Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Jab (07.09.2021 18:55): Já teda mezi tím mravním a morálním tak nerozlišuji, koneckonců i dle wiki se to dá použít jako synonymum. Ukrývání žida za války je dobrý příklad, ale je to spíš taková výjimka potvrzující pravidlo. Byl válečný stav, to není standardní stav společnosti, jasně, že tam se zákon a morálka rozcházejí.

A sice jedem off-topic dlouho, ale za to kvalitní, podle mě lepší, než 99% obsahu tohoto vlákna. :)

@Fritol (07.09.2021 18:59): Ano, v tom máš pravdu, ale to nijak nevyvrací to, co jsem napsal úplně jako první, tedy že podle mě je chyba už v tom, že za vyjádření názoru vznikla firmě nějaká finanční újma. Kdyby to nevzniklo, pak by nebyl důvod zaměstnance vyhazovat.
@AiMLEzZz (07.09.2021 19:00): Čtení Kahnemana a Haidta ve mně zanechalo pocit, že vést racionální debatu na etické, tj. veskrze žaludeční téma je záležitost značně problematická, ne-li nesmyslná. Všichni to známe, stejnopohlavní páry tohle, uprchlíci tamto. Takže bychom si tady s panem CEO sedli a diskuze by skončila tak, že se shodneme, že se neshodneme. Protože tu nejde o měření Jupiteru, ale o šimrání na orgánech. A teď je vtip v tom, že v různých kolektivech bude mít tahle etická, rozuměj politická rozepře různě závažný dopad. Spolužák? Kolega? Kamarád? Vaše vztahy to poznamená. Co s tím? Když debata nepomáhá nebo na ni není prostor, řeší se to přirozeně ostrakizací, spolužáka nepozvete na pivo, a je to. Ale co s kolegou, se kterým musíš dennodenně spolupracovat? Co by měl v takovém případě dělat váš nadřízený, když se to třeba začne negativně podepisovat na vašich výkonech? A co má dělat firma, když se její vrcholný zástupce zblázní a začne tweetovat nějaké nesmysly? „Být odejit“ může být v některých případech to jediné rozumné řešení.

Pořád si ale myslím, že v tomhle případě šlo primárně o reputační, tj. ekonomickou stránku věci. Ten člověk byl prostě moc vidět a těmi kecy škodil byznysu.
@BUMTARATA (07.09.2021 17:17): A jak bys to řešil ty? Dal jim do držky? Urážky a přehrocenou politickou diskuzi už máme a je z toho v Evropě a Americe nejrozpoltěnější společnost za desítky let. Prostě pokud tě ze židle zvedá nějaké téma a máš chuť protistranu utnout, tak si můžeš být jistý, že protistrana taky nějaké takové téma má. Ale sám bys odříznutý z debaty a zesměšněný být nechtěl. Tak proč se tak chovat k oponentovi?
@H34D (07.09.2021 18:47): Jenže když firmu připravíš o peníze a pošramotíš její pověst, tak tě vyhodí názor nenázor a to je zcela správné. Tripwire kvůli němu přišli o partnera, nebýt bleskové reakce, tak by přišli nejspíš i o další a stejně tak by ztratili hráče a zaměstnance. Za takovou spoušť by tě vykopli uplně všude.

Ofc se můžeš ohánět tím, že ho vyhodili za názor, stejně jako vyhodili všechny ostatní jemu podobné dříve, jenže ten názor vždycky spustí lavinu, která poškodí firmu a její zaměstnance. Takže mají právo ho vyhodit už jen za ztráty. A každé normální vedení firmy se vždycky od těchhle názorů důrazně distancuje, protože nechtějí tratit a pak to zní, že jim vadí jen jeho názor, což je ve skutečnosti to poslední většinou. Hlavně jde o peníze.
@H34D (07.09.2021 18:47): Ten příklad s ukrýváním žida za války by ti to měl vyvrátit. Ale nechme toho. Nerad byla by to vedlejší diskuze už i dost mimo původní téma.

