Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Kunick (02.05.2019 12:00): Promiň, ale je to nesmysl, co píšeš. Schraňování samo o sobě samozřejmě je pouze doprovodný jev samotného hraní a důležité není (pro mě je to ale i třeba svěděctví doby, jak k tomu kdysi přistupovali). Ale zbytečnost manuálu a mapy?? Jak bys podle tebe implementoval do hry 160 stránkový manuály k Wizardry 6/7/8? Že by ve hře vyskakovaly furt nějaký tooltipy ke každé blbosti? Nasrat! Jak bys udělal mapu k Might and Magic 4/5 v takovém krásné zpracování? Jako in-game? Mi přijde 100násobně lepší ji mít fyzicky. To, co píšeš možná sedí na ty dnešní rpg, kde manuál de facto nepotřebuješ. A nebo se spokojíš s obřím manuálem v pdfku. Blah! Navíc tenkrát nedávali jen manuály, ale i různe průvodcovské brožurky, které zas přibližovaly daný svět (viz krabice všech Ultim). A zase, pro mě je nejlepší si tyto informace přečíst PŘED rozehráním hry a ne aby mě to otravovalo a přerušovalo. Já nevím jak Ty, ale já bez přelouskání manuálu se do cRPG nepouštím. A bez přelouskání to hraní není ono. Ano neplatí to na některé tituly i z dřívějších dob, ale ty opravdu velké tituly s tím prostě počítají. Chvála bohu, že tenkrát to nezabudovali do hry!!!
@Jab (02.05.2019 12:14): Určitě exitují hry, kde to opravdu suplovaly manuály, první Ultimy měly hezčí fyzické reálie než byla samotná hra na monitoru. Ale říci to takhle paušálně o všem, to nelze, mně na těch hrách, od kterých jsem tu dával obrázek, opravdu digitálně nechybělo nic. Tady už šlo o to, že tomu tvůrci hry dali jakési relikvie doplňující atmosféru daného světa a určitě zahřeje více plátěná mapa světa než kdybych si ji rozklikl na monitoru. U nových ultim, přes to, že na monitoru vypadaly suprově, tak byly vydány manuály s doplňujícími lore doplněné o ruční jednoduché kresby navozující dojem staré nalezené knihy, kterou si můžeš prolistovat.

@Steve (02.05.2019 12:38): Kdyby nebyly hry pro mě koníčkem, nehrál bych je, věnoval bych čas úplně něčemu jinému. A manuály nepotřebujeme, každou hru jsem se naučil stylem pokus omyl. Jde mi spíše o ty reálie a atmosféru.
@Charllize (02.05.2019 11:42): Mým koníčkem je právě to hraní her, ne sběratelství.

@Charllize (02.05.2019 12:24): S poslední větou bych souhlasil. Ale vůbec ti nevěřím, že ji myslíš vážně :D

Btw fakt potřebujete ke hrám nějaký manuály? Já asi jen když je hra nějaká hodně překombinovaná budovatelská strategie, která nabízí neobvyklý herní mechaniky. A v takovým případě většinou vznikne nějaká wiki. Ta má navíc tu výhodu, že se aktualizuje podle updatů a rozšiřuje se. Že ale lidi neumí googlit, a radši se jdou zeptat na Steam Community, to je zas jejich problém :)
@Kunick (02.05.2019 12:00): Jo, dneska to najdeš na internetu. Zajímavé je že v diskusích u her na tom steamu je pořád plno lidí co něco nevi až by jednomu přišlo že jim chybí manuál nebo ta mapa. Ony ty pdf manualy zdaleka nejsou standart a stiznosti na plytke a neinformativni tutorialy primo ve hre taky neni malo.

