Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Vývoj

Morrowind, očekávané pokračování The Elder Scrolls II: Daggerfall (1996), bylo v sérii TES doposud největším kvalitativním skokem, minimálně co se vzhledu týče, uvážíme-li, jak rychlý vývoj grafické akcelerátory na přelomu tisíciletí prodělaly. Tehdy nový engine Gamebryo umožnil skoncovat se sprity. Veškeré postavy, kreatury, větší i drobné objekty již jsou trojrozměrné, byť postrádají fyziální model. Shadery, díky kterým vypadala voda tak působivě, byly v dobové konkurenci výjimečné. Ruku v ruce s výrazným zlepšením grafiky hra rovněž ukročila směrem od generovaného obsahu. Náhodně vytvořené dungeony a questy se tak staly minulostí. V omezené míře se k náhodně generovaným questům Bethesda vrátila až v The Elder Scrolls V: Skyrim (2011).

Příběh

Jako by nestačilo, že je život v této doutnající domovině temných elfů už tak tvrdý, nalézá se rozlehlý ostrov Vvanderfell v karanténě. Nikdo jej nemůže bez zvláštního povolení navštívit ani opustit. Důvodem pro tak přísná opatření je smrtící nákaza. Tu s sebou zřejmě přinášejí stále silnější prachové bouře, šířící se z vnitrozemí ostrova. Mnozí už podlehli vábení podivných snů a blouznící zmizeli v pustině na úpatí sopečné hory. Z jiných se stali potulní kazatelé v bederních rouškách, fanaticky zvěstující návrat Dagotha Ura, hlavy Šestého rodu, který byl za svoji zradu proklet za dávné války první éry.

Zmrtvýchvstalý postrach může podle proroctví zničit jedině jeho tehdejší pokořitel, lord Indoryl Nerevar. Máte před sebou nelehký úděl dokázat, že jste reinkarnací dávného hrdiny. Takový reinkarnát nemusí být nutně ušlechtilým hrdinou konajícím samé dobré skutky, nemusí být ani elfem a ani mužem. Od vkročení na molo rozhodujete o vzezření i vlastnostech hrdiny sami a po skončení krátkého tutoriálu i o směru každého svého kroku za dobrodružstvím, kterého tajemný Morrowind skýtá spousta. Sopečně aktivní ostrov byl geologicky izolován ještě déle, než politicky, a tak se zde nachází spoustu endemické zvířeny a květeny.

Hardware

Minimální HW:
Windows ME/98 128 MB RAM
Windows XP/2000 256 MB RAM
500 MHz Intel Pentium III, Celeron, nebo AMD Athlon processor
8x CD/DVD-ROM
1 GB HDD
Virtuální pamět 1 GB a více
DirectX 8.1
32MB Direct3D podporující 32-bit barvy a DirectX 8.1
zvuková karta
Klavesnice, myš

Doporučené HW:
800 MHz Intel Pentium III nebo AMD Athlon nebo lepší
512 MB RAM
NVIDIA GeForce2 GTS, ATI Radeon 7500 nebo lepší

Easter eggy

Jedna z mnoha knih ve hře nese název N'Gasta! Kvata! Kvakis! a její text není moc srozumitelný. Ve skutečnosti je ten text napsán v upraveném esperantu a vůbec nesouvisí nijak se hrou ani světem Elder Scrolls. Jedná se o informaci o newsletteru stockholmské esperantské společnosti " La Ranetoj", který nesl název Kva! Kvak!

Naopak N'Gasta, který je zmíněn v názvu knihy, s herním světem souvisí velmi významně. Jedná se o mocného nekromancera, který žil ve druhém věku na ostrově Stros M'kai a je důležitou postavou, se kterou se setkáte ve hře The Elder Scrolls Adventures: Redguard.
Ve hře se nachází kniha „Capn's Guide to the Fishy Stisk“ (Kapitánova příručka Rybích prstů), lze ji nalézt ve starém vraku lodi v Sheogorad Region. V knize napsáno, že se předpokládá, že obsahuje informace o rybích prstech na Tamrielu, ale stránky knihy jsou bohužel umazány od omáčky z rybích prstů, a tak není možné je číst.
V Samarys Ancestral Tomb je uložen popel Lorda Brinneho. Lord Brinne byla přezdívka Billa Iburga velmi populárního fanouška na mnoha RPG diskuzních fórech v 90. letech, který nečekaně zemřel v roce 1999 (podle některých zdrojů spáchal sebevraždu). Podobná vzpomínka na tuto osobu se nachází i v dalších známých hrách např. Deus Ex, Might & Magic VIII nebo Ultima IX: Ascension.
Toto není ani tak easter eggs, spíš jako to je jen taková věc pro zasmání v Museu Impéria, které se nachází v Tel Vosu. Napřed si přečtěte co je napsáno na stěnách muzea:

„Vítejte do Musea a Knihovny Impéria. Ve vašem volném čase si zde můžete v klidu prohlédnout naše exponáty, jen prosím dbejte zvýšené opatrnosti kolem vězně. Má teď velice špatnou náladu, poté co jsme mu překazili pokus o útěk.“

Vězeň, o kterém se tam mluví, je vojákem Impéria. Opravdu velice zajímavý exponát…!
Morrowind bol známy otravnými cliff racermi. Veľmi slabými nepriateľmi, ktorí však neustálymi náletmi počas takmer celej hry, otravovali hráčov a spomalovali ich herný postup, keďže boj začal, keď bol ešte cliff racer dosť vzdialený a hráč musel počkať, kým k nemu doletí dostatočne blízko. Veľakrát sa stávalo, že ich útočilo aj viac naraz a čas sa tak naťahoval. Ako pripomienku týchto ikonických útrap vydali autori The Elder Scrolls: Legends v rozšírení týkajocom sa Morrowindu kartu Cliff Racer Onslaught zobrazujúce toto napadnutie.

Ostatní

Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 4 minuty a 19 vteřin.