat si na předmětu jeden stat a náhodně ho měnit, což funguje jako gold sink, který je ve hře také třeba. Celá hra je o honu po itemech, nebylo by to ono, kdyby šlo natradovat všechen gear nebo naenchantovat všechny staty, musí to být postavené tak, aby lidi hráli co nejdéle. Snažili se, měli co dělat. Ovšem jak hrát nejlépe? Jedině s tím nejlepším setem, který je jen jeden. Jakmile ho získáte, což pochopitelně není jen tak, můžete farmit Torment VI. To jde v rozporu s filozofií, která byla dřív. Co nejvíc random čísel, nic jednoznačně nejlepšího, aby hráči neměli to stejné. To se týká stejně tak buildů, kterých během vývoje mělo být milión, ale ve skutečnosti to tak nejde. Nejde to z toho důvodu, že vždycky bude nějaká skulina, vždycky bude něco nejlepšího. Chce to balance.. a přesně o to se snaží, to dělají. Jak to bývá u jiných her?

Před delší dobou mi kamarád řekl, že teď je to na nic. Já jsem odpověděl, že to změní a zlepší. Takhle Blizzard funguje, a proto mám rád jejich hry. Za základní cenu hry dostávám neustále nějaké updaty a patche. Je to jako kdybych hrál několik různých her, nebo tu jednu, ale stále se měnící k lepšímu. A nejen to. A co se na nás chystá dál? Leaderboardy, sezóny, g-rifty, legendární gemy apod. Konkrétně na ty gemy se připravuji. Za pomoci setu zbraní mám neomezený pohyb po mapě, který mi umožňuje rychlé nalezení cíle. Se svým seskládaným gearem potom nechám monstra vystřílet věžičkama, což mi silně připomína LoD trap assassina, proto mi to nijak ani nevadí, navíc sám střílím díky Cindercoatu taky dost (item, který přidává damage do ohně, mnou zvolená elementární runa a navíc redukuje potřebný množství resourcu k použití spellu). Itemy umožnují hodně.

Je hodně vychytávek. Ale ten gear swapping mi vadí, to by mohli přidat aspoň v příštím datadisku..

Btw. PVP, jak ho známe z D2, nikdy nebude. A skill trees původně měly být, ale na to je ideální PoE, tady by to vedlo jen k dumpování jednoho čtverečku..

Pro: patche, adventure mode, itemy

+18
  • PC 90
Kdo se zahořklým pocitem smazal Diablo 3 z disku a od té doby se na něj ani nepodíval, bude se divit, kolika změn od té doby hra doznala. Pravda, mnoho změn již přinesl obří patch 2.0.1 na konci února. Jeho změn využívají samozřejmě i hráči, kteří nevlastní datadisk ROS. Expanze s sebou přináší vypilovaný pátý akt, který svou délkou bohužel nijak neoslňuje, v podstatě svým rozsahem nijak nevybočuje oproti předchozím aktům, zato je detailnější, temnější, gotičtější (rozuměj lepší). Chvílemi jsem si připadal trochu jako v Praze. Nesmí chybět nová hratelná postava - Crusader. Za dvě postavy jako v případě LOD bych se ale nezlobil. Nicméně pokud Blizzard plánuje pro Diablo 3 ještě další datadisk s šestým aktem a dalším charakterem, budiž mu to odpuštěno. Novinek je spousta. Nový loot 2.0 poskytující větší možství rare a legendary itemů, u kterých je navíc vyšší pravděpodobnost použití pro aktuální postavu. Transparentnější je systém obtížností. Transmogrifikace umožňuje měnit vzhled výbavy bez změny jejich vlastností. Paragony již nemají žádný cap level.

Čeho si ale cením na ROS nejvíc, je ta tuna obsahu v end-game. Jak to bývá v dobrých onlineovkách, i zde začíná platit, že dohráním příběhu hra nekončí, ale teprve začíná. Zrušením aukčního domu si opět musíte všechen equipment pěkně vypotit a lov nejlepších itemů tak může znovu začít. K tomu může dobře posloužit adventure mód obsahující bounties (mise s cílem obvykle zabít konkrétního bose) a nephalem rifts (dungeony s náhodně generovanými nepříteli včetně bosů). Za jejich splnění dostává hráč další bonusy jako Greater Horadric Cache nebo Blood Shards, díky kterým si můžete příjít na pěknou výbavu. Jak mnoho hráčů po dohrání zmiňuje, takhle mělo vypadat Diablo 3 před dvěma lety.

Pro: end-game obsah, atmosféra V. aktu

Proti: délka V. aktu moc nenadchne, žádný renderovaný filmeček na závěr

+16
  • PC 50
Dva roky jsem odolával pokušení koupit si nové Diablo. Nakonec jsem díky určitým vlivům podlehl a hru si pořídil přímo i s novým datadiskem. Musím říct, že jde o jedno z největších zklamání, které jsem u PC hry zažil. (Ještě by bylo vhodné podotknout, že hrou mého mládí bylo D2:LoD, takže se nevyhnu jistým srovnáním)

Začnu asi tím pozitivním, není toho moc. Hra má poměrně dobrou grafickou úroveň, stejně tak i kouzla mají perfektní efekty. Barvy sice nevytvářejí tak temnou atmosféru jako v D2, ale i tak je to jedna ze světlých stránek hry. Další plus je možnost vytváření komunit a klanů, což jednak do určité míry zpřehledňuje chat a také maté možnost hrát s lidmi s podobnými zájmy a tudíž je snadnější hledání party. Co se mi opravdu líbí je možnost transmutace vybavení, což by někdo mohl považovat za prkotinu, ale o něčem podobném jsem v tomto žánru snil už léta :) no a potom ještě.... ehm... hmm..