Osobně mi pro dnešní dobu přijde koexistence obojího jako ideální. Kdo chce jen digital může, kdo chce krabičku většinou taky.
Před pár lety jsem daroval týpkovi všechny vydání GameStaru, které vyšly v ČR od prvního čísla až po ukončení distribuce (včetně všech CD/DVD nosičů). Já bych se do toho stejně už nikdy nepodíval a týpek z toho měl čiré Vánoce :))
@Kwoky (02.05.2019 12:08): Mně třeba přijde ten kunickův před tebou zajímavý a přínosný. Byť stále je u mě zásadní jedna věc. Za dvacet let můžu dostat chuť zahrát si nějakou hru, kterou mám na steamu. Pokud už tou dobou steam nebude, tak ji nebudu mít třebas kde sehnat.

@Ringo (02.05.2019 12:13): Je to otázka. Ale napadají mě z hlavy příklady, kde bych se spíše přiklonil ke kunickovi. Ať už obsah krabice suploval obsah hry z jakéhokoliv důvodu.
@Charllize (02.05.2019 11:42): právě naopak si ymslím, že smutný přístup je jejich schraňování. Hra je o příběhu, pocitu z jejího hraní. Všechny vychvalované manuály, mapy a krabice pouze suplovaly neschopnost her tohle všechno vyprávět ve své digitální formě. Obecně to je jen takový atavismus. Videohry jsou digitální zábava - proto je jen dobře, že se nedigitálních částí zbavují. Ideální srovnání je kůň a auto. Spoustě lidí se po cestování na koni stýská, a pokud na to mají tak jim přeju ať si projiždky užijí. A v určitých případech je to i praktičtější. Nic to nemění na tom, že auta nas posunuly dál. A stejně tak digitální distribuce umožnila obrovský rozvoj herního průmuslu. Bez ní bychom hráli dokola jen 100x provařený čaj jako CoD, TES a pod.

Srovnání s deskovkami je pak docela zcestné. Je to jiný svět, svět který je tomu videohernímu blízký a často se překrývají a částečně vyrůstají z podobných kořenů ale fungují na jiných principech.
Zase jsou hry, kde bych pro jistotu fyzickou zálohu chtěl mít. Prodávají se sice i v krabičkách, ale často je v nich minimálně k části obsahu jen steam kód či obdobný.
@Charllize (02.05.2019 11:42): hele víš co, jsou hry, který člověk profrčí a už je nikdy nespustí. Pak jsou takový, který tě provázej celej život a pak hodně her někde mezi tim. Ač jsem založením sběratel (pár sbírek jsem zrušil, pár mi možná vydrží do smrti), tak zrovna u her jsem nikdy tu sběratelskou touhu necítil, tam mi jde o ten herní zážitek jako takový, krabičky jsou mi tak nějak fuk, navíc když člověk vzpomíná na časy krabiček a s tim spojené časté zdlouhavé instalace, která se dokonce i někdy nepovedla, tak jsem moc rád za steam. Člověku to ve výsledku ušetří čas, místo v policích a někdy i nervy. Je tak prostor i pro sbírání “důležitějších” věcí ;)
@Steve (02.05.2019 11:37): to je smutný přístup k hrám. Ale samo jestli to máš jako návštěvu mcdonalda tak to tak holt je. Ono záleží jak důležitou roli v životě hry mají. Pro někoho koníček pro někoho ukrácení chvíle a nárazové zábava. Nic proti ničemu. Jistě máš taky nějaký koníček který bereš vazne.
Uf, jako vždy, tohle je fakt náročný na čtení :D Já si chci prostě hru zahrát. A když mi po dohrání zůstane jen jako položka na Steamu, tak jedině dobře. Nějak si to tam zaškatulkuju a dál mě to neotravuje. Představa, že mi zůstane doma krabice, to je strašný. Nedejbože abych se ještě musel srát s nějakým přeprodejem. Chápu, že je to vaše hobby, ale rozčilovat se nad tím, že už to tak další generace nechtějí, je fakt mimo.
@Ringo (02.05.2019 10:59): to tak bývá. Ja měl sbírku asi stovky her na ps1 a taky to prodal. Dneska bych za to měl 10x tolik :)
Teď už si na to dávám hodně pozor než něco prodám, spíš to nedelam:)
@Charllize (02.05.2019 10:51): Nakonzole toho mám taky hafo, ale vizuálně už to není tak líbivé ty retaily, na PC je třeba neuznávám vůbec, u konzolí je uznávám jen proto, že to byla vrcholná podoba vydané hry :-) Takže mám i spoustu plastů na PS1, PS2, PSP, NDS, 3DS. Co mě trochu mrzí je, že jsem rozprodal GBA hry, ty měly pěkné papírové krabičky, zůstala mi už jen jedna, Tales of Phantasia. Jednou jsem mě takový záblesk v mysl, že ty GBa hry jsou stejně dost osekané na hudbě i grafice, tak se budu věnovat jen PSP a NDS, tak jsem se toho zbavil. Dneska když vidím, jak se s tím na FB kšeftuje a že je o to obrovský zájem a má to hodnotu, tak toho lituji :-)
@Ringo (02.05.2019 10:38): Jo tu MM6 jsem měl kdysi taky, pěknej kousek. Bůhví kde skončila:)