Btw zacházíš zase u morálního s množným číslem. Platí ale vždy, že morální je individuální (klidně a často proti většině). Mravní je obecně platné.
@Jab (07.09.2021 17:52): Tak to musím lehce oponovat, já se v prváku v teorii práva a státovědě učil, že vše, co je legální je i legitimní. Jinými slovy, že množina morálního plně obsahuje množinu zákonného. Samozřejmě asi to neplatí ve všem, dobře poukazuješ na to, že dřívější tendence vycházet z božských zákonů se nemusí dnes jevit jako morální, ale vychází to z kontextu doby.

Myslím, že Kunick to napsal dobře. Rodíme se jako svobodné bytosti, máme svobodu spáchat vraždu, ale stát a tedy zákony nás v tom omezují ve prospěch společnosti, aneb svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Stát tedy mluví do toho, co je morální, protože ideálně to co je nemorální objektivně je i nezákonné. To co je nemorální subjektivně už za hranici zákona postaveno nebylo. Zatímco u vraždy, či krádeže se jako společnost shodneme, u potratů, homosexuality a svobody slova třeba ne. To je právě subjektivní. A my bychom měli respektovat, že jiné státy mají tu subjektivní morálku jinak. Pro nás je nemorální zakázat potraty, pro jiného je nemorální je povolit. Máme své názory a neměli bychom být za jejich projev trestáni.

@Fritol (07.09.2021 17:21): Chápu, kam míříš, ale když to přeženu, tak říkáš, že firma by měla mít svobodu chovat se nesvobodně a to je rozporuplné. Prvotní je ta otázka, zda vyjádření zaměstnance je součástí jeho svobody a mělo, či nemělo by být trestáno. Vyhazov je důsledek na zhodnocení té první otázky. Podobně jako restaurace nemá tu svobodu neobsluhovat černochy, tak by třeba firma neměla mít svobodu vyhodit někoho za jeho názor... Třeba... Je to dilema a skutečně záleží na tom, jak byl daný názor formulován a samozřejmě na tom, jak v praxi firmu poškozuje. Bohužel pak může být i ta praxe morálně závadná (konkrétně myslím to, když investoři firmu opouštějí kvůli názoru zaměstnance)
@Kunick (07.09.2021 18:02): Nechci to zatahovat do toho, zda je morálka spíše mrav nebo jde o morální jednání. Ten význam se posouvá a byla by to zbytečná debata asi.

Jinak ale platí, že mrav je obecně sdílený. Zatímco morální jednání je individuální. Klidně i proti jednání většiny, která se řídí mravem nebo zákonem. Tzn. šlo by třebas o ukrývání židů za války v Německu.

@BUMTARATA (07.09.2021 18:17): Ah ok. Tohle je srozumitelné. Platí tak obé. Mají pošetřené smlouvy a ještě pro jistotu ani nemusí říkat důvod.
@Jab (07.09.2021 17:32): Nabyl jsem toho pocitu z Avelloneho textu, co MCZ postoval do diskuze pod Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2. Jo, já to četl!

- The reason why a company won’t say why they are firing X or Y person, because (1) they’ve often written their employment contracts so they don’t ever have to give a reason (called a firing “at will” contract) and (2) giving the poor schlep more information on why they’re getting fired puts them (the company) at risk, and most contracts are set up so the company does not have to give diddly squat when it comes to reasons before showing these people the door. It sucks, but it’s the reality. Gotta protect the good ol’ Executive Row from being too clear as to why they’re giving out pink slips.
@Jab (07.09.2021 17:52): legálnost a legitimnost je věc jiná. U mravu a morálky ale přece jde o tu samou věc. Obecný mrav je přece to, co je saoučástí mravního kodexu - morálky.
@Kunick (07.09.2021 17:37): Synonyma nejsou. Můžeš mít obecný mrav (homosexuální chování je "nemravné") a dokonce zákon i nějak velí (homosexuála je třeba za trest ukamenovat). Ale morální jednání je samozřejmě jiné. Dokonce i platí, že tahle dynamika je jedním ze základů vývoje západního práva (anglosaského i kontinentálního), které přestalo s názorem, že zákony lidské jen odhalují zákony boží a tedy se nemohou mýlit (a tedy vlastně ani měnit). Resp. obecněji co je dle zákona (legální) ještě nemusí být správné (legitimní). Je samozřejmé, že taková setrvačnost někoho semele, než se změny dočká. Ale holt lépe to asi bohužel zatím neumíme.
@Jab (07.09.2021 17:15): Nejde o můj názor na danou problematiku. Jen jsem vnímal morálku jako součást zákonů - viz třeba omezení lichvy a netušil že existuje i pojem "mravní minimum". Vždycky jsem pojmy mravnost a morálka bral jako synonyma. A poukazoval na to, že nevidím jasnou hranici.