Jedním z důvodů, proč jsem přistoupil ke koupi Diabla byl údajně vylepšený a opravený loot 2.0 (který je prý i smart). Ze začátku hrání jsem se opravdu pokaždé lehce zachvěl v očekávání, když jsem uviděl oranžový předmět značící legendary item, bohužel z tohoto vzrušení jsem brzy vystřízlivěl. Ještě jsem nikdy v podobné hře neviděl tak očividný nedostatek fantazie. Za velmi krátkou dobu totiž poznáte, že drtivá většina legendárních předmětů je legendární jenom v tom, že mají jinou barvu nápisu a mají krátký flavour text (v tom lepším případě) a možná trochu vylepšené staty. Zapomeňte na předměty, které vaši postavu a bild udělají unikátní, těch je v této hře okolo 5% a jejich "unikátnost" spočívá v tom že vám buffnou určitý typ elementárního dmg. Ani by nevadilo, že tyto předměty mají jednu z nejmenších šancí na drop, ale ono se dokonce může stát, že i po jeho nalezení zjistíte, že je v podstatě k ničemu. Každému předmětu se totiž náhodně vybírá určitý počet vlastností. Jednou z klíčových je možnost předmět socketovat. Konečně jste po dvou týdnech našli předmět, který vaši postavu posune dál? Žádný socket? Smůla, předmět můžete zahodit a jít vesele "farmit" dál. Jistě je zde enchanter NPC, který vám socket může "rollnout" namísto jiné vlastnosti. I tady se vám, ale může stát, že po utracení nehorázné sumy peněz (cena se za každý roll zvyšuje) a craftovacího materiálu, prostě socket nedostanete. Pak už je opravdu asi nejlepší předmět zahodit. Po týdnu hraní zjistíte, že vás nález legendárního předmětu vlastně ani netěší.

Tohle by se dalo všechno překousnout kdyby vývojáři neodstranili možnost trejdování mezi hráči (nevím na co při tom mysleli). Všechny legendární předměty, které najdete jsou Bind on account, čili zapomeňte na to, že předmět který máte třikrát a nevíte co s ním dáte kamarádovi, který ten stejný marně měsíc shání (to samé platí i v opačném případě).

Plnění náhodných bounties (úkolů) v adventure módu se ze začátku zdá jako dobré oživení. Po týdnu změníte názor, je to ubíjející způsob jak získat rift stone kyes , které vám umožní získat přistup do Nephalem rifts (což mělo nejpíš nahradit uber Tristram v D2). V současné době plní drtivá většina hráčů bounties na obtížnost normal, neboť rychlost je v této hře lepší způsob jak najít loot než zvýšení obtížnosti (děláte si ze mě srandu?). Nephalem rifty se nesou v podobném duchu jako bounties. Náhodně generovaný dungeon s náhodným bossem na konci, na kterého zapomenete mrknutím oka. Trash moby se nevyplatí ani zabíjet, šance, že vám dropnou legendární item je asi taková, že do vás zítra uhodí blesk. Boss runy? Můžete to zkusit, budete stejně zklamaní.

Něco k vývoji postavy. Odstranění možnosti dávat body do statů a kouzel vidím jako jeden ze základních problémů a největších negativ Diabla 3. Runy u jednotlivých kouzel se tváří, že nabízí spoustu možností jak za vaši postavu hrát. Ve skutečnosti 90 % z nich je v podstatě k ničemu a budete se držet pouze pár osvědčených kombinací. Cooldowny u kouzel. Neřeknu kdyby šlo o pár sekund ale minuta a půl? Tohle není Wowko!!! Paragon levels po dokončení 70ky? Nuda šeď, každý bod bezmyšlenkovitě vrazíte do vyššího dmg, IAS nebo move speed. Ve finále zjistíte, že hra hraje za vás, nejde tedy ani tak o ARPG titul, jako spíš AG.

End-game content? Neexistuje, potom co po stovkách hodin nasbíráte kýžené předměty (obdivuji lidi co to dotáhli takhle daleko), můžete hru vypnout. Využít main postavu pro nasbírání předmětu pro vaše ostatní postavy? Bohužel, "smart" loot totiž zajišťuje to, že vám padají předměty se staty jen pro tu danou postavu (opravdu smart). Můžete si založit novou postavu a pustit se znovu vesele do farmení od samého začátku, což považuju za opravdový HC mód jen pro otrlé povahy s notnou dávkou trpělivosti a spoustou volného času. PvP? Avizované od prvních zmínek o vydání Diabla 3, stále nikde (a nejspíš se ani nedočkáme). Příběh ani hodnotit nebudu, jde o neuvěřitelnou slátaninu (tady měli zase vývojáři fantazie až moc).

Celkově neuvěřitelné zklamání. Hra působí jako by byla vyrobena pro lidi co si chtějí na hodinku odpočinout od hraní WoW, než jako opravdové hack and slash RPG.

Pro: Grafika, komunity, klany

Proti: Itemizace, RPG prvky, chybějící PvP, žádný end-game content, slabý příběh, nemožnost trejdování

+16 +19 −3