Ja spíš vždycky sbíral hry na konzole, líbí se mi že tam jde fyzicky sbírat pořád a zatím to digital nenarusil.
@Charllize (02.05.2019 10:28): Tak mě to náladu zkazit nemůže, vím jak to je a jsem šťastný za to, že mám třeba například tohle:
https://www.oldgames.sk/images/collections/Ringo/U7Complete.JPG
https://www.oldgames.sk/images/collections/Ringo/MM4complete.JPG
https://www.oldgames.sk/images/collections/Ringo/MM5complete.JPG
https://www.oldgames.sk/images/collections/Ringo/MM6complete.JPG

u MM6 je ta mapa dokonce plátěná, krabice se otevíra jako kniha a písmo i obrázek s drakem jsou vystouplé jako reliéf. Stejně tak je plátěná i u Ultimy 6, kterou mám rozfocenou ale na hodně fotkách, tak tu dám jen foto té mapy:
https://www.oldgames.sk/images/collections/Ringo/Map.JPG

Komu neprošlo něco takového rukama, tak chápu, že nepochopí :-)

@S4TW (02.05.2019 10:36): trh se posunul tak, že je všechno sice strašně pohodlné, ale nejsem si jistý, že je to dobře :-) A stačí aby někdo vypnul server a je po hrách, nehledě na to, kolik kdo do toho nasypal peněz.
Jako vysvětlovat nesběrateli požitek ze sběratelství je prostě trochu házení hrachu na zeď :-)... na druhou stranu, kabicovka je už dávno pasé, lidi to obecně nechtějí, to, že se najde pár sběratelů je fajn a je to hezký koníček, ale že se trh vyvinul dál je taky fakt... já osobně jsem nerozvážně své krabicovky v dětství rozdal nebo vyházel do koše, asi žádné velké majstrštyky jsem tam neměl, ale mrzí mě třeba Operace Flashpoint, Mafia, Hidden and Dangerous 1+2 či Original War :(
@GodOfTheSick (02.05.2019 10:21): Jde o to hmatatelno. Figurky samozřejmě nemusím, jsou na nic, stejně tak různé odznáčky a pod. ale když má RPGčko prostě mapu a manuál, tak to má lepší atmosféru.

Je to hodně o tom, že já to nemám tak, že něco zahraji a vyhodím, takové hry ani vlastně nehrávám vůbec. Každý titul pro mě musí něco znamenat a tou hmatatelnou krabicovou formou je to umocněno. Z praktického hlediska to samozřejmě není k ničemu. Ale to je jakobychom filatelistovi řekli, na co ty známky sbírá a sežazuje do albumu, když je stejně nebude lepit na obálky a posílat poštou.

