Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Pong

Allan Alcorn •  Atari •  Digital Eclipse Software (NGage, Dreamcast, PS1, Vita, PC, PS2, Xbox) •  Mobile Wizardry (Symbian, WMobile) •  Tuna Mobile Limited (J2ME) •  Taniko (DS) •  Code Mystics (Android, iOS, Switch) •  AtGames Digital Media (PS4, XOne, Switch)
29.11.1972
19.01.1999
30.06.2001
27.09.2002
14.01.2004
16.11.2004
16.03.2005
2006
30.03.2006
06.04.2011
26.10.2011
29.08.2012
12.10.2016
01.11.2016
24.01.2019
kompatibilní
73
10 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Pong je jednou z nejstarších videoher v dnešním slova smyslu. Jedná se o jednoduchou simulaci zápasu ve stolním tenisu mezi dvěma hráči. Smyslem hry je odpalovat "míček" na soupeřovu polovinu a snažit se, aby ho protihráč nestihl svou "pálkou" vrátit zpět. Vyhrává hráč, který nasbírá jako první 15 bodů.

Hra vyšla pod hlavičkou firmy Atari v roce 1972. Pong vytvořil Allan Alcorn jako cvičení, které mu zadal zakladatel firmy Atari Nolan Bushnell. Na vytvoření prototypu Alcorn použil černobílý televizor značky Hitachi, vložil ho do dřevěné skříňky a potřebné obvody přidělal k deskám. Použitím „sync generatoru“ vytvářel různé zvuky odrazu míčku. V září 1972 byl pak prototyp Pongu umístěn v lokálním baru Andy Capp's Tavern v Kalifornii, kam už Atari dříve dodávala své produkty. Hra se zde stala oblíbenou a tak došlo na výrobu automatů. Společnost oznámila uvedení Pongu 29. listopadu 1972. A tak se postupně do heren a barů začaly dostávat charakteristické žluté automaty s Pongem. Od roku 1973 už Pong dobýval i zahraniční trhy, včetně Evropy.

V následujících letech byly vytvářeny nové verze hry, na nových přístrojích a s novými herními možnostmi. V roce 1975 tak byla představená herní konzole Home Pong pro domácí hraní, která se dala doma připojit k televizi. Atari pak přišlo na trh i s dalšími variantami hry, byly to mimo jiné např. Pong Doubles, Super Pong, Quadrapong, Doctor Pong a Pin Pong. Prakticky dodnes vznikají další a další verze, předělávky a hry inspirované Pongem.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • Arcade 85
O Pongu jsem věděl, že je nejstarší videohrou, ale až donedávna jsem ho znal jen z internetu. Proto jsem byl rád, když jsem navštívil videoherní "výstavu" Game On v Praze. Pong zde byl hned první hrou na ráně a byla u něj skoro pořád fronta, ale tomu se není co divit.

I když už je hra stará 45 let (neuvěřitelné číslo), tak je stále zábava ji hrát. Samozřejmě, těžko to může být stejný pocit jako zažívali hráči v 70. letech, ale stejně. U mě to bylo asi 50% zážitku z toho, že hraju hraju herní historii a dalších 50% pak ze samotného hraní. Dalo by se říct, že hra je velmi jednoduchá, ale neni tomu tak, i po čtvrt hodině hraní není samozřejmostí, že se povede míček odpálit. Kombinace úhlu a místa odpalu má vliv na rychlost i směr míčku a tak lze měnit tempo hry, kdy z pohodového míčku je najednou raketa, kterou člověk skoro ani nepostřehne a soupeř má bod. Oceňuji i zvuky, které jsou samozřejmě jednoduché, ale je jich celkem hodně a odpovídají tomu, co se děje na ploše.

Pong je i dnes dobrá hra a když budu mít někdy v budoucnu příležitost, určitě si ho s chutí zahraju znova.

Pro: historie, variabilita úderů, zvuky

Proti: nedostupnost automatů s klasickým pongem

+16
  • Arcade 80
Moje první videohra vůbec. Táta ji jednou přinesl půjčenou od kamaráda, mohla být tak polovina 80. let. Po napojení na televizi mohli hrát až čtyři hráči - okamžitě jsem vytvořil soutěžní tabulky a vyzval celou rodinu na zápas o "mistra". Ano, ne každý byl nadšený jako já - mámu to nezajímalo a sourozenci byli ještě malí. I tak - přesto, že se jednalo o naprostou triviálnost, které by se současná mládež asi smála - to byla pro mě bomba a nadchla mě do budoucna pro počítačové hry.

Pro: jeden se základních stavebních kamenů pro budoucí počítačové hry, možnost zvyšování obtížnosti (zrychlení nebo zmenšení odpalovací plochy)

Proti: z dnešního pohledu asi naprostá triviálnost, tenkrát to však byla originální, nová věc

+14