Celkově mi přijde, že tu nejvetší problém dělá to, jak uživatelé chápou jednotlivé pojmy různě. Ale to je na tom to super
@BUMTARATA (07.09.2021 17:29): Taky jsem editnul. Správná poznámka. A jak tam píšu, tak nevím. ;)

Ale to, že měl oddělení svého názoru od svého pracovního zařazení ve smlouvě, bych si i tipnul. Takhle se společnosti obecně brání případným rozepřím s partnery. Pokud tedy dotyčná země opravdu neumožňuje vyhazov z libovolného důvodu. Ale to snad ani USA nemá a i tam se takové nefér vyhazovy pak u soudu imho řeší.
@BUMTARATA (07.09.2021 17:23): Logika je ale taková, že jsou pravidla. Velmi pravděpodobně je porušil. Za to byl vyhozen. Nemůžeš jej vyhodit za nemorální názor, pokud by ten sám o sobě nebyl porušením zákonů (což má zase nemálo firem, že trestný čin se rovná vyhazov).

Je pak zase samozřejmě toho, do jaké míry je vyhazov na dané společnosti. A do jaké míry se reálně může zaměstnanec vůbec případnému vyhazovu s takovým odůvodněním bránit. Je to země od země jiné a já samozřejmě nejsem znalec pracovního práva v dané zemi.
@H34D (07.09.2021 17:13): @Jab (07.09.2021 17:15): Jenže tohle nelze oddělit a je fuk, že to explicitně řekneš. Nemůžeš v pět přijít domů, svý CEO pověsit na věšák a jít zatweetovat nějaký hovno. Když H34D píše, že tě může za názor ostrakizovat Společnost, tak ta společnost ho právě zostrakizovala do úplný mrtě. Ale zase, na rovinu, hodně lidí mu zatleská.
Já bych se chtěl zeptat těch, co tu volají po svobodě, proč ctí svobodu jednotlivce a ne svobodu vedení té firmy? Jakože ten jednotlivec má právo si žvatlat blbosti na twitteru, poškodit pověst firmy a připravit ji o peníze, a pak za nic z toho nenést následky, ale vedení firmy nemá právo svobodně rozhodnout, že tam toho člověka nechtějí?

Zvláštní. Demokracie jenom pro někoho a když se mi to zrovna hodí dle mých názorů, což. :)

Nikdo tomu týpkovi přece nezakázal podnikat, nechat se zaměstnat... nikdo mu nezakázal vůbec nic. Může si zítra jít založit vlastní studio, jehož bude 100% vlastníkem a nikdo ho neohrozí. Může si sehnat lidi, co budou pro něj ochotní pracovat a udělají si vlastní Killing Ceiling třeba.
@AiMLEzZz (07.09.2021 17:03): Takhle bys to řešil?? Říct si, jo, podle mě plácáš nesmysly, ale stejně tě budu poslouchat, protože pak ty budeš poslouchat mě a třeba se časem i na něčem shodneme.

A co když se neshodnete? Má to vůbec nějaké hranice?? ČESKÝ trestní zákoník, hádám. Který ale není ničím jiným než výsledkem podobných „diskuzí“.
@BUMTARATA (07.09.2021 17:10): A také ne že by už nebyly případy, kdy byl člověk po "internetovém vzepětí" nespravedlivě vyhozen z práce. Tady měl jen dostat upozornění, aby příště nespojoval svůj názor se svým zaměstnáním (což udělal a spousta firem si zakládá na tom, že je za to možnost vyhazovu). Následně se začali od firmy odvracet partneři (což je přesně ten důvod, proč firmy zakazují spojování profesního zařízení se soukromými názory) a tím už byl vyhazov logickým důsledkem. Resp. odešel "sám". Asi bych si tipnul, že je případné použít český výraz "byl odejit".

