Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Ben 'Yahtzee' Croshaw

Spojené království
Založeno 1983
Benjamin Richard Croshaw, přezdívaný Yahtzee, je britsko-australský videoherní tvůrce, videoherní kritik, autor komiksů a románopisec. Umělec, jenž se narodil 24. května 1983 v Rugby v Anglii, v hrabství Warwickshire, svou přezdívku Yahtzee získal od fiktivní postavy Arthura Yahtzeeho, která je hlavním hrdinou jednoho z jeho prvních komiksů – Yahtzee Takes on the World – a jeho rané videoherní tvorby.

Jako vývojář videoher je Croshaw nejznámější patrně trilogií volně šiřitelných 2D adventur s Arthurem Yahtzeem v hlavní roli. Sérii, jejíž díly spatřily světlo světa v letech 1998 a 1999, tvoří tituly Friday: Death to Arthur Yahtzee, Saturday: Arthur's Odyssey a Yesterday: The D-Gate; hry byly vytvořeny v MS Visual Basic 3 a MS Paint. Vztah mezi přezdívkou autora a touto sérií je více než zřejmý, přičemž adventury jsou rodilému Britovi vůbec vlastní. Na i po letech vyzdvihovanou trilogii Croshaw navázal další adventurní trilogií, rovněž ve formátu freeware. Řeč je o sérii Rob Blanc, jejíž jméno je i jménem ve hrách ústřední a hráčem ovládané postavy. Všechny hry o Robu Blancovi byly uvolněny v r. 2000, vzešly z nástroje Adventure Game Studio a se sérií o Arthuru Yahtzeem mají společný motiv v podobě záchrany světa; mimoto je společným jmenovatelem všech her obou těchto sérií jednoduchá grafika. Novějšími adventurami z produkce autora jsou nelicencované tituly 5 Days a Stranger (2003), 7 Days a Skeptic (2004), Trilby's Notes (2006) a 6 Days a Sacrifice (2007), které přijaly kolektivní označení Chzo Mythos. Adventurní prvky Croshaw propašoval i do vesmírného simulátoru s prvky tahové strategie Adventures in the Galaxy of Fantabulous Wonderment z r. 2005, jak jinak než freewarového. V kontextu adventur Croshaw dále učinil první krok k vytvoření univerza Reality-on-the-Norm, když se postaral o tvorbu hry Lunchtime of the Damned; prvorozené dílo série, jíž nelze odpárat dovětek freeware, se vyklubalo 17. února 2001.

Co se programování videoher týče, že si umělec mezi hráči dokáže získat přízeň i na jiném než adventurním poli, už v minulosti dokázáno bylo. Jiným žánrem, který si Croshaw pro svou produkci vybral, jsou plošinovky. Známá je především třídílná série 1213, jejíž historie se datuje od 30. prosince 2005; zbylé dva díly byly volně ke stažení do konce druhé dekády února 2006. Fakt pevného místa žánru plošinovek v tvorbě Croshawa koncem r. 2007 potvrdilo uvolnění freewarovky Trilby: The Art of Theft; z pohledu žánrové kategorizace není bez zajímavosti, že hra disponuje stealth prvky. K plošinovkám se řadí též podstatně mladší dílo Poacher; jeho vývoj byl ukončen v první polovině r. 2012 a dle zvyklostí autora je k dispozici zdarma.

Ve světě videoher si Croshaw probil cestu i jako kritik. V této souvislosti je namístě jmenovat zejména jeho spolupráci s online magazínem The Escapist, v němž mu "patří" sekce zvaná Zero Punctuation a sloupek Extra Punctuation; oba cykly vycházejí jednou týdně. Náplní Zero Punctuation jsou videorecenze, v nichž osoba redaktora, tedy Croshawa, vystupuje jako animovaná postavička. Seriál je charakteristický tím, že Croshaw v žádném okamžiku nepřestává mluvit – odtud název cyklu. Počítadlo dílů Zero Punctuation již laboruje s číslovkou převyšující hodnotu 300, přičemž projekt byl spuštěn v r. 2007. Za dobu existence seriálu v něm obsažená kritika pamatuje několikeré napadání za neférovost. Co se týče oboru působnosti sloupku Extra Punctuation, tento je širší než akční rádius Zero Punctuation. Sloupek se věnuje videohernímu průmyslu a videoherní komunitě, nicméně je pravdou, že jeho obsah se často dotýká hry recenzované v přechozím týdnu v Zero Punctuation. Vedle publikování pro The Escapist Croshaw píše také pro tištěný australský časopis Hyper.

Na šíři videoherního záběru Croshawa poukazuje fakt, že tento je jedním ze zakladatelů Mana Baru, sídlícího v Brisbane v Austrálii. Mana Bar, který se nachází v oblasti zábavy a nočního života města, svým návštěvníkům vedle škály drinků nabízí bezplatné hraní na nejnovějších konzolích. Svou činnost zahájil 20. března 2010.

Osoba Croshawa je svázána se svérázným humorem a klouboukem, jenž umělec údajně nesundává z hlavy mimo svůj domov. Tvůrcovy hry jsou často označeny Fully Ramblomatic; jedná se o název jeho webových stránek. Právě stránky Fully Ramblomatic jsou přitom hostitelem komiksů a románů, což jsou další odvětví tvorby tohoto rodáka z Anglie. Mezi komiksy Yahtzee Takes on the World, The Adventures of Angular Mike a Chris and Trilby pochopitelně vyčnívá první uvedený – Yahtzee Takes on the World; vycházel od prosince 2000 do září 2002. Naproti tomu ze čtveřice románů Articulate Jim: A Search for Something, Fog Juice, Jam a Mogworld si největší popularitu získal bezpochyby poslední jmenovaný – Mogworld. Mogworld vypráví příběh Jima, který je po 60 letech hnití ve škole kouzel navrácen zpátky do života; román byl oznámen v říjnu 2009, ke čtenářům se dostal o necelý rok později.

Zdroje:
Giant Bomb
Wikipedia
Wikipedia (Mana Bar)
Wikipedia (Zero Punctuation)
Extra Punctuation

Nejlépe hodnocené hry