S těmi obrázky na krabicích moc nesouhlasím, pokud to tak chodí dnes, tak je to blbé, ale kdysi je určitě nepleskla na krabici náhodně sekretářka.
@Ringo (02.05.2019 07:46): @Ringo (02.05.2019 10:07): Tak dřív se hry v krabici prodávat musely, protože jiná distribuce nebyla, ale v digitální době už krabicovky nemají žádný smysl. Ty si ještě dozajista pamatuješ, když hry přestaly zničehopic vycházet na disketách a kdo neměl cd mechaniku, tak nemohl hrát. A taky se nadávalo. Dnešní online generace ani jedno nezná, tudíž pro ně nemůže mít sběratelskou hodnotu neexistující věc a pár herních důchodců trh nevytrhne. Buď rád, že si ještě můžeš oprašovat virtuální knihovničku na Steamu. Za pár let už nebude ani to, všechno bude stream.

Já třeba sbírám hudební cd, kde celkový design obalu bývá dopředu promyšlený, často jde o vypůjčené umělecké dílo a vždy je šance, že mi ho umělec osobně podepíše. Ale filmy/hry v krabici pro mě nemají žádnou sběratelskou hodnotu, protože ve většině případů je na obalu náhodný obrázek, který tam plácne znuděná sekretářka pět minut před odesláním do lisu. A nějaké manuály, mapy, figurky... k čemu? To už dnes taky nemá žádný význam, když každá hra má tutoriál a mapu přímo ve hře.
@Ringo (02.05.2019 10:07): Po roce 2000 jsme v krámu měli asi 10 kusů Arény, nové zabalené. Tenkrat se prodávali za 999 kč. A prodali se rychle. Bohužel mám obavu že tady u nás by dnes ta cena nemohla být o moc vyšší. Dát to treba za 2000 kč nikdo to nekoupí, zato traktory za 148 korun jdou krásně:)
U nás v čr je to celý jinak, sběratelů tu tolik není a většina lidí chce věcí co nejlevněji nebo zadarmo. Tim padem se tu dobre sberatelske kousky nikdy nedostanou na cenu co by meli mít. Taky je skoro nikdo neprodává, dávají to do ciziny.
@Charllize (02.05.2019 09:45): Taky je třeba rozlišovat, co to je krabice. Jen pro pořádek, setkávám se často s lidmi, pro které je krabicovka DVD hozené v plastovém Retailu, nebo i CD hozené jen v jewelcase. Tohle fakt teda samozřejmě ne, to má v případě, že jde o TOP titul, fakt hodnotu tak dvě kila max :-) Bavím se teda o PC, jasné, že na konzolích to je v retailboxech a tam je třeba za vděk vzít i tohle.

Krabicovka je kartonová krabice s tištěným materiálem uvnitř. A nemusí jít o sběratelskou edici, kdysi takové sběratelky nebyly, kdysi měly ty krabice ten obsah normálně. Sběratelka se tomu říká dneska, kdy ti k tomu přidají i nějaký reklamní šrot, figurky a podobný komerční balast. Přitom by fakt stačilo držet se toho jako kdysi dávno, že to dají do karton krabice, s tištěným manuálem, mapou a médiem, to bývala samozřejmost, žádná special edice.

@Drolin (02.05.2019 10:13): Tak na konzolích jsem vděčný i za ty cd boxy, tam pravda jiná varianta není.
@Timanris (02.05.2019 09:42): No, tak souhlasit nemusíš, ale fakta hovoří jasně. Příklad, The Elder Scrolls: Arena se draží, podotýkám draží, s vyvolávací cenou bez mála 6000 Kč (195 liber)

https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from= ... rolls+Arena&_sacat=0

A to jsem jen namátkou našel, nepátral vyloženě po rare věcech, Ultima IV na commodore se prodává za 114 liber, The elder Scrolls Dagerfall třeba za 125 liber atd... ještě jsem koukal třeba na new sealed Ambermoon v němčině, 558 liber.