@Kunick (07.09.2021 17:13): Funguje to tak, že máš "mravní minima" (zákony a pak právě ty mravy) a ten zbytek, do kterého se řadí i ta morální sféra. Je pravda, že i náš stát u třebas zákona o eutanazii nesmyslně oslovil biskupskou konferenci a i její stanovisko v odmítnutí zmínil. Je to tenká linie, rozumím těm připomínkám. Ale je podle tvého v dnešní době příhodné, aby se stát takto pletl do "morálního" (a tedy jedinečného - týkající se svobody jedince) s tím, že si na podporu vezme instituci, s níž má být oficiálně oddělen? To se opravdu vracíme o stovky let zpět. 

@H34D (07.09.2021 17:13): Viz výše to pro Bumtaratu. Imho to tam vysvětluji lépe.
@Jab (07.09.2021 17:00): Není sama existence státu postavena na omezování svobody jednotlivce ve prospěch celku? Nejsem odborník, ale laicky mi spousta zákonů přijde jako postavena na vnímání toho co je morální a co ne.
@BUMTARATA (07.09.2021 16:57): Tak za prvé, nesmíš vzít v potaz, kolik pracovních možností ten člověk má, musí se to řešit obecně. Za druhé, vyjádření každého jedince je jeho vizitkou, společnost může toho jedince ostrakizovat a společensky odsoudit. I na dementní názory mají lidi právo, ale pokud to nesouvisí s jeho pracovními kompetencemi a pokud ten názor nevydával za postoj firmy, pak je špatně, že je za něj trestán.

@Jab (07.09.2021 17:00): To ale zase kážeš o tom, co by se podle tvého názoru mělo a nemělo dělat. Já mám rád potraty, vlastně je mám tak rád, že bych si s nimi nejradši udělal dítě a pak ho potratil, ale musíme přijmout fakt, že v Texasu nebo v Polsku je řada lidí proti a nemůžou se přece za to všichni nechat zbičovat a/nebo vyhodit z práce. Souhlasím i s,tím, že zákon by do takových věcí neměl zasahovat, ovšem když si to někde nějací dementi odhlasukou jako zákon, musí se to v daném místě respektovat, anebo usilovat o změnu legislativy. Když napíšeš "Jinak řečeno takový zákon je vážným narušením svobody jedince." Vycházíš opět jen ze svého názoru, bohužel někde to vnímají jinak, např. tak, že potrat je významným narušením práva plodu na život, které je podle někoho postaveno výše než právo matky na svobodné rozhodování o svém těle... Stupidní, ale je to tak.
@Red (07.09.2021 17:00): Bavíme se tu o nějakém konkrétním názoru, znovu opakuji, není názor jako názor. Nicméně nemyslím si, že tohle je o nějaké korektnosti. Ten člověk letěl, protože byl vidět navenek. Poškozoval tzv. dobré jméno společnosti. Trh je cynický.
@BUMTARATA (07.09.2021 16:57): Ale všechno je pro někoho bolestivý téma. Když někoho zesměšníš a společensky zlikviduješ (tohle není nutně ten případ), myslíš, že ho tím o něčem přesvědčíš? Ne. Naopak ten člověk se o to víc zatvrdí a zradikalizuje, protože si pak o tobě řekne, že s někým jako ty se nedá bavit. Takhle to jde na obě strany. V posledních letech bychom hlavně potřebovali hodně zklidnit společenskou diskuzi. Říct si, jo, podle mě plácáš nesmysly, ale stejně tě budu poslouchat, protože pak ty budeš poslouchat mě a třeba se časem i na něčem shodneme.
@BUMTARATA (07.09.2021 16:52): No, ale takhle to v práci chodí, u nás se málokdy nad něčím shodneme. Samozřejmě jsem si vědom, že existuje nějaká firemní kultura, atd. Ale to, co prosazujete povede k přetvářce a korporátním bezmozkování.

Nechci aby mě někdo lustroval, co jsem napsal na DH. Je tu taky spousta věcí, kde jsem názor změnil. Nebo mě někdo špatně interpetuje. Nebo se situace změnila a ten můj názor už má dnes jinou relevanci a konotace.
@H34D (07.09.2021 16:50): @Red (07.09.2021 16:34): Stát nemá co dělat v oblasti morálního a etického. Obé je individuální. Samozřejmě, že má být potrat morální dilema. Ale je to dilema daného jedince. A stát v něm nemá co figurovat. Jinak řečeno takový zákon je vážným narušením svobody jedince. A jeho zastánce se tak staví za takové narušení svobody (za což nyní nese následky). Přijde mi pak jako obzvláště "chucpe", že se řeší jeho svoboda vyjádření. A už ne svoboda dotyčných žen, která byla omezena.
@AiMLEzZz (07.09.2021 16:48): @H34D (07.09.2021 16:50): No ale ty základní práva nespadly z vesmíru, nýbrž jsou výdobytkem „diskuzí“, ať těch verbálních, nebo těch s vidlema a loučema. Když ho teda nesmějí vyhodit (což teda fakt není nic radikálního, panebože, ten člověk najde osm nových prací ten samej den), tak co s tím vocasem mají dělat? Hele, kámo, velkej nesouhlas, anyway, kam půjdem na oběd??

Možná si jen neuvědomujete, jak bolestivý tohle téma pro některý je?
@Red (07.09.2021 16:34): OSOBNÍ NÁZOR. To není nepřůstřelná vesta. I z osobních názorů se vyvozují důsledky. A je to tak naprosto v pořádku. Nebo jak si to představuješ? Že budeš plácat pitomosti, zlý věci a lidi kolem tebe budou chodit a budou říkát Nesouhlasím, ale respektuji! Můžete nadále pokračovat v práci, kterou děláte a jejíž velkou část v tomto případě tvoří reprezentace společnosti navenek, jen tak dál!!

Hele, já chápu, že tě zrovna tenhle případ nepálí, ale to, že je to TOBĚ jedno, neznamená, že je to jedno i těm zaměstnancům a dalším lidem a budou držet hubu nebo že by se měli smířit s tím, že o tom rozhořčeně tweetnou a pojede se dál. Za svá slova jsi zodpovědný.
<span class="reply">Tak třeba já chci ještě reagovat, protože zase offtopic a zase nejzajímavější téma za poslední měsíce.

@MCZ (07.09.2021 13:58): @Jab (07.09.2021 15:35): Jakkoli s váma souhlasím a pro potraty jsem všemi deseti, tak je třeba si uvědomit, že my tu nejsme od toho, abychom prohlašovali, co jsou a nejsou základní práva. Od toho jsme si jako společnost vytvořili Ústavu a Listinu základních práv a svobod. Pokud v Texasu mají právo na život definováno jako právo plodu na život bez výjimky pro potrat, pak zákaz potratů není podle nich popírání základních práv, nýbrž jejich dodržování. A o tom to je, respektovat odlišné názory a netrestat lidi za ně. Ono je špatně už jen to, jak psal MCZ, že se od firmy pro názory ředitele, odvracejí investoři. To je to jádro problému, ostatní je už jen důsledek. Nevím, jak ten CEO názor formuloval, samozřejmě by to nemělo vyznít jako postoj celé firmy, ale trestat někoho za názor (který není protiprávní typu schvalování genocidy apod.) je velké fuj.
@BUMTARATA (07.09.2021 16:22): Ale tady přece nejde o to, že by neměl hovadský názory. Tohle je prostě v posledních letech příznačné pro euroamerickou politiku. Obě strany si myslí, že ten druhý má naprosto jednoznačně špatné názory, a proto není problém se s ním vyrovnat nějakým radikálním způsobem. Ta druhá strana je přesvědčená o tomtéž a bude s tebou teda jednat stejným stylem. To se pak cyklí a jsme, kde jsme. Obě strany jsou arogantně přesvědčené, že mají natolik pravdu, že o ní ani nemusí diskutovat, což pak jen oba tábory oddaluje od sebe a vyhání rétoriku do extrému. V tom je ten problém, ne v tom, že bych se chtěl zastávat jeho pozice a bylo mi ho líto. "Sice s něma nediskutujeme a chováme se k nim arogantně, ale oni k nám taky. Jedinej rozdíl je, že my máme pravdu." To je něco, co si říkají obě strany a to je snad ten nejhorší přístup k veřejné diskuzi.