Spousta kousků, co jsem kupoval na eBay mě stálo běžně kolem 2000 Kč.

A podle českých luhů a hájů opravdu nelze soudit, tady pro člověka stará hra = zadarmo šrot, chodili mi dokonce někteří nadávat do mailu, že prodávám na Aukro za draho, že to strašně chtějí, ale dali by mi max za to 200 i s poštovným, tak jak si můžu dovolit mít takové ceny :-) . Tady to prostě prodáš jen opravdu sběrateli a musíš o nich vědět a jim rovnou nabízet, nečekat, že to vezme někdo na Aukru. I když i tam se mi občas povedlo dobře prodat, ale většinou to byli tak 2 lidi, o kterých vím. Tady to sběratelství moc nejede, důvodů bude asi několik, lidi nemají prachy, ve své době to všechno pirátili, na co by to kupovali dnes. Navíc jak to tak čtu na FB, tak je až k pláči, jak tam lidi vítězně píší, jak co kde ulovili na STEAMu za dolar v akci a přitom jsou to třeba srágory, ale mít hru za dolar, no neber to, hlavně, že mají "sbírku" 500 her v knihovně, i kdyby to měl být simulátor traktoru :-)

Jinak já samozřejmě taky kupuji na GoGu, STEAMu, ale zásadní kousky jsem si prostě v těch krabicích posháněl, protože jsem je chtěl mít vždy, i ve své době, co jsem to hrál. V podstatě tím supluji tehdejší nedostatek a jsem rád, že seženu krabici s hrou, na kterou mám super vzpomínky a někdy si ji i zopáknu. GoG a STEAM mi pak slouží jako elektronická instalačka mnohdy toho, co už mám v krabici, sice to pak tímto platím 2x, ale sběratelství nikdy nbelo lacinný koníček , hodně těch starých věcí mám na disketách a CD záloh j retail a jewel boxech jsem se pozbavoval :-)
@Ringo (02.05.2019 07:46): @Ringo (02.05.2019 08:06): Já jsem třeba něco mezi tím, mám PC a PS4. Na PC si sbírám hry do Steamu a skutečně kdybych se rozhodla ten steam pak prodat (Jo vím, že to je proti TOS), tak má vyšší cenu, než kolik jsem do něj skutečně peněz dala. Na PS4 zas kupuji zásadně krabice, které pak můžu poslat dál a peníze se mi vrací. Kdyby to takhle fungovalo i u PC nejsem proti, já stejně vše hraji jen jednou. Ale s těmi starými krabicovkami dost nesouhlasím, pokud to nejsou fakt kultovní hry, tak to moc nikdo nechce. Prodávala sem všechny krabicovky, co sem doma měla a trvalo to něco přes rok, než to někdo nechtěl jen zadarmo.
@Paul (02.05.2019 07:54): Tak to já vím, že je GoG DRM free, když tam léta nakupuji, že, ale na STEAMu rozhodně většina ne, tu hru prostě nenainstaluješ bez připojení na STEAM.

Ale to je celkově jedno, já jsem hlavně psal o smyslu těch krabicových her kdysi, dnes má v tomhle směru člověk houby. Úplně jednoduše, máš to, co můžeš prodat a má to hodnotu.