@Kunick (07.09.2021 16:44): Taky mi to přijde mírně úsměvné. Radši tu debatu rychle zastavme, jinak by se mohla rozjet a někdo by se mohl i dozvědět názory toho druhého :).
@BUMTARATA (07.09.2021 16:34): Právě naopak. Pokud s tím nesouhlasíš, pak nehraní hry/ resp. její nekoupení, je přesně to co máš dělat. Taky se tomu říká hlasovat peněženkou. A je to asi jediná věc, na kterou takové firmy slyší.

Co mi přijde jako pokrytectví je zde tohle témá vubec nadhodit a zároveň napsat "(Diskuzi o potratech si prosím nechte na jiný web.)" ikdyž jde o nedílnou součást daného problému. Chápu potřebu si postěžovat, ale bylo jasné, že tohle rozproudí flame debatu a vyviňování se dopředu to jen potvrzuje.
@BUMTARATA (07.09.2021 16:22): No interupce je etický problém, nepovažuju to za střet dobra a zla. I u nás je právně omezená. Stejně tak můžu opravdu milovat medvídka pů bez toho, že bych chtěl zavírat Ujgury. Spousta kontextu zmizí či je zneužitelná kýmkoliv. Proto principálně nemohu jásat nad tím, když firma vyhodí svýho úspěšnýho tvůrce na základě jeho osobního názoru. I kdybych měl za to, že se mýlí.
@MCZ (07.09.2021 16:32): No, chci říct, že tě může srát obojí, ale furt můžeš hrát Overwatch. Nevnímal bych to nutně jako pokrytectví. Ta hra není ta politika, se kterou případně nesouhlasíš.
@BUMTARATA (07.09.2021 16:22): Ale však právě to řeším. Jako v případě Tripwire on Gibson určitě nebude jedinej, kdo zastává podobný názor, ale - vyjma tohohle incidentu - jsou jako společnost snad víceméně apolitičtí, kdežto Blizzard jedná tak, jak jedná, naprosto programově, bez skrupulí.

A já beru, že někdo neřeší ani jedno ani druhé a prostě chce hrát hry, ale že někomu silně vadí to první a nad druhým mávne rukou, to mi připadá jako vrchol pokrytectví.
@Red (07.09.2021 16:11): A mezi tím ty nedokážeš rozlišovat? Snad sakra záleží na tom, za co je kdo potíranej, ne? Když někdo zastává hovadský názory a je odejit, tak v pořádku, když je někdo odejit, protože nechce vlézt totalitní zemi do prdele, tak v nepořádku. Co je na tom za vědu? Nebo proč předstíráš, že je to to samé?

@MCZ (07.09.2021 16:02): Hru od Blizzardu jsem nehrál ani nepamatuju a ten HK jim mám hodně za zlý, ale zase bych nebyl tak přísnej vůči hráčům, kteří ty hry hrají. Jen přeci i ty hry jsou výsledkem kolektivní práce. A na každý hře může pracovat nějakej ňouma. Hraní hry není souhlasení s politikou, dokonce bych řekl, že to ani není „podpora“ tý firmy. Můžu třeba koukat na filmy zlých lidí a pak je kritizovat, ale abych to mohl dělat, tak se na ně musím podívat, atd. Vždycky záleží na perspektivě.
Dobrý, ohledně těch potratů můžeme skončit. (Chtěl jsem ještě napsat jednu jízlivou poznámku, ale udržím se.)

Já jsem jen ve spojitosti s Tripwire rád, že se to vyřešilo takhle rychle, protože jejich hry mě baví.

Ale trochu jsem zapomněl ještě na související postřeh a to ten, že hráči jsou v tomhle ohledu docela pokrytečtí - tím myslím to, že ti samí lidé, co kritizovali Johna Gibsona (onen CEO) hrajou třeba hry od Blizzardu, který mi mimochodem připadá jako nepoměrně zlejší společnost - už jen právě tím, že nejde o jednotlivce, ale celý korporát. Jde samozřejmě o vztahy s Čínou, protesty v Hong Kongu a další veselé záležitosti.

Je mi jasné, že to spousta hráčů zkrátká neřeší (fair enough), ale nějak nedokážu pochopit, jak dokáže někdo napsat článek/názor/tweet proti Tripwire CEO kvůli jeho postoji k potratům a potom si jít zahrát zasraný Overwatch...
@S4TW (07.09.2021 15:22): Hele nejhorší jsou tyhle neomarxisti a svazáci, který určujou lidem, co mohou a co ne. Jako třebas šestnáctileté texaské holce, aby se vykašlala na vzdělání a šla vychovávat dítě, které nechtěla a upíchla jej někde v rauši na párty s podobně starým spolužákem, který z toho má asi stejný rozum. Jako takhle jim určit, že místo vzdělání budou zbytek života dřít bídu s nouzí někde na benzínce a v bistru... Říci té holce, že to není její rozhodnutí, že je jen nízkej proletariát. A že to je na támhleté bandě plešatějících 50+ páprdů. Té pravé sféře moci a diktatury proletariátu...Kterým právo volby a svoboda nic neříkají... To je opravdu oprsklé. To zase souhlas. Zkurvený pirátský neomarxisti, který maj tuhle prasárnu na svědomí. Už aby v Texasu nastoupila ta správná pravice, která nechá rozhodnutí na jedinci a jeho zodpovědnosti. A ne ty vymrvený levičáci, který by furt jen určovali, co člověk může a nemůže!

TLDR: Nevidíš si do úst.
Nebylo by lepší tuhle diskuzi utnout, než se to tu zvrhne a místní korzáři vyjedou na své šalupě v boji za méně spravedlivý svět?


jen si to představte naopak, kdy by byl šéf vyhozen ta to, že souhlasí s potraty, třeba v Polsku, to by bylo na druhé straně řevu a pláče…
Doba, ve které se CEO (!!!) musí bát o práci, když se přihlásí k ZLÉ věci, o které by tu snad ještě chtěl někdo diskutovat, hehe. Možná by neuškodilo mít trochu smysl pro proporce. A přestaňme prosím předstírat, že slova a názory jsou neškodné. Jinak, každý CEO světa nechť se třese!!

EDIT: Když o něčí mámě řekneš, že je oslice, a dostaneš flákanec, tak se tu vyrojí kupa lidí, která bude křičet cancel culture a vyzývat k diskuzi? Nebo cože? Prostě se vedomě přihlásil k píčovině a šel domů, beztak na zlatým padáku. Žádná tragédie.
@Gordon (07.09.2021 14:11): Na neowinu k tomu někdo napsal velice výstižný komentář:

"He's completely allowed to be openly vocal (he's not prosecuted by any means), and so is the company to stand for or against such opinions." (noobedient)
@AiMLEzZz (07.09.2021 13:41): Schválně jsem tam napsal ono "konkrétní kontroverzní postoje". Ne každé téma je nutně kontroverzní, ale zrovna ten abortion ban, který vrací Texas někam do dob divokého západu, je v USA dost ožehavá záležitost. Nemyslel jsem to tak, že se republikáni nemůžou vyjadřovat vůbec, použil jsem je vzhledem k tomuto konkrétnímu případu. Pro druhou stranu to samozřejmě platí taky.
@MCZ (07.09.2021 13:58): V tomhle s tebou souhlasím. Taky si myslím, že by to mělo být základní právo. Ale to "mělo by" tam je klíčové. To "mělo by" znamená, že to je pořád v diskuzi. Jako já taky k republikánům, kteří upírají ženám právo na potrat, nemám nějaké sympatie, ale ve chvíli, kdy začneme tvrdit, že o některých tématech se nediskutuje, tak to je dost velký problém (pokud to není vyloženě v zákoně, což naznačuje, že nad tím zavládla nějaká shoda). Jednak nemůžeme s jistotou vědět, že se teď v nějakém názoru nepleteme a nebudeme toho za několik let litovat (podívejme se např. na válku v Afghánistánu a jak kdo ji nepodporoval, byl pomalu vlastizrádce, a dneska se ukazuje, že to tak jasné vůbec nebylo) a jednak se to může časem otočit proti nám. Samozřejmě tady se míchá to ekonomické hledisko s názorovým, tak je to těžké oddělit, ale bral bych to tak, že v práci tě taky nevykopnou při první chybě. Špatná rozhodnutí jsou prostě součástí života.
@MCZ (07.09.2021 13:58): Svoboda proveju není základní právo demo-světa? Ačkoliv svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého, musím souhlasit s Aimlezem, na druhou stranu veřejná osoba by měla mít asi více obezřetná, co se týče vyjadřování a případně být připravená na následky. Já v tom vidím paradox, který pro mě nemá zdárné řešení. Protože i zaměstnavatel má mít svobodu toho, koho si zaměstná a koho ne. :)
@AiMLEzZz (07.09.2021 13:41): No, ale ono to základní právo opravdu je (nebo by tedy mělo být), podobně jako třeba volební právo nebo právo na vzdělání. A naštěstí to tak snad většina lidí alespoň na západě vnímá. A pokud je něčí názor takový, že by se měla tato práva upírat ženám nebo třeba nějakým menšinám, ať si to klidně troubí do světa sám za sebe (třeba i na tom pitomém Twitteru), ale ne pokud je na takhle veřejné a reprezentativní pozici.
@MCZ (07.09.2021 13:33): Ale ty jsi argumentoval tím, že někomu upírá základní práva, tak jsem ti na to odpovídal v tomhle duchu. Pokud šlo čistě o ekonomický kalkul, o čemž ale mám svoje pochybnosti, tak se to dalo vyřešit méně radikálně, například omluvou, prohlášením, že tenhle názor nereprezentuje celou firmu, varováním, že když se to bude opakovat, tak... atd. atd. Takhle to ale působí, že pokud máš jiný názor než většina lidí v průmyslu, tak by ses měl bát o práci.