Krásný příklad jsou hry na 3DS. Koupíš to v krabičce a můžeš to časem prodat. Koupíš si elektronickou instalaci přes jejich web, dohraješ to a nemáš z toho nic, ani sbírku, ani to neprodáš. Srandovní je, že za koupi utratíš stejně.
@Ringo (02.05.2019 07:46): jen fyi, na Steamu jsou stovky DRM-free her ke kterým Steam nepotřebuješ. Stáhneš je a fungujou bez steamu. Každej developer tam takhle může vydávat hru, když chce. Na GOGu jsou všechny DRM-free garantovaný a člověk si může udělat milion kopií, hry tam (i ty DRM-free na steamu) skutečně vlastní. Pokud není línej si udělat zálohu.
Rozdíl je v tom, že kdysi nebylo hraní povinováno připojením na internet a koupili jste si hru v krásné krabici, s manuálem, na fyzickém médiu, z kterého jste to mohli nahrát do kteréhokoliv počítače a hrát. Je to jako koupit si deskovku, s krásnou krabicí a komponenty a moci si ji kamkoliv vzít s sebou, třeba na chalupu a tak.

A já teda nedám příměr s autíčkem, ale úplně jiný.

Dne si totiž nekupuje člověk hru, ale jen si ji půjčuje, defakto ji nemá. Samozřejmě znám takové ty bla bla řeči typu - vždyť dle podmínek jsi to nevlastnil ani kdysi, vždy to vlastnila ta firma, co to vyrobila a jen ti poskytla práva ten software užívat, protože i u krabicovek byly registrační karty a v podmínkách bylo, že to má člověk vyplnit a odeslat, aby regulérně legálně mohl SW používat. Nicméně ten rozdíl byl obrovský, jakmile jsem koupil krabici s hrou a odnesl si ji domů, nemohl mě nikdo už omezovat.

Dneska si člověk i při koupi krabičky musí hru nainstalovat přes STEAM a tu plastovou prázdnou krabičku s plackou pak klidně hodit do koše, protože je již nehodnotná, nepřeprodejná atd. a člověk má jen zajištěno zapůjčení si hry a zahrání si přes nějakého klienta a je nutno se připojit na internet. Na chalupě v horách bez netu si nezahrajete.

Přirovnám to ve finále tedy k filmu - koupíte si film na DVD a můžete se do aleluja na něj dívat - takhle kdysi fungovaly hry v krabicích.

Koupíte si lístek do kina a zajdete se na film podívat - takhle fungují hry dnes. Samozřejmě není nutno znovu platit při dalším hraní, na rozdíl od kina, ale máte hru ve stejné nehmatatelné podobě jako ten film v kině.

A že dnes mainstream nechápe hru jako sběratelství, to je docela smutné, ještě smutnější je, když někdo za sběratelství dokonce považuje napráskanou knihovnu na STEAMu. Je to jako kdybych si koupil deskovku a vyhodil od ní krabici.

Jinak ceny na eBay u starých titulů napoví, o čem je hra s krabicí a bez ní. Samostatné diskety nebo CD či DVD s hrou koupíte za např. 5 dolarů, pokud k tomu máte plnohodnotný obsah, krabici i s manuálem, tak se prodává třeba i za 50 dolarů. A samozřejmě musí jít o DRM free tituly.
Dneska už je celkem normální si na Vánoce/narozeniny kupovat digitální hry nebo skiny do her. Voucher na herní měnu se většinou vytisknout dá. Je to takovej paradox moderní doby, obecně u mladších lidí odpadá potřeba vlastnit něco fyzicky a roste nutkání vlastnit věci nehmotně.
@Tulareanus (02.05.2019 00:56): za předpokladu že to srovnavas. Odmysli si úplně hru a vyjde ti že ta fotka je úplně stejně blbej dárek jako kód. Jako dárek je prostě lepší opravdový autíčko a jako dárek je lepší hra v krabičce. Tvl mám fakt dost, jak u tataru. :)
@Charllize (02.05.2019 00:42): Ja som narážal na to, že tvoj príklad bol zlý. Fotka autíčka je to isté ako keby si dal niekomu pod stromček prázdnu krabičku od hry, kde nie je ani médium a ani kód na aktiváciu/stiahnutie.
Achjo, zas ty nářky stařešinů :D Já dneska dostat DVD, tak brečím. S bratrem jsme si dávali hry na Steamu k vánocům běžně.