EDIT: "Nemám nejmenších pochybností o tom, že mezi (nejen herními) CEO a dalšími vysoce postavenými lidmi je spousta republikánů, případně jiných podobně smýšlejících lidí, ti jsou však alespoň natolik inteligentní, aby nedávali své konkrétní kontroverzní postoje takhle veřejně na odiv a nevystavovali tak backlashi celou společnost, kterou reprezentují." A tohle je teda mimochodem dost brutální tvrzení. Jsi republikán? Tak se radši nevyjadřuj, jinak budeš mít problém. Co to je proboha za názor? Ty se tu oháníš upíráním základních práv a sám naznačuješ, že by jiným měla být upírána.
Tak pokud to stále nechápete, problém byl, že Tripwire začalo díky tomuto názoru svého CEO přicházet o partnery, a velice brzy by následovalo velké množství hráčů nebo zaměstnanců. Z ekonomického hlediska by zkrátka byla sebevražda nechávat si takového šaška u kormidla.

Nemám nejmenších pochybností o tom, že mezi (nejen herními) CEO a dalšími vysoce postavenými lidmi je spousta republikánů, případně jiných podobně smýšlejících lidí, ti jsou však alespoň natolik inteligentní, aby nedávali své konkrétní kontroverzní postoje takhle veřejně na odiv a nevystavovali tak backlashi celou společnost, kterou reprezentují.
Jak napsal krásně Aimlezz, za názor by se nemělo vyhazovat nebo trestat, je to hrůza. Není ale žádným překvapením, že administrátor DH má právě na toto opačný názor. :)
@MCZ (07.09.2021 12:48): To je klasický argumentační faul - postavit se do role oběti, a pak už ti nikdo nic nemůže, konec diskuze. Pokud nějakým způsobem porušuje zákon, ústavu apod., fajn, v takovém případě ať dostane trest. Všechno ostatní je přístupné diskuzi. Zveličovat význam tématu nad jeho skutečný význam, to můžu udělat u jakéhokoliv tématu. Pokud jsem chudý a někdo bude schvalovat zmenšení sociálních dávek, které jsou pro mě existenčně důležité, měl by přijít o práci? Pokud budu smrtelně nemocný a někdo bude argumentovat proti eutanázii, která by mi ušetřila utrpení, měl by přijít o práci? Vyhodit někoho z práce kvůli názoru je čirá hysterie.
@MCZ (07.09.2021 12:48): on nic nikomu neupira nemá jak a nic neovlivni, jen s tím souhlasí, upíra to stat Texas, tam by měli orodovat a ne se vozit po někom kdo s tím jen souhlasí. Lidi jen sere ze souhlasí a udělá jim dobre když ho sejmou, nezmění tím nic. Je to na úrovni hádky v hospodě kde někdo obdivuje komunisty a dostane po hube.